| Andreea1095 a întrebat:

Bună ziua! Sunt insarcinata și din câte am înțeles am dreptul la reducerea programului de lucru.Eu lucrez tura de 12 ore de la 10 dim la 10 seara, nu zilnic.As putea direct sa beneficiez de aceasta reducere dacă medicul ginecolog solicita asta sau trebuie trimis dosarul mai departe și abia apoi voi beneficia dacă se aproba?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Pașii sunt următorii:
1. Înștiințezi în scris angajatorul în privința stării de graviditate și soliciți reducerea timpului de lucru cu 1/4, conform OUG 96/2003. Solicitarea trebuie să aibă ca bază recomandarea medicului de familie sau a medicului specialist.
2. Angajatorul este obligat să anunțe la ITM și pe medicul care asigură medicina muncii.
3. Medicul care asigură medicina muncii emite un raport în care enumeră riscurile pentru sănătatea persoanei însărcinate.
În baza unei decizii a angajatorului, se reduce programul de lucru. Atenție, nu este vorba de un act adițional, adică pe hârtie orele de lucru rămân aceleași, deci nu se aduc modificări la contract, doar este emisă o decizie având ca bază legală ordonanța de mai sus.
Naștere ușoară și să auzim de bine!

2 răspunsuri:
| vasileparnaie a răspuns:

Da tu te-ai babardit sa furi baniI statului?