| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Din romanul "ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", trebuie sa facem la scoala un proces de divort intre Ela si Stefan G. Eu sunt avocatul Elei si nu stiu ce pot spune pentru o castiga procesul. Imi puteti da anumite idei prin care sa castig procesul.
Multumesc big grin

3 răspunsuri:
| cristinapasager a răspuns:

Incearca sa demonstrezi ca Stefan Gheorghidiu era putin cam psihopat si ca o trata urat.

| PetroBlack a răspuns (pentru cristinapasager):

Psihopat...mai degraba are o obsesie si in acelasi timp e o tortura pentru Stefan banuiala ca sotia sa ii este infidela. Parerea meatongue

| PetroBlack a răspuns:

Ela petrece foarte mult timp cu verisoara sa Anisoara si cu domnul G., neglijandu-si astfel sotul...
Stefan realizeaza ca adulterul din partea Elei este o incertitudine, in schimb acesta comite adulter dupa petrecere:" In patul meu, o adunatura de pe strada?"( Ela )... deci aici STEFAN A FOST VINOVAT!laughing Un alt motiv pentru care se produce destramarea cuplului este gelozia lui Stefan, sentiment ce porneste de la situatiile la care este supus cuplul (mostenirea, schimbarea Elei si excursia la Odobesti, unde Stefan este neglijat). Stefan nu poate depista adevarul in ceea ce priveste infidelitatea sotiei sale. Singurul adevar pe care il stie, este ca o iubeste pe Ela; aceasta iubire dandu-I cosmarul geloziei desi el incearca sa masamulizeze sentimentele: "Nu, n-am fost nici o secunda gelos, desi am suferit atata din cauza iubirii". la destramarea cuplului, datorita unor factori prezenti in viata acestora: mostenirea, gelozia lui Stefan, inadaptarea lui la viata moderna si idealismul acestuia, producerea unui adulter sigur din partea lui Stefan insa incert din partea Elei.
TU, ca avocat al Elei poti povesti judecatorilor ca procesul de divort poate fi castigat de Ela, deoarece, aceasta, nu i-a gresit cu nimic paratului, ea fiind cea inselata. Caz inchis...

Astept pronuntarea definiva a sentinteihappy (Funda?)