| Swetlly122 a întrebat:

Cat de ciudat este sa ai 17 și să nu îți începi viața sexuală? Aproape toate colegele mele au început-o, și pe mine mă văd ciudata că încă sunt cum m-a lăsat mami ca sa zic așa.Ori sunt ele prea ușuratice ori sunt eu prea ciudata?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Este anormal si imoral sa iti incepi viata sociala inainte de 18 ani!
Colegele tale sunt, pe romaneste, niste cu*ve.
Axeaza-te pe scoala, fa-ti o cariera, lasa-le pe ele sa ajunga canion, tu fa-ti un viitor. Te asigur ca problema e la ele, nu la tine.

57 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are dreptate Plato. Intotdeauna sunt mai multi prosti decat destepti. Tu alegi daca faci parte din masa de prosti sau te ridici pe trepte la destepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vei fi uşuratică dacă, te vei lua după ele! E viaţa lor, fac ce vor cu ea, de ce trebuie să le repeţi? În secolul ăsta am impresia că ne întrecem cine şi cu câţi se f###.,, Cu cât mai devreme cu atât mai bine,,. Ar trebui să te mândreşti că te-ai păstrat până acum, nu ca proastele alea care sar de la unul la altul. Niciodată să nu te iei după gura lumii şi să o laşi să te influenţeze. Noroc!

| Eddieetrix a răspuns:

Nu asculta de societate, duce la o viață mizerabilă cu regrete. E un lucru frumos să păstrezi virginitatea până la căsătorie. Și cu Dumnezeu poți avea o viață plină de împliniri.

| tanasevlad91 a răspuns:

Felcitari tie,e foarte bine ca esti asa,si e bine ca astepti ca acest moment special sa vina intr-un context special,prea usuratice au devenit unele,mie unul ca si baiat mi se pare scarbos doar sa vorbesc cu o fata care stiu ca o arde pe bancheta din spate,si nici nu mai stie cati parteneri a avut,poate uni zic ca e ok,adevarat,lea a evoluat, dar asta nu inseamna ca nu putem ramane integri si disciplinati in viata de zi cu zi, succes, si gandeste-te la viitor, mai bine sa ai o viata frumoasa tu pentru tine decat sa traiesti doar cu iluziile care te incojoara, bafta

| ErykaMy a răspuns:

Nu ai pierdut nimic, termina scoala, ai tot timpul. Nu te grabi, nici la 25 de ani nu e tarziu. La varsta ta nu esti obligata sa ai prieten, doar ca sa fi la moda, ca alte colege. Ceea ce fac colegele tale acum, vei considera peste ani, o mare prostie. Nu te lasa prostita nici de baieti, dar nici de fete.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu draga, tu esti TU. Lasa-le pe ele sa fie cum vor. Decit sa te grabesti si sa iasa nasol, mai bine mai astepti. Desi la urma-urmei e vorba doar de o membrana, un esec poate lasa urme naspa dpv psihic.

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Voiam sa zic viata sexuala*, nu sociala. Scuze.

| sierra1 a răspuns (pentru Plato):

" | Plato a răspuns
Colegele tale sunt, pe romaneste, niste cu*ve. "

cel mai prost răspuns cu putință ce putea fi vreodată dat - in plus și jignitor

| Plato a răspuns (pentru sierra1):

Imi pare rau ca esti atat de limitat incat, daca ti-am zis eu ceva, trebuie sa faci ca un copil inapoi.
Asa facea si corbulalbrosu. Puteti sa va frustrați cat vreti, dar nu va face bine.

| sierra1 a răspuns:

Pariez că media de vârstă a celor ce ți-a răspuns, e undeva la vreo o sută de ani. Fă ce-ți place și cum îți place. Adevărul e undeva la mijloc. Întodeauna

| sierra1 a răspuns (pentru Plato):

"Imi pare rau ca esti atat de limitat incat..."
sau
"Colegele tale sunt, pe romaneste, niste cu*ve. "

ce te face să crezi că ești mai bun încât să pui etichete?

| Lioana a răspuns:

Colegele tale sunt prea usuratice. Tu esti perfecta. Pastreaza-ti virginitatea cat mai mult, pana la casatorie daca se poate.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Dacă unu se caca în punga, trebuie sa te căci și tu?
Am ajuns mai rău ca maimuțele.

Viata sexuala nu se programează, nu trebuie sa fie ceva (cool)...

Băieți prefera fetele Virginie, nu alea care se fufu și ia nu stiu câte boli etc.

Dezvirgineaza- te când te simțiți tu pregătită.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Mi se pare ciudat ca la 17 ani colegele tale si-au inceput viata sexuala. In zona de de unde vin eu, majoritatea colegilor mei erau virgini dupa ce au terminat scoala. E normal sa fii virgin indiferent de varsta, foarte multi oameni se marginalizeaza sau sunt marginalizati datorita anumitor frustrari astfel ca raman virgini ani buni. Parca vad ca peste 10-15 ani o sa devina o minune sa-ti pierzi virginitatea la sub 20 de ani.

| Holiday a răspuns:

Nu conteaza ce fac ele. Conteaza daca vrei sa faci sex, sau nu. Daca nu vrei, nu face, e strict problema ta, cum la fel e si a lor cand, de cate ori si cu cine fac. Nu sunt nici ele usuratice, nici tu ciudata...inca.

| Ineys a răspuns:

Si daca ai facut sex care e smecheria? Ce e asa wow in faptul c-ai facut sex?
Cum zicea cineva, e mastur.bare + socializare la pachet.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
O incepi cand vrei, legal dupa 18 ani!
Acum depinde si pe cine intrebi asta.
Stii, daca lumea manca ce nu trebuie si se strica la stomac, trebuie sa manaci si tu.
Altfel nu esti pe val, sau pe aceiasi lungime de unda.
Relevant e sa faci ce iti place si cand simti ca e ok fara sa iti pese de altii!

| Plato a răspuns (pentru ROB3RT89):

De fapt, legal e de la 15 ani.
Moral e de la (cel putin) 18.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O, lasă-mă, știi foarte bine că nu e nicio mare filosofie, dar trebuie să te umfli tu puțin în pene pe aici ca să te simți mai bine.
N-am înțeles niciodată de ce adolescentelor le place să creadă despre ele că sunt ciudate.
Ciudat nu înseamnă diferit și diferit nu înseamnă mereu ceva mai bun decât restul.
Nu trebuie să fie ușuratice ca să își înceapă viața sexuală, sunt niște chestii în lumea asta care se numesc RELAȚII. Sau le-ai ținut tu lumânarea și știi în ce contexte au făcut-o? Ce ușor punem eticheta. Ia vezi-ți tu de treabă. Faptul că simți nevoia să le pui lor o etichetă denigratoare ca să te ridici pe tine in slăvi arată cât de nesigură pe tine ești. Cel mai probabil nu a fost alegerea ta să fii ''cum te-a lasat mami'' auzi la ea rolling on the floor. Sigur ai 17 ani?
În viața mea n-am auzit în liceu și nici măcar la facultate colege vorbind despre viața lor sexuală ca despre rețeta la zacuscă.
Nu ești specială. Scoate nasul din curtea altora, că pun pariu că ai pus întrebarea asta de frustrare și faza cu ''mă văd ca pe o ciudată'' e din mintea ta laughing.
Scuză-mă, dar e atât de falsă întrebarea asta, la 17 ani să te întrebi așa ceva, păi înseamnă că ești foarte imatură și foarte bine faci că nu te fț.
Nu ești specială dacă nu faci sex. Nu ești specială nici dacă faci sex. Toată lumea o face. Mai devreme sau mai târziu. Mă rog, mai puțin Plato.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ioi Doamne, ce mentalitati!
De unde ideiea ca e musai sa scapi de virgitate la o anumita varsta?
Adica ai fi ciudata daca ai virgina la 25 -30 ani? Ce virginitatea este o boala?
Lasa-ti colegele in pace si faci ce simti tu mai bine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Că e imoral, mai discutăm, așa o fi la voi la biserică.
Dacă toate colegele ei s-au iubit cu prietenii, morala, care vine de la mores- obiceiuri, pare să spună altceva, nu cum îți bei tu ceaiui.
Dar anormal de unde ai scos-o, din puțuil gândirii tale.
Anormal ca înafara normei? Care normă, după ce criteriu?
Dai dta norma, cine la ce vârstă să se? Fata avea menstruație deci era coaptă. asta este norma.
Am impresia că problema e la tine, Plato, și e o problemă de optică.
Schimbă ochelarii, că sunt blurați.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Și tu ai dreptate Salontane.
Prostia sau deșteptăciunea nu se măsoară cu instrumentul de făcut copii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vei fi uşuratică dacă, te vei lua după ele!
De ce?
Dacă fata iubește un băiat, aceasta este o problemă grea, nu una ușoară.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru tanasevlad91):

Dacă o arde pe bancheta din față, tot scârbos ți se pare?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru ErykaMy):

Da, iar peste ani și ani, va considera că mare prostie a făcut, că a rămas virgină până la 25 de ani, că a pierdut cea mai frumoasă parte a vieții, pentru un ideal stupid.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

"Fata avea menstruatie, deci era coapta"
Fetele au menstruatie cam de pe la 12 ani, nu? Vreti sa spuneti ca la 12 ani e normal sa faca sex?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Nu. Ea avea 17.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Pentru Plato nu era un răspuns prost.
Se referea la sistemul lui de referință.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Ineys):

Ooooh, nu, că din mastubare ies doar peri în palmă.
Din viața sexuală ies copii.
Doar în cazul tău a fost o șmecherie. Asta se vede din modul în care pui întrebarea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru ROB3RT89):

O incepi cand vrei, legal dupa 18 ani!
Legal e și avortul care e o crimă, dacă tot vorbim de legi.
Arată-mi în lege unde se legiferează asta, actul sexual după 18, că mânânc articolul ăla cu virgule cu tot.