| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Mentionez ca am 28 ani, colega mea de serviciu are 35 de ani si e moldoveanca. Lucram pe parte medicala. Sunt nou la servici iar ea mai veche. De 3, 4 ori mergand acasa impreuna locuind aproape unul de celalalt ea cu bicicleta eu pe jos ne-am cunoscut. Ea este o fire destul de discreta atat la serviciu cat si in viata personala in general. Pare o femeie, fata foarte calma, serioasa la locul ei cu bun simt, foarte feminina si atractiva prin prezenta ei simplista. Cumva aceste lucruri m-au facut usor, usor sa ma atasez de ea, sa imi placa sa fiu in prezenta ei. Ea nu mi-a spus daca are pe cineva nici nu am intrebat-o, nici ea pe mine. La lucru cand ne vedem ma priveste si imi zambeste intr-un mod placut. Mentionez ca ma intelegeam bine cu ea, radeam, discutam subiecte legat de munca, glume ok. Ma gandeam cum as putea sa o atrag si mai tare, cum sa intru in viata ei personala fara sa par dubios? Eu pariez ca nu are pe nimeni insa nu este sigur. Pare o fire mai singuratica exact ca si mine, mi-a spus ca nu prea are prieteni terminand masterul in alt oras, ii place sa citeasca mult. Si nici la cafea nu ar fi o idee buna sa o chem fiindca sa nu ma complic la job si cine stie cum ar reactiona. Cand ma vede mi se pare ca ii par o prezenta placuta insa mna. Eu incercam mereu sa o respect sa fac mici glume cu bun simt.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Tot trebuie sa o inviti la o cafea, prăjitură ca să te lămurești dacă e doar amabila sau ar fi interesata de o relație în vederea căsătoriei, sper, ca altfel nu merita sa încurci viata unei fete asa simpatice și de treaba cum ai descris-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu ea! Intreab-o direct dar politicos, daca are pe cineva in viata ei si daca nu are, poate-i dispusa sa iasa la o cafea sau restaurant cu tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Incep prin a spune ca povestea asta nu trebuia sa intre la categoria adolescenti. laughing Dar nu-i nimic.Considerand ca probabil si adultii mai trec prin astfel de momente si prin sentimente placute, ca atunci cand erau adolescenti, e chiar frumos.

Ai putea observa daca ea se comporta la fel si fata de alti colegi, adica se face placuta si sociabila? Daca e doar cu tine, poate iti transmite si ea un semnal.

Ai putea sa o chemi la o cafea sau o ceainarie draguta in afara serviciului. Sa ii spui direct.

Sau poate ai putea aduce subtil in discutie un subiect care sa implice mentionarea partenerului, dar fara sa fie fortat. Tu ii spui ca nu ai, si apoi e posibil a spuna si ea daca are sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Multumesc.
Pe messenger am discutat foarte putin legat de job si am intrebat-o ce face dar nu prea a continuat discuatia laughing)

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, imi pare rau sa aud asta. Poate vrea sa pastreze distanta intre slujba si viata privata.Si fiindca tu lucrezi cu ea...mna. laughing Unele persoane chiar isi fac din asta o regula, sa nu se incurce emotional cu colegi de la munca. Daca spui ca merge cu bicicleta cred ca e o persoana grozava. Asta intr-o Romanie in care, in 2023, inca ne mai infofolim si dam mari cu ce masini avem, de parca e nu stiu ce simbol al statutului. Poate chiar asta ar fi o idee buna, sa iesiti cu bicicleta.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Iti multumesc.