| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
Eu am lucrat doi ani consecutivi, până luna trecută. Mi-am dat demisia și o lună mai târziu am rămas însărcinată. Voi beneficia de maternitate oare? Pe internet e o răstălmăceală mare și nu prea inteleg cum se calculează. Știu doar că nu beneficiez de post și Pre natal dacă nu muncesc. Câte luni, cu cât înainte de naștere trebuie sa am?
Mulțumesc anticipat.
Precizez ca nu doresc sfaturi despre situația mea deoarece ce scriu aici vag și nu reflectă stilul meu de viata, ci doar dacă cunoaște cineva sa ma ajute cu informația asta.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De maternitate beneficiaza orice mama care naste chiar daca nu a lucrat in viata ei. Maternitatea este starea de mama. Tu ai vrut sa spui daca beneficiezi de indemnizatie! De concediu nu beneficiezi ca ti-ai dat demisia. De indemnizatie beneficiezi pentru ca trebuie sa ai 12 luni consecutive lucrate in ultimii doi ani inainte de nastere. Ori tu vei naste peste 10 luni de la demisie si ai 13 luni lucrate inainte. Ea (indemnizatia) se calculeaza din valoarea veniturilor ultimelor 6 luni lucrate, 85%.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Salontanul):

Da,da asta am vrut sa spun, recunosc că e prima data și nu stăpânesc termenii. Mulțumesc.

1 răspuns: