| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua/seara, depinde cand cititi.

In familia mea este o dilema legala/emotionala. Dupa multi ani in care a fost singur, unchiul meu a intrat intr-o relatie serioasa si acum cateva zile a facut-o oficiala si ne-a vizitat (pe mine si pe parintii mei), informandu-ne de acest lucru.

Unchiul meu este fratele mamei, dupa moartea bunicii mele, el si mama nu au facut succesiunea apartamentului, in care unchiul meu locuieste, crezand ca el, avand o anumita varsta, nu se va mai casatori niciodata. Iubita lui are un apartament propriu, insa probabil va dori sa locuiasca in apartamentul lui. Pentru mama, e o situatie dificila, o simte pe aceasta femeie ca fiind o intrusa, in special ca eu, parintii mei si unchiul meu mergeam in excursii impreuna si eram foarte uniti si acum e ca o ruptura, pentru ca acum si aceasta doamna va fi acolo. Daca am merge in excursii toti 5, ea si unchiul meu vor fi centrati numai pe ei doi, ducand la multe momente inconfortabile. Va trebui sa o acceptam ca matusa/cumnata. Daca mama s-ar duce sa il viziteze pe fratele ei, iubita lui s-ar face confortabila in casa si i-ar influenta parerile. L-ar indeparta de noi si poate ne-ar si barfi. Are si cursuri de psihologie si mamei ii este teama ca iubita ar putea sa isi dea seama de intentiile ei. De asemenea, e o senzatie oribila pentru mama sa stie ca o straina sta in casa parintilor ei si au si posibile relatii intime. Avand in vedere ca iubita lui nu are familie (fugarita de acasa impreuna cu fratele ei la varsta de 15 ani si nu si-a vorbit cu fratele ei de ani de zile, plecat in Germania, a dormit in locuri neprielnice), iar unchiul meu e singur, ea va dori sa isi creeze familia ei cu el, ceea ce inseamna si o casa ca si urmare logica si o va inlatura pe mama din viata lui.

Mama da vina pe mine, pentru eu si ea ne-am certat foarte des si ii spuneam unchiului meu, conducand la tensiuni in familie si, in opinia ei, l-a condus "in bratele altei femei". Stiu ca mama e posesiva, ar reactiona asa si cu mine, dar ea mai zice chestia asta si pentru ca tata se intalnea cu o alta femeie la un moment dat pentru ca nu mai suporta cearta din casa.

Postez asta si pentru ca mi-e teama ca armonia si unitatea pe care am avut-o noi cu unchiul meu sa fie dezbinata si sa ajungem la o neutralitate/dezbinare/sa nu ne vorbim ani intregi. Din nou, stiu ca poate suna a posesivitate, dar ce ar trebui sa facem noi in privinta asta? Si ar trebui sa postez si in sectiunea de Legalitate, Politic si Social, pentru ca e vorba de un apartament fara succesiune facuta?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

E un nonsens ca tu ai fi de vina ca unchiul și-a găsit pe cineva, are dreptul la orice vârstă sa se căsătorească, nu datorează nimănui sa rămână singur. Mai bine încercați sa va înțelegeți cu femeia respectiva ca să aveți întâlniri de familie plăcute.

29 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai e viata lui, sa fie sanatos. Sa faca naibii succesiunea daca asta e problema, dar in rest... lasati omul sa isi traiasca viata!

| CuteMinnie a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect, nu am ce zice.

| Freya1 a răspuns:

Mama ta are probleme legate de gelozie clar, dar e complet aiurea sa se aștepte ca unchiul tău sa rămână singur doar pentru ca asa i-ar fi ei mai ușor în viata.Mi se pare egoist și prostesc, iar relațiile astea de familie sunt bolnăvicioase.

Mereu când unul e singur ceilalți din familie profita, iar când își găsește jumătatea și automat are și el treaba lui și familia lui nu mai e bun pentru ceilalți.In doua relații am pățit sa nu ma suporte neamurile lui pentru chestia asta și mi se pare absurd.Asa ca poți sa ii explici și tu mamei tale dacă vrea sa înțeleagă ca are și omul viata lui și dreptul la fericire. Daca vrea apartamentul sa bage succesiunea, iar dacă nu o suporta pe femeia respectiva sa nu mai aibă tangente cu ea, dar sa nu mai arunce vina aiurea în cârcă altora.

| CuteMinnie a răspuns (pentru Freya1):

Imi pare rau ca familia nu te-a suportat pentru un astfel de motiv, eu stiu ca mama ar fi facut la fel cu aproape orice femeie cu care unchiul ar fi avut o relatie mai serioasa, si stiu ca ar face-o si cu un eventual iubit pe care l-as avea.

| Freya1 a răspuns (pentru CuteMinnie):

Sunt oameni atat de chititi pe propriile planuri și atat de egoiști in a le fi lor bine încât pur și simplu nu le mai pasa ca și alții au viata lor.Am cunoscut oameni de genul si stiu cum e.

Mamei tale nu ai ce sa faci decât sa ai spui pe fata cum stau lucurile și dacă va vrea sa înțeleagă ok, dacă nu, sa o lași în plata domnului ca nu ai cu cine.Si eu am renunțat asa si mi-am văzut de treaba și încă eu am plecat de tot ca mi-am dat seama ca nici partenerul pe care l-am ales nu e mai zdravăn o data ce le canta în struna.
Asa ca dacă unchiul tău ii va lua apărarea mamei tale și nu va conștientiza ca e toxica, si pe el îl va lăsa femeia respectiva pentru ca nu va avea cum sa suporte asta.

| CuteMinnie a răspuns (pentru Freya1):

Unchiul meu nu stie inca de asta. Si oricum, nu ii canta in struna. Eu le-am zis amandurora sa aiba o discutie privata, la un moment dat.

| johnnny123 a răspuns:

Deci practic voi ați vrea ca unchiul tău să rămână singur toată viața doar ca să vă simțiți voi bine.

Dar ce simte unchiul vostru nu contează? El nu are dreptul să-și trăiască viața?

Nu, nu sună a "posesivitate", suna a egoism extrem.

| CuteMinnie a răspuns (pentru johnnny123):

Din nou, da, consider ca are dreptul sa isi traiasca viata.

| VoidEternal a răspuns:

Incredibil de egoista mama ta.

| CuteMinnie a răspuns (pentru VoidEternal):

Traind cu ea... stiu ca poate fi.

| StoicAnalysis a răspuns:

Suna a ceva rupt de normalitate ceea ce ai explicat tu. Adica in mod normal, chiar daca unchiul tau si parintii tai erau apropiati, erau pentru ca el era mai mereu singur si nu avea o viata sociala banuiesc. De aceea avea mai mult timp sa si-l petreaca cu voi. Dar acum ca el a gasit pe cineva, e si normal sa isi axeze mai mult timpul pe el si pe prietena lui.

Adica nu e treaba ta sau a mamei tale de ceea ce face unchiul tau. Singurul meu sfat pentru tine, e sa pleci cat mai repede de langa familia ta si sa iti creezi propria ta viata cu ideologii diferite, pentru ca in momentul asta perceptia ta e una ingusta fata de realitate. Adica tu in afara de mama, tata si unchiu' nu cunosti. Ceea ce e grav de tot.

| CuteMinnie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Am incercat sa plec de langa ei, acum un an cand am dat admitere la facultate. Nu am reusit. Oricum imi doresc sa o fac, dar cand termin facultatea (adica peste 3 ani).

| AliGab a răspuns:

Unchiul este major si vaccinat. Are tot dreptul sa isi refaca viata fara sa dea explicatii bagaciosilor (tu si mama ta)

| CuteMinnie a răspuns (pentru AliGab):

Eu incerc sa fiu cat de neutra pot, dar recunosc ca mama se baga prea mult in viata lui. Se baga si in a mea, dar asta e alt subiect.

| iulia0514 a răspuns:

Voi trebuie sa înțelegeți ca unchiul tău nu e proprietatea voastră și ca are și el dreptul să-și creeze o familie proprie deși am impresia ca nu va deranjează în mod special ca are o relație mai mult va preocupa faptul ca s-ar putea sa se decidă sa facă un copil și atunci voi nu veți mai moșteni partea lui din apartament s-au ca ii va lăsa soției totul mai precis sunteți egoiști și a-ți dori ca el sa fie singur pentru ca asa puteți să-l controlați cum vreți voi!
Cat despre faptul ca e posibil ca soția lui sa va bârfească sa ști ca e exact invers voi o bârfiți pe ea și o judecați fără măcar sa încercați sa o cunoașteți!

| CuteMinnie a răspuns (pentru iulia0514):

Am incercat sa ii explic si mamei tot ce ai mentionat - nu a inteles, o tine pe a ei. Nu se stie deocamdata ce se va intampla, inca nu e sotia lui. Si da, e prea devreme ca ea sa fie judecata, cand nici macar nu o cunoaste.

| iulia0514 a răspuns (pentru CuteMinnie):

Tatăl tău ce părere are despre toate astea pana la urma cred că el ar trebui să îi explice mamei tale că e greșit ceea ce face și ca se comporta ca și cum ar fi soția lui nu sora

| CuteMinnie a răspuns (pentru iulia0514):

Tata a incercat si el sa ii explice, cand ii spune ceva legat de subiect, il bareaza.

| iulia0514 a răspuns (pentru CuteMinnie):

Îți dau un sfat imediat ce poți fugi de acolo ca mama ta are probleme grave la mansarda

| anonim3248 a răspuns:

Este eronat dacă crezi că unchiul va putea face ceva să fie doar el moștenitor pe apartament fără mama ta.

| anonim3248 a răspuns:

Nu contează că doar unchiul a locuit în apartament și 20 de ani după ce a murit bunica ta, tot numai jumate de apartament are.

| CuteMinnie a răspuns (pentru anonim3248):

E o parte din poveste pe care aveam sa o povestesc daca o publicam in partea de legislatie - se stie ca are numai jumatate de apartament, si ar dori sa o cedeze. Se gandea sa se duca la un consilier juridic.

| anonim3248 a răspuns:

Mama ta sau oricine vrea mama ta se poate duce în apartamentul ăla și să locuiască în el.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Fi fericită pentru unchiul tău. Doar el știe cât de greu i-a fost de unul singur.
Cât despre casă familiei. E problema Mamei tale

| sweetys a răspuns:

Atata egoism si narcisism nu am mai vazut. Omul vrea sa aiba si el familia lui, sotia lui. Daca ar vinde apartamentul nu ar fi acelasi lucru? Tot niste straini. In loc sa va bucurati de fericirea omului, voi il distrugeti doar pentru binele si fericirea voastra. Eu incercam sa ma apropii de femeie, sa vad cum este si dupa sa trag o concluzie. A ajuns sa ne pese mai mult de partea materiala (si aici ma refer la apartament ci nu la valoare) decat de om ( unchiul si iubita lui). Mama ta ar trebui sa constientizeze ca omul are o varsta si sa nu mai fie asa posesiva, fiindca are si el o viata. Da gres, ea ca sora trebuie sa il sustina, ii e bine, la fel. Probabil de aia a fost si singur multi ani, si desi mima fericirea sau poate asa era cand era inconjurat de oameni, probabail era trist, singuratatea este trista. Asa ca ar trebui sa nu va mai ganditi la cai verzi pe pereti si sa il sustinati si sa ii dati libertatea de a decide ce face cu viata lui.

| CuteMinnie a răspuns (pentru sweetys):

El deja s-a apropiat de ea dinainte sa ne zica noua (ambii parinti aveau suspiciuni, totusi). Si stiu ca e trist sa fii singur, chiar daca ai multe persoane in jur, si stiu ca mama ar trebui sa il sustina mai mult ca si sora.

| sweetys a răspuns (pentru CuteMinnie):

Pai si voiati sa va ceara aprobarea? Daca parintii nu mai sunt in viata, fratii ar trebui sa se sustina intre ei.

| CuteMinnie a răspuns (pentru sweetys):

Din cate stiu, ei se sustin intre ei, dar in cazul asta, chiar mi s-a parut ca ii cere aprobarea (in special dupa cum a reactionat cand i-a zis).

| Smmo a răspuns:

Nu esti tu de vina pentru ca tata si acum unchiul isi cauta linistea departe de mama ta. Este o greutate pe care o pune pe umerii tai pentru ca nu are curajul sa accepte realitatea. Chiar daca ai fi fost tu cauza certurilor, mama in calitate de adult trebuia sa faca astfel incat sa rezolve problemele cu calm. Daca tatal tau si mama ta ar fi avut o relatie buna, ar fi discutat ei si ar fi rezolvat certurile.
Mama ta pare a vrea sa controleze lucrurile deplasat de mult, este nesigura, posesiva, geloasa. Desi poate am avea cu totii aceeasi simtaminte in interior in locul ei vizavi de casa parinteasca, de prietena unchiului tau, de racirea relatiilor cu fratele in viitor, ne-am abtine sa le exteriorizam pentru ca ni s-ar parea din capul locului deplasate. Chestia ca va face sex cu fratele in casa parintilor de asemenea, este treaba lor. Mi se pare ca si altii au facut sex in casa aia... Sau daca este o problema asa mare vindeti casa, impartiti banii si vor veni altii sa faca sex pe-acolo.
Daca o priviti pe prietena unchiului cu ochii astia de la inceput, nu urmeaza lucruri bune, orice om simte cand nu este dorit. De ce nu ati incerca sa fiti pentru ea familia buna pe care nu a avut-o. Puteti merge si in vacante impreuna, o sa va vedeti de cateva ori pe zi, ei se vor retrage daca vor vrea. Fiti flexibili.