| ralucyralu a întrebat:

Buna ziua tuturor.va rog din suflet sa ma ajutati cu o intrebare.eu vreau sa inaintez divortul.eu sunt in romania el in italia si avem un copil d e9 luni...motivul violenta domestica si verbala..de aceea am si plecat de langa el.eu acum vreau sa inaintez un proces de divort si sa am custodia copilului dar voiam sa stiu daca se poate sa incep procesul dar in timpul procesului eu sa ma intorc cu copilul in italia la fratii mei si sa se ocupe avocatul de tot.am procura de la tatal copilului pentru un an. va rog din suflet sa ma ajutati daca cunoasteti cazul.va multumesc din suflet si va doresc numai bine

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricind poti incepe divortul.Lasa o procura avocatului sau altei persoane care iti cunoaste bine situatia si mergi mai departe.Mult noroc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti depune cererea de divort si sa dai o procura judiciara, la o alta persoana, care sa te reprezinte in divort, procura ce trebuie autentificata de un notar public. Numai bine!

| harciog a răspuns:

Si eu devin violent cu sotia cind plec la sute de km mai departe si-mi da prin cap sa divortez si eu cu toate ca eu sint domesticul violent.Mai intilnesc si pe "altcineva"pe acolo dar n-are nici un amestec in gindurile mele de despartire.Ne-o tragem atita tot dar nu ma imbirliga cu nimic.

| doc69 a răspuns:

Poti cu conditia sa te prezinti la prima infatisare pentru ca tu esti cea care introduci actiunea

| temugin a răspuns:

Da, poti sa te intorci atata timp cat ai costodia.

| ionut1134 a răspuns:

Si parintii mei au divortat tata era in anglia dar mama in Romania cred ca trebuie sa stai aici ca te vor mai chiema sa dai declarati nu se poate ocupa avocatul de tot trebuie sa dai si tu declarati inpotriva lui care te vor ajuta sa primesti custodia copilului