| gmaria a întrebat:

eu traiesc in concubinaj cu o persoana de un an jumatate, in tot acest timp noi am construit o casa pe banii amandurora, da proprietar este numai el. O alta problema este ca, el are deja o fetita din prima casatorie.Noi am vrea sa ne casatorim peste vreo 2, 3 ani si tot atunci sa facem si un copil. Intrebarea mea este, eu am vreun drept acolo? Dar dupa casatorie voi avea vreun drept? Daca da, dupa cat timp? Pentru ca el nu vrea sa imi faca nici un act acolo nici acum, nici dupa casatorie.

16 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru a te lamuri mai bine ia legatura cu un avocat, si el te va informa, cum e mai bine. Spera si nu vei regreta.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fato mi-e mila de tine ca nu ai noroc în viata, e trist foarte trist s-a traesti cu un om care te-a ignorat si nu s-a gindit decat numai la el. ce sa spun ai iubit un om care nu stie ce e iubirea, fericirea, un om avar de bunuri. Iubeste mai mult o casa decat cei dai tu, restul e fara cuvinte, pacat ca nu ai noroc in dragoste.

| EUSIATIT a răspuns:

MIE MILA DE TINE >>aI FACUT O MARE GRESEALA nu te ai gindit de la inceput cum ai muncit ca,,, si ati facut casa si acum el?/? e o situatie ffffff delicata parerea mea e sa consulti un avocat fara sa stie el si vezi ce te invata sa faci dar dupa parerea mea s-ar putea sa fi facut munca partriotica si mai ales ca are un copil,, astept sa mai vb pe privat dupa ce vb cu avocat iti urez succes

| Linda a răspuns:

Eu as lasa balta un astfel de om. Chiar daca nu s-a casatorit cu tine, daca era onest, punea casa pe numele amandurora. Nu vad bine viitorul cu el.
Ai pierdut 1 an jumate din viata, poate inca ceva bani. De ce sa pierzi mai mult?
Nu vrea sa treaca pe tine cat ai contribuit tu? La revedere.

auran
| auran a răspuns:

Dzeu ti-a dat destule detalii...(chestia cu chitantele este buna): daca el nu doreste sa-ti faca nici un act (oricum nu prea are cum), eu mi-as pune multe semne de intrebare legat de aceasta relatie...

| cristi27 a răspuns:

Daca casa este numai pe numele lui vei avea dreptul la partea ta doar dupa 2 ani de concubinaj.Stiu treaba asta ca am avut un unchi care a trecut prin treaba asta.Iti trebuie neaparat 2 ani de stat cu el ca sa iti poti revendica partea ta in caz ca doamne fereste va certati, va despartiti etc. Bafta multa

| sorin a răspuns:

Pai inseamna ca vrea sa ramana el cu tot la un eventual divort nu ai parte de partaj.

| NuConteazăCine a răspuns:

Deocamdata tu nu ai absolut nici un drept, insa fetita lui are. Tu o sa ai drept dupa 5 ani de casatorie. Faptul ca el nu vrea sa iti faca nici un act ar trebui sa te puna pe ganduri! Ai gresit cand ai fost de accord sa treceti casa numai pe numele lui! Ai ft mare grija fiindca daca el te alunga (Dne fereste!) tu nu ai absolut nici un drept si ai pierdut si banii investiti. Discuta cu el si incearca sa rezolvi cat mai repede aceasta situatie! Cel mai bine ar fi sa discuti intai cu un avocat sa afli exact cum ar trebui sa procedezi. Bafta! straight face

| SpikE a răspuns:

Nu nu ai nici un drept, el daca vrea nu mai vb cu tine si se alege si cu casa iar tu nu ai ce sa-i faci! ba mai mult legal nevastasa are drept la aceea casa!

| speranza24 a răspuns:

Pai din ce stiu eu, dupa 2 sau 5ani de concubinaj ai avea parte la jumatate din ceea ce ati facut impreuna, dar sunt f nedumerita,, tu cum ai acceptat asa ceva...sa investesti si sa construiesti ceva, fara sa ai ceva la mana si tu,,, gandeste-te bine la ceea ce vei face de acum inainte, mai ales ca ti'a spus clar ca nu nu vrea sa-ti faca nici'un act nici acum nici dupa casatorie. daca as fi in locul tau m'as gandi f bine dc sa continui aceasta relatie sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar fi si fraier daca ti-ar face acte. Aste trebuie sa fie o lectie pentru toti cei care traiesc in concubinaj si acumuleaza sau imbunatatesc bunui: pastrati chitante de la tot ceea ce cumparati sau imbunatatiti, numai asa o instanta va poate da drepturi in privinta bunurilor respective. Daca nu exista chitante, acte sub semnatura privata, referitoare la cheltuieli vis-a-vis de bunul respectiv, aceste cheltuieli devin greu de probat.
Dupa casatorie, nu ai drepturi decat asupra bunurilor dobandite ulterior evenimentului.
Ca sa ai drept asupra casei, trebuie sa se intample un lucru - sa decedeze el. Daca ti-a lasat o parte prin testament, vei avea drept de mostenire. Cea mai buna varianta apare daca te casatoresti si decedeaza dupa casatorie (asta neinsemnand ca trebuie sa manance ciuperci otravitoare la doua saptamani dupa). Atunci, si in functie de cati copii are, ai dreptul la mai mult de jumatate din bunurile lui.
Multumita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum spui te-a cam prostit. Pai daca ati contribuit amindoi, trebuia sa faci actele pe numele amindurora. Asa te poate trimite la plimbare linistit. Si se pare dupa cum spui ca asta ar si intentiona, din moment ce nici acum nu vrea sa faca acte si pe numele tau. Deci nasol, de tine nu de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut ce pareri au cei care spun ca o casatorie bu tine de un act daca e iubire? uite ca nu e vorba numai de iubire care e efemera. e vorba de suflet pus in slujba relatiei e vorba de munca de bani de sanatate si de tradare. certificatul de casatorie te fereste de om.de raul din om. te pune la adapostul legii.fariseilor.acum stiti sa dati sfaturi.ai trait asa... ti-ai asumat riscuri. dar el e jigodie fiindca are si un copil.ar trebui sa te treaca in acte ca fiind egala lui si sa te si incununeze la biserica alaturi de el la bine si la rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca in Romania concubinajul nu este recunoscut legal, ca la cate femei am stat eu in concubinaj ar fi trebuit sa "daruiesc moca" o gramada e case happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concubinajul nu are statut legal.
Concubinajul este echivalent cu o escapada de o noapte (din punct de vedere legal).
Eu stiu ca motivul pentru care traiti in concubinaj este acela de a avea un partener de sex stabil. Cu un partener de sex nu se impart bunurile materiale. Deci in consecinta nu dobinditi bunuri in comun pentru ca le veti pierde.
Daca vreti sa aveti drepturi asupra bunurilor trebuie sa va casatoriti. Dar pentru a te casatorii cu cineva nu este suficient sa doresti sa faci sex cu acea persoana. Nu este aici cazul sa explic mai mult.
Daca doriti numai sex rezumativa numai la el, nu va ganditi la a construii ceva impreuna. Acest impreuna nu exista in cazul concubinajului.

| spiritul a răspuns:

Si-a atins scopul. poti cauta pe altul