| anonim_4396 a întrebat:

Am cea mai proasta viața pe care o poate avea un om.Nu vreau sa aud cum ca "da da sunt oameni bolnavi fără picioare mâini " pentru ca nici ei nu trăiesc atât de greu pe cât o fac eu. Mama mea îmi arunca cele mai josnice cuvinte fără motiv, ieri a sărit sa mă bata pentru ca mi-a fost rău și m-am culcat câteva ore după scoala..La școală numai eu știu Cum o duc - mă simt rău în fiecare zi + teste, teze și mai nou ȘI SIMULĂRI ȘI EXAMENE ???????? Ce as putea sa fac când mama îmi zice ca nu merit sa trăiesc? Când îmi zice sa plec din casa ei? când mă ameninta ca se duce la ședința și mă face de ras în fata tuturor?(ca și Cum nu as suferi destul... :-( ) Vă rog doar ajutati-mă nu vreau sa îmi iau viața! Dar e singura opțiune ramasa

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Ai incercat sa o intrebi pe mama ta care este motivul pentru care reacționează în felul asta? Cu ce ai supărat-o în așa hal încât să îți arunce cuvinte grele la orice pas?
S-a comportat mereu așa sau a fost un factor declanșator? Vorbește cu ea cand este in toane bune și vezi exact ce vrea de la tine. Altă soluție nu văd și, sinceră să fiu, te cred cat îți este de greu. Incearca sa fii cat de calma se poate, fara țipete si reprosuri, și poate ai succes.

6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Vorbește cu mama ta despre ceea ce simți!

| Vlach a răspuns (pentru Lioana):

Asta nu ajuta in situatia lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Saracutul de tine sad
Eu îmi tăiam venele de mult dacă eram in locul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Înclin să cred că mama ta are dreptate.

| Vlach a răspuns:

Nu o mai baga in seama

| Lioana a răspuns (pentru Vlach):

Comunicarea e cea mai buna solutie in cazul neintelegerilor in familie. E important ca mama sa isi dea seama ce efect are asupra fiicei ei.