| seera a întrebat:

am nevoie de un sfat.Am o relatie de aproape trei ani cu un baiat,totul a mers bine,pana acum ceva timp.El a inceput sa se certe cu mine aproape zilnic,din nimicuri:tipa la mine, ma jigneste.Noi locuim impreuna la el acasa,impreuna cu parintii lui,dar eu numai vreau sa locuim cu ai lui, din diverse motive.Problema pentru care eu si el nu ne intelegem este ca el vrea sa comande el(sa fie sef).Tot timpul el sa aiba autoritate in fata mea.i am sugerat sa ne mutam,spune ca da ne mutam,si pe langa altii spune ca lui nu ii ajunge salariul.Tot timpul el are treaba acasa,spune ca nu poate sa mearga la ai mei.Iar eu daca vreau sa ma duc se supara pe mine,numai vorbeste.Ce as putea sa fac in aceasta situatie? Mi am dat seama ca am gresit fata de parintii mei,si as vrea sa renunt la tot, dar ce mai pot face daca nunta este peste 3 luni?

7 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Hey! EU in locul tau as face asa: incerca sa ai o discutie [calma] cu el si sa ii spui ca daca mai continua asa nu o sa iasa foarte bine. Daca continua in felul acesta, eu in locul tau mi-as face bagajele si as merge inapoi acasa la parintii mei si as ANULA nunta! [Dupa ce sa suferi toti ani din viata pentru un 'bou' care vrea sa fie sef ]! Mult succes! :* Sper ca te-am ajutat!

| Anonima264 a răspuns:

Asculta-ti inima!

| DinnAdinnA a răspuns:

Te duci la parintii tai, esti indiferenta!
Chiar daca el o sa se supere, si chiar daca sunteti impreuna de atat timp...nu renunta la familie big grin pentru el! Daca el se purta frumos cu tine, si aveati timp sa stati unul cu celalalt, puteai sa mai astepti sa-ti vezi parintii! Dar daca el se poarta urat, vrea sa comande tot, si sa aive autoritate asupra ta...du-te la parinti, de cate ori vrei, spune-i ca ai drepturi, si ca inca nu sunteti casatoriti!
Iar daca in alea 3 luni, care mai sunt pana la nunta, el se poarta la fel, dupa ce tu ai plecat la parinti, si i-ai zis tot ce gandeai, nu te mai marita, si gata!

| DinnAdinnA a răspuns:

Chiar daca el a platit tot, daca se poarta asa cu tine, spune-i dc nu te mai mariti!

Dar ia-l cu incetul, ca sa nu urle big grin!

| crina_1119 a răspuns:

Pai nu te poti casatori cu forta. Daca nu il mai iubesti spune-i pentru ca e mai bine asa decat sa te casatoresti din obligatie. Du-te la parintii tai (chiar daca el se supara) si explica-le intreaga situatie : ca regreti ca ai gresit fata deei si ca vrei sa te intorci inapoi. Poate ei vor rezolva ceva. Daca nu incarca sa il faci pe el sa inteleaga ca casatoria nu e cel mai bun pas facut si ca trebuie sa mai asteptati sau chiar sa va despartiti. Bafta!

| seera explică (pentru crina_1119):

Da crina, dar a platit tot (restaurant, rochii de mireasa, cununie), ce pot face

| crina_1119 a răspuns (pentru seera):

Cu 3 luni inainte el plateste?:O Fa-l sa isi deie seama ca aceasta casatorie e un pas gresit. Nu stiu ...incearca sa fii si tu ca el, sa faci figuri mereu. aasa nu te va mai suporta si nu va mai accepta sa se casatoreasca cu tine happy [e o solutie mai negativista dar altceva nu ai ce face. ] funda?happy