| madutzza99 a întrebat:

Motivul pentru care scriu aici este faptul că nu imi gasesc locul. Iubitul meu, cu care sunt împreună de aproape 4 ani, a plecat sa muncească în străinătate. Pentru ca este clar ca aici in Romania nu poti avea aproape nimic. Problema mea nu este ca imi fac griji ca ma va înșela sau alte prostii... avem foarte mare incredere unul in celalalt si ne iubim foarte mult, deci nu imi fac griji de asta. dar pur si simplu nu imi gasesc locul. Chiar dacă până acum reprosam ca relatia imi ocupa tot timpul si uneori nu aveam timp sa fac tot ceea ce imi doream poate cu prietenii sau alte chestii, dar acum pur si simplu nu stiu ce sa fac. Orice fac plang pentru cs imi amintesc momentele lângă el, ma gandesc mereu "cum mai merg eu la mall sau prin parc sau la un restaurant ..cand eu eram obișnuită sa merg doar cu el si cu el ma simteam cel mai bine ". Nu stiu ce sa fac. Nu stiu cum sa ies din această stare. Oriunde merg si orice fac plang. Ma intreb cat o sa dureze toată această suferinta.el se va întoarce de crăciun.Noi nu locuim împreună, eu sunt primul an la facultate, iar motivul pentru care a plecat este de a strânge câțiva bani si pentru a-mi oferi timp sa învăț si sa treaca timpul pana pana termina facultatea si poate vor fi de acord si ai mei sa ne mutăm împreună. Pentru ca ei sunt de parere ca mai intai trebuie sa termin facultatea si sa imi fac un rost in viata si abia apoi voi fi de maritat. ce sa fac? A mai trecut cineva prin asta?

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Sunt ferm convinsa ca exista foarte multe situatii de genul acesta, in care unul dintre cei doi pleaca si celalalt ramane parca pierdut de realitate, e greu in conditiile in care aveati foarte multe activitati impreuna si acum parca pur si simplu esti in pana de idei, faza e ca perioada asta critica o sa treaca si te vei obisnui cu ideea asta. Banuiesc ca cei 4 ani de relatie v-au legat foarte mult si iti vine greu sa-l stii plecat, insa facultatea si mai ales ca esti in primul an o sa iti ocupe foarte mult timp, vei dezvolta foarte multe alte noi activitati si nu va fi necesar sa il incluzi si pe el asa cum o faceai de obicei, o sa ai de facut proiecte care te vor solicita si timpul o sa se scurga mai usor, crede-ma, o sa ai foarte multe pe cap si nu o sa mai asa mult timp liber cum ai acum incat sa te gandesti doar la absenta lui. O sa va vorbiti, o sa va vedeti(pe Facebook, whatsapp, etc) si de Craciun revederea o sa fie tare dulce, nu te deznadajdui pentru atata lucru, daca ai incredere in voi, in ceea ce simtiti nu ai de ce sa te consumi, pastreaza-ti energia pentru cand se intoarce si pentru facultate. Succes in toate!

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca problema principala e ca te-ai obisnuit prea tare cu el si posibil nici prieteni sa nu mai prea ai.
Eu am patit chestia asta si in trecut si si acum in prezent.La mine iubitul imi vine acasa saptamanal ca nu e departe de mine cu munca dar cu toate astea am impresia ca nu stam cat trebuie impreuna.Ma simt singura si e greu.
Cred ca singura solutie e sa mai rebzi cumva pana de craciun, sa iti gasesti o ocupatie si cand vine acasa sa ii spui ce simti. Daca te iubeste te va intelege si poate dupa ce termini si tu facultatea mergeti impreuna in strainatate.Pana atunci poate sa munceasca si in tara sau sa plece cu contract pe perioade mai scurte ca si sezonier.

| sofisis a răspuns:

Pai ce sa faci, iti termini cumintica facultatea si astepti sa treaca timpul. Alte variante care ar fi?

| Endoryus a răspuns:

Lasa ca iti trece pana te mariti. Nu mai face din tantar armasar ca nu a murit nimeni.

| madutzza99 explică (pentru Endoryus):

Puteai sa te stii de la acest raspuns mediocru.

| Endoryus a răspuns (pentru madutzza99):

Si tu te puteai abtine de la o intrebare atat de penibila. Ai totusi o varsta. Sa iti fie rusine. Maturitatea aia se pare ca a dat bir cu fugitii imediat cum ai intrat la facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tuta rasfatata... Altii reusesc sa traiasca singuri o viata fara o secunda de atentie sau alte minuni de astea si tot nu plang atat. Ai dat peste o perioada singura si s-a terminat lumea? Vai steaua voastra de ati da voi vreodata intr-adevar de greu...

| madutzza99 explică (pentru anonim_4396):

Doamne, pe mine ma uimește cat de prosti pot fii unii de pe acest site. Tu esti clar un exemplu..precum sunt încă vreo 2 de sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru madutzza99):

Apoi ramai uimita atunci in loc sa-ti dai seama de ce noroc ai in viata si cat de inconstienta si naiv.a rasfatata esti... ca majoritatea genului de care apartii de altfel. Majoritatea sunteti niste ignorante naive si rasfatate. Aveti parte de prea multa atentie si vi se urca la cap. Fara sa fiti dependente de cineva nu mai e nimic de voi in rest. Vai de capu' tau daca atata poti. Dar stai ca ma repet...

| madutzza99 explică (pentru anonim_4396):

Cu ce sunt răsfățată? Eu nu am zis ca depind de el. Sunt doar foarte atașată de el... Te las in legea ta ca vad ca nu înțelegi nimic

| gabriielaaa a răspuns:

Te înțeleg cel mai bine încearcă să te consolezi cu gandu că va veni când tăi zis el si că vorbiti mereu. Te vei învăța cu timpul si gândeste ce să faceti când se întoarce asta îți vă ocupă timpul în care plângi de dorul lui.

| ngllllll a răspuns:

Nu aveti ce cauta despartit. Asta nu e relatie. Punct.