| Swetlly122 a întrebat:

Cat de ciudat este sa ai 17 și să nu îți începi viața sexuală? Aproape toate colegele mele au început-o, și pe mine mă văd ciudata că încă sunt cum m-a lăsat mami ca sa zic așa.Ori sunt ele prea ușuratice ori sunt eu prea ciudata?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Este anormal si imoral sa iti incepi viata sociala inainte de 18 ani!
Colegele tale sunt, pe romaneste, niste cu*ve.
Axeaza-te pe scoala, fa-ti o cariera, lasa-le pe ele sa ajunga canion, tu fa-ti un viitor. Te asigur ca problema e la ele, nu la tine.

57 răspunsuri:
| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Da, dar ati spus ca daca are menstruatie inseamna ca merge.
Ma surprind neplacut raspunsurile ce le dati, cum adica isi pierde cea mai frumoasa parte din viata? Daca nu e toaleta publica a orașului inseamna ca isi pierde tineretea degeaba?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Pe mine nu mă surprind asocierile pe care le faceți ca să vă argumentați punctele de vedere, ca toaleta publică.
Dar, ați fost în sufletul unei virgine la 25 de ani, când dați norme de moralitate?
Ați fost în sufletul unei persoane în vârstă, tot femeie care își plânge tinerețea pierdută?
Nu, dta ai un fix cu normalitatea și acum ca să îmi dai peste bot, apelezi la toaleta publică.
Eu sunt aici ca să ajut oameni, nu ca să vorbesc discuții cum se pare că ești dta.
Ca să nu mai am divergențe sterile cu dta, acum după ce postez acest reply, îți mai acord o șansă.
La următoarea bălărie pe care o postezi, îți dau delete ca să nu mai am de a face cu persoane ca dta, din lumi alternative ca AnaMaria50 sau Steregoi, aici pe TPU.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Nu consider discutiile ca fiind "divergente".
Conversam, nu? Ei bine, daca nu sunteti in stare sa purtati un dialog (chiar si in contradictoriu) puteti sa-mi dati delete linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

I-am spus aşa ca să nu facă ea ce fac şi alea. Poate să iubească pe oricine, dar trebuie să aibă grijă şi să nu se arunce aşa pe primul de care-i place, doar ca să fie în pas cu,, moda,,.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

"Colegele tale sunt prea usuratice. Tu esti perfecta"

ce de etichete pe unitatea de suprafață. Cine ești tu să judeci?

| Mazzenine a răspuns:

O maxima prostie. Fa ceea ce vrei si la ce varsta vrei, nu tine cont de oameni. Daca tu simti ca e ok dupa 20 de ani. Oamenii doar vor sa fie in trend ca vezi doamne si-au tras-o laughing) de-asta urasc faptul ca oamenii nu mai tin cont de spiritualitate si sentiment

| sierra1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

"O incepi cand vrei, legal dupa 18 ani! "

coform talmudului, articolul cât?

| sierra1 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, fată-a-munților, la 30 de ani e extrem de ciudat!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Ok, așa să fie, dar să știți că m-ați necăjit puțin cu toaleta publică.
Dar mi-a trecut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles acum, vă respect punctul de vedere. sunt și eu de acord cu asta.

| Frank51 a răspuns:

Oare cand o sa incepeti sa ganditi pentru voi? Doamne ajuta sa va vina mintea la cap.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sierra1):

DE ce?
Sunt diverse cauze!

| Raducons a răspuns:

Stii care e treaba, nu stie nimeni ce ai facut tu, daca nu le spui, te banuie dar nu sunt siguri, asa ca nu mai vorbi despre asta cu colegele tale.Ciudata nu esti, unele fete chiar sunt mandre ca au rezistat pana la majorat. Daca vrei sa o faci se gaseste cineva, dar cred ca trebuie sa astepti sa vina persoana potrivita, nu te lua dupa nimeni. INVATA ACUM E F IMPORTANT O SA VEZI MAI INCOLO

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu nu esti ciudata tu esti... ok.
In loc sa ti pentru tine ne dazvalui prea multe secrete pricepi.

| minrest a răspuns:

Cad prea usor la pat, si asta o sa le coste, caci iubitii o sa le lase foarte repede, iar fetele sufera cand sunt lasate balta, se simt folosite. Tu ai dreptate, nu te grabi nici de acum incolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Eddieetrix):

Dumnezeu ala care i-a pus o chestie interesanta intre picioare dar zice ca e de porc sa se joace cu ea? Mai, sa fie. Nici nu vreau sa ma gindesc ce viata plina de impliniri poti avea fara a satisface una dintre nevoile de baza pe care dumnezeul ala ti le-a implantat in ADN...

| Swetlly122 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Pai și ce contează? Oricum nu mă știe nimeni și de aia fac asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Baietii musulmani poate prefera virginele alea promise in viata de apoi. Astia mai normali nu. Iei o virgina, iti bati capul sa ii rupi supapa - uneori poate fi ceva foarte dificil si neplacut pentru ambele parti, apoi iti bati capul inca niste saptamini-luni ca sa o ajuti sa simta si ea ceva placere, sa scape de inhibitii stupide, samd... apoi ti-o ia altul de-a gata. Ihi, toti prefera virginele. Si umbla cu himenul lor ca talisman atirnat la cingatoare...

| dbigiu84 a răspuns:

Sa-ti incepi viata sexuala la 17 ani nu prea e recomandat dar nici anormal nu e.Totul depinde de cum esti tu. Daca la 17 ani esti inca virgina, nu e un lucru rau dar si daca ti-ai pierdut-o nu este o tragedie.Sa nu crezi ca daca ramai virgina esti ciudata sau alte lucruri ce spun lumea.O sa vina momentul potrivit, nu trebuie sa-l grabesti din cauza unor fete.
Revenind la intrebarea ta, nici ele nu sunt usuratice dar nici tu nu esti ciudata. Daca se iau de tine ca esti inca virgina acelea nu iti sunt colege. Ignora-le total.Momentul o sa vina de la sine.
Bafta! Funda?

| sierra1 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Invoci excepții. Nu se pune

| anonimg a răspuns:

Toti cei care isi incep viata sexuala de timpuriu fara sa isi intemeieze o familie cu copii, sunt nste oameni egoisti. Ei isi cauta placerile lor personale; fie baieti, fie fete.
Viata lor este traita doar pentru o astfel de placere. Pe cand Dumnezeu ne-a chemat sa fim responsabili, sa traim responsabil.
Oamenii au ajuns sa nu mai puna pret pe ceea ce este de pret. In ochii celor mai multi oameni, lucrurile de pret sunt vazute ca ceva profan, demodat, urat.
Tocmai de aceea Dumnezeu a lasat un standard pentru toata omenirea: Cele 10 Porunci. Ele vor fi pe veci, pentru ca nici sa nu ne ridicam peste ele, nici sa ne coboram sub nivelul cerintelor ei. De aceea daca ar putea, ei ar da jos aceasta Lege, iar pe Dumnezeu L-ar tintui pe cruce.
Daca tinerii ar tine cont de aceasta Lege a lui Dumnezeu, ei ar fi fost scutiti de multa suferinta. Si ei trec din dezamagire in dezamagire pana cand inima va intra in incapacitatea de a mai putea iubi pe cineva.
Si nu mai vorbesc ca la final, cand ce era mai bun trebuia sa-i ducem partenerului de viata cu care am incheiat legamant de casatorie, ii vom duce ce a mai ramas de la altii/altele; si pe langa asta, si o inima franta. Daca la fel va fi partenerul, nici nu vreau sa-mi imaginez relatia unor astfel de oameni. Cu siguranta ca copilul lor isi va dori moartea imediat ce va intelege viata.
Daca Dumnezeu ne-a creat, El Insusi Se va ingriji si de viitorul nostru. Si o va face cu placere daca Ii vom cere asta.

| ErykaMy a răspuns (pentru sadrian46):

Aici te referi la tine? Fiecare are dreptul sa isi spuna parerea. De ce iti expui parerea, restalmacind cuvintele altuia? Macar puteai fi original in raspunsul pe care l-ai dat. Dar nu esti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru ErykaMy):

Nu știu la care din răspunsurile mele te referi.
Fiecare are dreptul să își expună părerea iar dacă mie se pare că părerea lui e tâmpită să replic.
Cu originalitatea, nu prea înțeleg așa că las după tine, n-oi fi eu original, dar când răspund sunt eu însumi, dacă înțelegi ce înseamnă asta, cu toate că mă cam îndoiesc.
Când utilizez un cuvânt, și nu înțeleg ce înseamnă, mă uit în dicționar, așa m-a învățat prietenul meu Frenki, șofer de la Tir. Tu când ai folosit cuvântul original te-ai uitat undeva, sau l-ai scos din mintea ta încrețită?

| 90210 a răspuns:

Pe mine sincer nu m-a interesat absolut deloc daca prietenele mele mai erau virgine sau nu. Intr-adevar nu aveam nici prea multe prietene laughing (cam 3) si toate erau virgine. Eu nici n-am avut prieten pana la 23 de ani pentru ca pur si simplu n-am gasit pe nimeni destul de interesant. Pana la urma mi-am pierdut virgintatea la 23 de ani cu actualul meu iubit. Acum suntem impreuna deja de 2 ani. Sfatul meu este sa faci exact ceea ce vrei. Eu am hotarat sa fac sex atunci cand intr-adevar am vrut, nu pentru ca ma simteam influentata.

| tanasevlad91 a răspuns (pentru sadrian46):

E mai greu, volan, schimbator etc, cred ca ai inteles ca era vorba de contextul faptului nu de locul faptului, bafta happy

| MaraAlexandra87 a răspuns:

Nu este ciudat. Fiecare om isi incepe viata sexuala atunci cand se simte pregatit. Nu trebuie sa te simti obligata sa te dezvirginezi daca nu simti ca e momentul. In acelasi timp nu le judeca pe colegele tale, deoarece, cum am spus, fiecare face ce doreste si cum simte si poate ele au fost pregatite. Toata la timpul lor, nu-ti face griji. Si tu si colegele tale sunteti normale.