| lavinia569 a întrebat:

as dori in primul rind sa va felicit cu sarbatorile de iarna, urindu-va dragoste caldura si intelegere in familiile voastre.As vrea din suflet sa aud parerile voastre. Sunt casatorita, la nunta, mama mea nea daruit casa parinteasca sa locuim in ea si sa facem reparatie si tot ce vrem noi. De la inceput sotul meu era de acord sa locuim in ea, dar acum dupa jumatate de an de cind locuim aici el nu mai vrea sa locuiasca in casa aceasta si vrea una noua care sa o construiasca el--bine pe de o parte nu sunt inpotriva dar pe de alta parte nu vreau deoerece e foarte greu de construit in ziua de azi o casa plus la aceasta sotul trebuie sa plece peste hotare sa faca acesti bani -pentru casa si eu sa ramin singura atita timp cit va face el banii necesari. Dar eu vreau stabilitate -un copilas si el sa fie linga mine... Din aceasta cauza ne certam des si ajungem chiar si la divort...Astept raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! in primul rand e bine pentru moment ca aveti unde sta si nu stati cu chirie
2- are dreptate si sotul tau in a va face propria locuinta pe care sa fiti stapani
3-daca el alege sa plece afara tu nu il poti urma? doar asa evitati certurile si un posibil divort
4-casa care v-a dat-o mama ta, nu va facut acte pe ea? poate ca ii e frica sa investeasca in acea casa, ne fiind siguri ca va fi a voastra, si dupa ce o renovati, sa nu va mai lase mama ta sa locuiti, nu stiu poate de asta se teme sotul tau. unica posibilitate e sa vb cu el foarte serios si sa ajungeti la un numitor comun, acela de a pleca amadoi afara sa va faceti rost de banuti pentru construirea unui camin doar al vostru.nu amana discutia si vorbiti cat se poate de serios, asta daca el isi doreste cu adevarat sa ramana alaturi de tine si nu are alte planuri in care tu nu esti inclusa.thinking multa sanatate si izbandahappy

| lavinia569 explică (pentru caramela):

Multumesc mult pentru raspuns!

7 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Sărut mîna multă sănătate vă doresc și numai bine.

| Lisadream a răspuns:

Inteleg frica ta de a ramane singura (probabil in curand va trebui sa trec si eu prin asta din aceleasi motive). Uneori sacrificam timpul pe care il putem petrece cu familia, pentru avantaje materiale, de care se va bucura familia in final (deci tot pentru familie). Pe de alta parte inteleg si dorinta sotului tau. Eu sincer m-am saturat sa stau la bloc si imi doresc foarte mult sa locuiesc la casa. Daca sotul tau isi doreste asta sa realizeze acest lucru eu zic sa il sustii. Si noi vom face sacrificii pentru acelasi lucru dar ma gandesc ca suntem tineri si daca nu muncim acum pentru o viata mai buna.atunci cand.la batranete? Am si eu momente cand ma gandesc ca nu se merita, muncim toata viata pentru ce? pentru niste lucruri pe care nu le luam cu noi dincolo, dar le va fi mai usor copiiilor nostri si nu o vor lua de la zero ca noi.

| lavinia569 explică (pentru Lisadream):

Ai perfecta dreptate. multumesc pentru sfat. Va doresc cit mai curind sa va mutati in casa noua. Sarbatori fericite!

| Outspoken2 a răspuns:

Da interesant.Iti inteleg suferinta daca el ar pleca.Dar este bine sa va construiti o casa a voastra.Gandeste-te caci in ea vor locuii copii vostri.Eu zic sa cadeti de comun acord si sa ii spui ce ai simti daca ar pleca.Nu trebuie sa va certati si sa ajunge-ti la divort.Sarbatori fericite si multa sanatate amandurora!

| lavinia569 explică (pentru Outspoken2):

Multumesc din suflet! Si voua sarbatori fericite!

| FlippyFlippy a răspuns:

Of of of! poti sa-i spui ca iti place mult casa asta si ca puteti so renovati putin dar nu sa plecati de acolo si daca nu merge incearca sa plngi laughing, daca e nevoie, zic doar asa! si incearca sa-i spui ca e un loc sacru acolo si ca e mai bine sa ramneti acolo kiss, funda?