| Gexandra1103 a întrebat:

Bună!
Am 17 ani, împliniți în februarie!
Sunt împreună cu un băiat care are vârstă de 20 de ani; suntem împreună de 2 ani și 3 luni,stam împreună în apartamentul părinților, ca să nu trebuiască sa fac naveta pentru liceu.
În iulie termin studiile și as vrea sa știu dacă m-aș putea muta la el,(dumnealui sta într un alt județ, 600 km de județul meu) nu ma înțeleg cu părinții mei, și știu ca poate suna imatur tot ce spun, pentru ca am doar 17 ani și este o vârstă frageda sa plec de acasă, dar îmi doresc asta 100%.
Părinții mei nu sunt de acord,deoarece mama vrea sa rămân la casa mea,pentru ca îmi scoate ochii ca a muncit pentru casa aceea ca să o moștenesc eu.
Toată copilăria am stat cu tata,care a fost un mare bețiv, iar mama lucra în Italia, luni de zile.
Trecând la subiect...imi doresc sa mă mut la iubitul meu,dar as dori sa știu dacă părinții mei sau poliția ne ar putea face ceva mie,sau lui.
Atât timp cât plec de buna voie și nesilita de nimeni,cred ca e ok!
Va rog, nu am nevoie de sfaturi psihologice,știu ca va fi greu și etc,vreau doar sa știu dacă este legal totul.
Vreau sfaturi judecătorești, nu de viață!
Îmi asum tot ce va urma, sunt conștientă de ceea ce va fi!
Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor si acestia pot cere reintoarcerea minorului la domiciliul lor daca minorul pleaca fara voia lor.
Sigur ca, daca minorul de peste 16 ani a plecat de bunavoie si nu doreste sa se reintoarca la domiciliul parintilor, politia nu-l poate obliga, respectiv sa foloseasca forta. In acest caz parintii pot solicita printr-o cerere in instanta de judecata, pe cale civila, obligarea minorului sa revina la domiciliul lor si, daca castiga procesul, hotararea poate fi pusa in executare silita.
In cazul tau se poate sa devii majora pana la terminarea procesului si atunci poti face ce vrei, chiar fara acordul parintilor.
In orice caz sunt de parere ca ar fi bine sa nu pleci fara acordul parintilor, incearca sa-ti lamuresti mama ca este mai bine pentru tine, daca chiar este asa.
Totusi ar fi bine sa te gandesti si sa astepti pana implinesti 18 ani, s-ar putea sa nu fie totul lapte si miere daca te muti cu el.

| Gexandra1103 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos de răspuns❤️
Sunt cu sufletul liniștit știind ca doar prin judecătorie ma pot chema înapoi, și politia nu poate face nimic.
Și în legătură cu mama, prefer sa las lucrurile asa, pentru ca... Cu ea nu se prea poate vorbi. Ma rog, îți mulțumesc mult de răspuns ❤️

1 răspuns: