| Roxima a întrebat:

Buna ziua TPU! Ma numesc Roxana, am 19 ani si sunt Radauti. Situatiua me familiala si financiara e destul de dezastruoasa! Orice sfat imi puteti da este binevenit! Nu mai stiu la cine sa apelez pentru sfaturi. Eu sufar de depresie si anxietate plus glaucom rezultat in urma unor operatii pentru dezlipire de retina. De la inceputul adolescentei am avut probleme mari cu alcoolul. Parintii mei se cearta mereu, mereu. Problema asta ca avem foarte putini bani pentru tratamentele de care am nevoie. Desi pana acum nu imi bagam nasul in investiitile lor, nu am putut sa nu observ ca nu stiu sa manuiasca banii deloc. Avem 2 apartamente in aceeasi scara de bloc, unul e nelocuit. Iar in celalalt sunt eu acum, nu avem caldura deloc si este ingrozitor de frig, ceeea ce-mi agreaveaza problema glaucomului. Pe langa asta mai avem un apartament in Bucuresti plus 2 garsoniere mici. Nu vor sa vanda nimic! Planul lor este urmatorul: Cand voi avea familie voi sta intr-un apartament si fratele meu in altul iar ei vor locuii intr-o garsoniera, cu celelalte. nu am idee ce planuiesc sa faca. Oricum eu nu doresc sub nici o forma sa ma stabilesc in acest oras cu familia pe care poate o voi avea (in ritmul in care decurg lucrurile nici nu stiu daca voi ajunge la o varsta asa inaintata). Vreau cateva sfaturi, cum ii pot face sa inteleaga ca e mult mai orientabil sa vanda ceva, sa-si plateasca datoriile (pentru ca suntem si ingropati in datorii). Va multumesc anticipat si orice parere e bine venita.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ei stiu ce fac si nu poti sa le schimbi memoria ca sa faca altceva, le poti zice ca prin datoriile care le au daca nu le platesc o sa urce pana cand le vor fi confiscate locuintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii tai sant nebuni, avuti si zgarciti.sanatatea e cea mai importanta.greu imi vine sa cred ca exista asa ceva.iar problema cu alcoolul e grava.asta agraveaza glaucomul si gandirea limpede.renunta la el.si discuta cu ei.

| e1xtz a răspuns:

In Bucuresti un apartament decent aranjat(doar decent, nu lux), se inchiriaza cu aproximativ 300 de euro, o garsoniera cu aproximativ 200, mai aveti unul liber si unde locuiti.ai tau au strans si au investit in locuinte, asta nu este rau.dar pana va casatoriti sau altceva, ar putea sa le dea macar in chirie.

| Iyulia3712 a răspuns:

Convinge-i sa inchirieze proprietățile. Asa o sa castige mai multi bani si nu veti mai avea probleme. Nu inteleg de ce nu fac acest lucru si cum de nu s-au gândit mai devreme la asta.

| ElectronicPieces a răspuns:

Buna Roxanawinking

Sincer sa fiu, nu cred ca o sa reușești vreodată sa ii convingi. Dar ai putea sa le pui o simpla întrebare : " Ce credeți ca rezolvați daca nu vindeți x? Decât ca ne îngropam in datorii, bani de tratament tot nu am, si mai ales ca avem frigul asta in casa si iarna deja a venit?" Încearcă sa fii calma, asta te va ajuta.
Explica-le ca, daca te vei marita, cu siguranță te vei muta in casa soțului, in niciun caz in apartamentul care zic ei ca ti-l păstrează. In același timp încearcă să-i înțelegi ca nici lor nu le este ușor. Sa te stie pe tine bolnava, fara căldură in casa si cu atâtea probleme. E al naibii de greu.
Iar cat despre tine, sincer admir fetele in genul tau happy Se vede ca ești deșteaptă si matura, doar luptă sa treci peste problemele astea. Si multa ambiție ca asta lipsește!
Seara buna, Roxana

| SebastianBoanca a răspuns:

Uite. Si eu am 19 ani si am trecut si eu rpin unele chestii si am studiat oamenii. Eu zic ca nu o sa ii schimbi pe ei. Mai degraba incearca sa te schimbi pe tine, sa devii independenta si sa pleci unde doresti. Mai ales daca ambii parintii is asa e cu atata mai greu sa ii schimbi. Eu zic sa vezi ce pasiune ai si sa ti-o urmezi pana cand poti sa si faci bani din asta si sa fii libera din toate punctele de vedere. Sunt sigur ca te simti demoralizata cate-o data sau de cele mai multe ori cand vezi cum sunt ei, dar trebuie sa fi tare. Usor de zis, nu? Stiu ca e foarte greu sa fii tare dar eu te pot ajuta. Si eu m-am scos singur din gropi foarte adanci si stiu cum sa te ajut si pe tine si chiar vreau asta. Iti urez o zi faina si te rog da-mi un mesaj privat cu situatia ta mai detaliata. happy

| StarKiss a răspuns:

Discută serios cu ei. Din ce ai scris tu aici observ că părinții tăi nu sunt conștienți că nu se mai poate trăi așa, având în vedere de boala ta. Despre depresie și anxietate nu am nimic ce să spun, dar indicat ar fi să consulți un psiholog, la fel și cu alcoolul. Dacă nu ai posibilitatea financiară ca să mergi la un psiholog, așteaptă până când lucrurile se îndreaptă puțin. Să știi că nu e nicio rușine să mergi la psiholog! Ai grijă de tine! sad

| Roxima explică (pentru StarKiss):

Am consultat un psiholog jumatate de an de 2 ori pe saptamana cand aveam 14-15 ani, nu m-a ajutat prea mult. De un an merg la un alt psiholog mai rar dar cu rezultate ok. Pentru ca ma tratez cu anxiolitice si antidepresive am fost nevoita sa renunt la acool. Nu am mai pus gura pe el de aproximativ 2 ani. Spuneam asta doar ca m-a afectat folosirea alcoolului destul de tare perioada aceea. Multumesc de sfat.