| RawyValy a întrebat:

Bună ziua, o întrebare vă rog numele, aș dori să știu am dacă se poate să scap de al doilea nume.
Aș dori numele meu să rămână doar primul.
Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai nevoie sa iti schimbi prenumele in acest caz, sunt unii care au 1 nume de familie urmat de 3 prenume, crezi ca cineva ii striga pe toate cele 3 prenume?
Se poate sa faci schimbare dar este ea una utila? eu cred ca nu.Si ai doua prenume frumoase, nu e ca si cum cele doua ar fi vasilica ionica de exemplu!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu poti pentru ca nu sunt motivr intemeiate cum prevede la lege.Nu sunt prenume vulgare si nici nu sunt specifice sexului opus.
Si oricum prieteni/familia iti spun pe numele dorit de tine, nu?

| johnnny123 a răspuns:

Dar cu ce te deranjează prenumele ăla, că doar nu trebuie să-l cari în cârcă. Nu contează decât în relația cu statul, în rest nu ai decât să te prezinți ca "Valentina Pribeagul", doar nu te obligă nimeni să-ți dai ambele prenume.

| ioana748 a răspuns:

De obicei se poate schimba numele doar dacă este justificat.
Adică mi au pus numele miamiau și cei care au înregistrat numele în registrul oficial erau beți în ziua aia.
Altfel nu se poate schimba.

| norisorulpufos a răspuns:

Depui o cerere la politie si iti vei schimba numele.