| DDN a întrebat:

BUna ziua. Sper sa ma ajutati cu un sfat. Am o relatie de 3 ani cu un baiat, totul bine si frumos. Urmeaza sa ne mutam impreuna peste 2 luni. Ideea e ca el e baiat cuminte. In astia 3 ani a fost totul bine, dar si cu certuri, nu e totul roz. Problema e ca de 2luni s-a intors in tara un prieten de-al lui, golan, la 30 de ani nu a realizat nimic, pentru el esentialul sunt fetele usoare si,,’smecheria,,.De ce va spun asta? Pentru ca iubitul a inceput sa umble cu el si ala il invata prost, il face sa ii calce pe urme. Prietenul lui ma vazuse conectata pe contul iubitului si ii reproseaza:,, asta isi face de cap pe facebookul tau,,. Fapt care m-a deranjat pentru ca se bagase in relatia noastra. Iubitul nu i-a zis nimic, desi ma asteptam s-o faca doar a ras si lucrul asta a durut. Il invata sa fie ca el, sa umble cu tot felul, iar el nu renunta la,, prieten,,. Pana acum vorbeau pe Facebook, nu ascundea nimic de mine, dar de cand ii tot baga in cap sa fie independent, sa nu stiu eu nimic din ce face, acum vorbeste pe watsap cu el si zice ca o face de al dracu. Ii zic incontinuu ca un prieten vine si pleaca, dar familia ramane si imi striga ca ala ii vrea binele. Totusi avem o varsta, 24 de ani, nu mai merita sa dai cu piciorul la o relatie serioasa pentru cineva care te trage in jos, dar nu intelege. A inceput sa ma jigneasca de cand tot umbla cu el. I-am explicat cu frumosul ca nu-i face bine nici lui, nici mie prezenta lui in viata noastra, dar tot pe mine ma jigneste. I-am zis ca nu are ce sa invete de la cineva care la 30 de ani nu are in plan o relatie serioasa, un job, ca doar nu poti trai din,, smecherie,,. Chiar nu mai stiu ce sa fac, ma dor jignirile lui (nu ma injura, dar imi spune ca face lucruri de-al dracu, ca face ce vrea, cand vrea, cu cine vrea, ca se desparte de mine ca s-a saturat sa ii impun, ca eu sa las gura mica ca am probleme cu capul, chestii de genul). Voiam sa va cer un sfat de cum ar trebui sa fac, ce sa fac, daca sa continui relatia sau sa dau cu piciorul la tot ce am realizat pana acum, planurile noastre. Dar chiar nu mai suport sa vad cum il schimba ala in 2luni de cand a venit, l-a schimbat la 180 grade.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Nu ai cum sa il intorci din directia asta in care s-a adancit
iar daca incerci sa ii deschizi ochii, iar el (E CLAR) ca nu vrea, atunci o sa se simta cicalit si o sa reactioneze cu cearta si cu insulte

in engleza exista conceptul, insa in romana nu prea are aceeasi greutate: take you for granted
in romana e ceva de gen, nu crede ca o sa renunti asa ca practic te ia drept proasta!
iar ce e mai rau in toata ideea asta e ca o face inconstient, asa ca nu ajunge sa se gandeasca ce e bine si ce e rau sad

26 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Imi vine sa ma sinucid cand citesc astfel de prostii. De ce nu il lasi pur si simplu, pentru ca nu este singurul barbat de pe planeta? Daca te jigneste, nu te iubeste, ce nu intelegi! Un barbat care nu se lasa asa influentat nu ai gasit!? Ma bucur ca sunt diferit, chiar ma bucur! Nu va inteleg pe voi astea care muriti dupa barbat si chiar il lasati sa va abuzeze fizic si psihic! Ai inteles acum ce ai de facut? Daca nu te rupi de el sau el de prietenul lui, nu o sa va fie bine, ce nu intelegi?!

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca poti sa renunti linistita si sa iti gasesti pe altcineva
e FOARTE CLAR ca sunteti prea tineri si v-ati grabit, el nu e inca pregatit de o relatie stabila si cum a dat de altceva a imbratisat ideea din prima si fara sa se gandeasca, iar tu nu numai ca nu l-ai vazut ca e asa, iar asta dinainte de a veni prietenul lui, dar nici acum nu poti sa renunti

chiar poti sa multumesti lui D-zeu, sortii, universului, sau cui vrei tu, ca l-a trimis pe prietenul ala acum, cand inca nu sunteti casatoriti de 5 ani si sa aveti deja copii mici care sa plateasca pentru greselile voastre

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ai dreptate să lupți pentru relația ta. O să-și dea seama la un moment dat ce are de făcut. Poți vorbi cu persoane din cercul vostru de prieteni care îl pot aduce cu picioarele pe pământ, folosind vorba bună. De exemplu să petreceți timpul liber în compania unor persoane care pot avea o influență pozitivă. Așa o să se detașeze de prietenul care îl trage în jos. Trebuie să faci ceva, fără să fii cicălitoare.

| DDN explică (pentru Bizon95):

Stiu... dar e greu sa renunti la cineva cand deja va claditi o casa, un viitor, avem un apartament impreuna.
Am incercat de atata timp sa ii deschid ochii sa vada ca ala e o influenta proasta, dar nimic, tipa la mine si atat.
Am zis sa raman sa ii deschid ochii dar nimic, tot eu sunt aia cu gura mare, cea cu probleme la cap.

| DDN explică (pentru Bizon95):

Multumesc pentru explicatie. Cat sa suport si eu vorbele urate si comportamentul dur? nu mai pot nici eu la nesfarsit. Il iubesc, ii vreau binele, dar daca vad ca numai eu trag cu dintii de relatie, si el renunta usor la noi pentru prietenii lui...ii e atat de usor sa zica ca o terminam daca nu termin cu cearta( care zic eu ca e pentru binele lui ), dar daca ii zic sa o lase mai moale cu ala, imediat ia foc spunand ca e prietenul lui si o sa aiba nevoie in viata de el.

| DDN explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Avem prieteni cu relatii serioase, dar tot la asta golan fuge...

| NLS a răspuns:

Din păcate, cunosc un caz asemănător, unde fata a pierdut tot, și a trebuit sa o ia de la zero, cu relația, cu banii, cu casa, cu speranțele...
Daca a apucat-o pe calea asta și nu înțelege de vorba bună, nici din partea ta, nici din partea familiei lui, va fi foarte foarte greu sa îl faci sa revină cu picioarele pe pământ.

| Simpatic a răspuns:

Daca te desparti de el si prietenul lui pleaca in strainatate inapoi, iti garantez ca se intoarce ca o vulpe inapoi si isi cere si scuze.
Parerea mea dupa ce ai scris este sa cauti pe altcineva, pe cineva cu sufiecient caracter incat sa nu il poata influenta persoanele din jur nici in bine nici in rau!

| DDN explică (pentru NLS):

Mama lui, din contra, ii zice sa iasa si el in oras cu baietii, sa se relaxeze, sa plece cu ei in alte orase... deci nu prea e de partea mea

| DDN explică (pentru Simpatic):

Nu pot fi roata de rezerva... daca il alege pe el, cu el ramane. Am si eu limite si sentimente

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Prietenul lui ma vazuse conectata pe contul iubitului, si ii reproseaza:,, asta isi face de cap pe facebookul tau"

Eu nu pot considera serioase relatiile in care exista atat invadare a spatiului privat, control si lipsa de incredere. Probabil ca asta simte si prietenul tau acum, acum doar i s au evidentiat lucrurile astea probabil.

| MagicDream a răspuns (pentru suntserios):

Exact, subscriu

| Cduncfujndf a răspuns:

Cum adică "să dai cu piciorul la tot". Totul ăsta despre care vorbești sunt doar niște planuri. Însă nimic nu e realizat.
Desparte-te de el, căci nu pierzi nimic, nu ești bătrâna, nu e capăt de lume. Găsește-pe altcineva, sau stai singură. Nu trebuie să depinzi neapărat de cineva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avem un apartament impreuna.
Sunteți căsătoriți? Dacă nu, cum îl aveți împreună apartamentul?
Stă cu tine. faceți amor iar cu acela este pe whatap?
daca nu termin cu cearta( care zic eu ca e pentru binele lui ).
Deci așa lupți tu pentru binele lui, cu cearta?
Dar de unde știi tu mai bine, care e binele lui?
Eu am un principiu pe care îl aplic și pe care îl recomand.
Prietena, iubita, relația, soția mea (am ales toate variantele de relație) nu este proprietatea mea, nu este obiectul meu, ca un frigider sau un tv. Ea este partenera mea și voi sta cu ea atât timp cât voi vrea eu și atât timp cât vrea ea. Când nu mai vrea, îmi caut alta.
Asta indiferent de vârstă, bunuri sau copii împreună, ani petrecuți împreună. Next. Următoarea.
Iar referitor exact la cazul dtale.
Acum îți face figuri cu prietenul. Mâine o să îți facă figuri și fițe cu o femeie.
Ce o să faci? Te sacrifici, îl tot educi? Se poate și așa, se numește al 6-lea semn de iubire, sacrificiul de sine. Este descoperit de mine.

| Sofer a răspuns:

Lasal acum pana nu e prea tarziu.

| Frank51 a răspuns:

Faptul ca discuta cu prietenul lui despre relatie nu denota nimic. Important este cu ce ramane prietenul tau de acolo, daca este de acord cu ce spune respectivul, si daca ii asculta sfaturile. Daca este un om cu picioarele pe pamant face diferenta intre sfaturi bune, si sfaturi toxice, prin deductie logica. Acuma nu stiu ce sa zic ca nu am cum sa va cunosc, dar probleme din astea se intampla la toti, important este sa discuti si daca nu te intelege dupa mult timp, nu ai ce sa faci decat sa il lasi. Daca nu intelege acum, cum o sa inteleaga mai tarziu cand va exista responsabilitate si mai mare? Omul ala nu este inca matur, daca nu te intelege.

| 1231242 a răspuns (pentru DDN):

Așteaptă un pic poate pleacă ciuma aia de „prieten" dacă nu, despartă-te de el(dacă devine din ce în ce ca ciuma aia) și lasă-l un pic o lună sau două, dacă își găsește pe altcineva e clar că nu a fost să fie.

| doarlutsoaresiapa a răspuns:

Este o relatie de cativa ani nu de zeci de ani, altii s-au despartit dupa casnicii ..Eu zic sa nu pierzi vremea daca se comporta urat, nimeni nu merita sa fie injosit sau tratat nasol, fii bine si nu accepta mizeriile altora, ai o viata, fa'o sa fie frumoasa si plina de zambete.

| Adrian7art a răspuns:

Ti-ai făcut datoria..de aici el trebuie să decidă ce vrea de la viață...are 24 ani helloo! Nu are sens să încerci să schimbi mai mult de atât, se va întoarce împotriva ta.
Luați o pauză.e cel mai corect si nu-l lăsa să te jignească n-are niciun drept.
E clar că e usor influențabil si nu va dura mult până se trezește la realitate, atunci isi va da seama că a greșit si probabil va veni cu coada intre picioare.
Succes.

| Bogdan70001 a răspuns:

Esti prea posesiva, asta este problema ta, nu ca ar fi el golan.BA din contra eu zic ca asta mai degraba ii deschide ochii.
CUM CACAT SA UMBLII IN FACEBOOK-UL LUI? Ai auzit dracu de intimitate, este strict problema lui ce face si cu cine vb n-ai tu treaba.

Eu cred ca pe tine te supara faptul ca amicul lui il trezeste la realitate si acum nu mai poti fi cu ochii pe el 24/7

| Freya1 a răspuns:

Si eu am iubit ce lucreaza într-un mediu în care se consumă alcool, se umbla cu femei, se discuta despre sex, se fac chefuri si scandaluri dar el isi vede de ale lui.Cand e cu ei bea o cafea sau un suc cand vorbesc de munca sau de cineva vorbeste si el, cand se intra in detalii despre viața sexuală si femei isi vede de ale lui iar daca vrea sa meargă undeva si sa aiba companie merg cu el nu ia femei de pe ici colo.Chiar intr-o discutie in care unul il întreba "ca ce ma tu nu ti-ai înșelat, sau nu ti-ai înșela femeia" si cu femei pe fundal ce aprobări ca toti mai calcă strâmb el a răspuns că fiecare cu ce ii lipseste acasa si a încheiat discuția.Si toate astea fara sa il împing cu suliță in coaste ci pentru ca asa simte, conștientizeze si tu ca daca ar vrea sa faca lucurile astea probabil le-ar face si nu as afla.
Ti-am dat exemplul asta ca sa înțelegi ca unui bărbat daca ii pasa de tine, te respecta si iubeste va putea oricand sa stea cu oricine la o masă sau intr-un loc fara a face nimic din ceia ce te-ar putea face pe tine sa suferi. Daca nu, se va schimba la 180 de grade pentru un prieten.
Eu stiu ca si tu de felul tau poate esti mai geloasă sau posesiva si nu ai cum sa scapi de asta peste noapte, dar poti sa ii explici si lui lucrurile astea într-un mod frumos.Sa ii explici ca asa esti tu de fel iar ca sa te schimbi trebuie sa inteleaga si el ca trebuie sa fie mai cumpătat si treptat sa te faca sa ai incredere, sa fi mai liniștită si sa nu ii bati capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca tip nu suporta sa-i dai tu comenzi ce sa faca, probabil e cel mai aiurea lucru care poti sa-l faci intr-o relatie, nu dau vina pe tine dar nici pe el ca ambii sunteti vinovati/

Ca sfat nu mai jigni tu impersonal, ca nici tu nu cred ca esti fata cuminte, ci usoara ca multe dupa ce curvariti si va puneti intr-o relatie. daca nu ai fost virgina cand te-ai pus in relatia asta e clar ca nu ai fost "cuminte", dupa ce ca nu ai fost asa ai si pretentia ca prietenul tau sa asculte de tine(sa-l controlezi de fapt) fara nici un deranj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

L-ai educat bine happy
Continui sa te mai dai mare cu prietenul tau ca te iubeste la fiecare intrebare despre relatii laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu l-am educat.Si nu stiu de ce cand un bărbat isi respecta femeia si face chestii din proprie inițiativă trebuie sa apara un frustrat care sa critice pentru ca el nu este capabil nici sa respecte da sa isi mai faca o relație sau sa stea vreo femeie cu el.
Si eu am suisuri si coborasuri in relație si dau exemple si pro si contra din cum ar trebui sau nu ar trebui să decurgă o relație.Dau exemple din relatiile mele pentru a înțelege omul ca nu vorbesc ca si alti din fanteziile mele, pentru ca sunt multi aici care fac si drag si acasa le da nevastă cu papucu peste nas sau stau pe l...aba singuri.

| Emma30555 a răspuns:

Părerea mea e ca și tu exagerezi. Cuplu nu înseamnă control asupra celuilalt, la 24 de ani și nu numai încă simți nevoia de distracție, de libertate asta nu înseamnă că nu respecți persoana din cuplu. Faptul ca ii intri pe rețele de socializare e urat, nu înțeleg de ce acceptați asemenea tratamente cei care o faceți, am auzit asta și la ații nu numai la tine

| Mosotti a răspuns:

Nu mai continua relatia, prietenul ala nu a facut decat sa-i scoata la suprafata caracterul lui care este cam ca al acelui prieten, altfel nu se prindea de el ce face ala, simtea automat ca nu i se potriveste. El de fapt se regaseste in acel derbedeu, de aia se si comporta cu tine, devine incet incet acela de 30 de ani. Nu mai ai ce cauta cu un om de calitate deplorabila, cauta unul serios si cuminte. Insa s-ar putea sa-l fi placut tocmai ca are fata putin de golanas, ca preciiis nu are figura de din ala cuminte. Cum e?