| Totipentruunu a întrebat:

Cat de mult inseamna pentru voi frumusetea fizica?
in proportii

Răspuns Câştigător
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca te referi la un partener, sa zicem 30%. Totusi, experienta anterioara mi-a demonstrat ca niciun barbat din cei care mi-au placut, nu erau urati. E mult mai important felul in care ma face sa ma simt cand stau langa el si cat de mult simt ca ma pot deschide in fata lui.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu cred, ca poate fi vorba de proportii. Acel cineva e frumos, pentru ca-l iubesti, nu il iubesti, pentru ca e frumos. Intelegi?
Cineva drag sufletului tau automat devine frumos pentru tine, si invers, o persoana foarte frumoasa (dupa standardele societatii) poate sa nu-ti transmita absolut nimic, sa te lase rece, pentru ca nu exista o conexiune intre voi doi.
Frumusetea vine din interior. Si nu e doar o vorba goala, este un adevar. La o anumita varsta incepi sa constientizezi acest lucru tot mai mult.

| cristi202 a răspuns:

10% din intreg. Conteaza cumva mai mult ambalajul decit marfa? Conteaza si ambalajul, nimeni nu se va uita la un produs cu ambalaj distrus, fara o anumita denumire, fara lucruri care sa te faca sa intelegi ce se afla in interior, insa cred ca cu totii am putut vedea nimicuri frumos ambalate in lumea asta, deci nu neaparat "ambalajul", frumusetea fizica conteaza, ci continutul, peronalitatea celui cu care avem de-a face. Biblia spune ca "femeia frumoasa si fara minte e ca un inel de aur pus in ritul unui porc". Sugestiv, nu? Interesant e totusi ca in lumea asta mare se pune accentul prea mult pe ambalaj (probabil undeva la 70-80%). Sa fie o dovada a superficialitatii noastre? Privim superficial la o persoana, si atunci ne intereseaza doar cum arata? Probabil ca asa stau lucrurile.

| ELLSSA a răspuns:

Si cand ma gandesc ca frumusetea fizica e atat de trecatoare...
Iti dai seama ca prima data cand ne uitam la cineva,ne uitam la frumusetea acestuia, la felul fizic.
Multi dintre noi punem baza pe asa ceva, mai ales in ziua de astazi cand nu mai conteaza sufletul/gandirea/caracterul.
Pentru mine ar fi 50% fizic, 50% frumusetea interioara.Degeaba as alege o persoana frumoasa 100% si interior este praf.Degeaba e atat de frumos, daca pe dinauntrul lui e atat de gauros...

| Enigmă a răspuns:

@bean, te-ai insura cu o baba chioara, cu 2 dinti in gura, jumate schioapa care pute, doar pentru ca e filozoafa si inteligenta?
Sa fim seriosi, cum bine spune si @NOname, o persoana este frumoasa atunci cand o iubesti.
Atunci cand nu ii vezi nici un defect.
Atunci cand... ei bine. o sa afli si tu daca nu ai aflat deja.

Numai bine!

| SunshineGirl a răspuns:

In lumea in care traim aparentele conteaza enorm.Pentru mine, personal frumusetea fizica conteaza 50%.Nu`mi trebuie alaturi o persoana nici extrem de frumoasa, dar nici urata. Undeva la mijloc. happy

| Candice a răspuns:

80%. In zilele de azi, daca nu arati bine nu faci nimic happy

| GenetiX a răspuns:

Hai ma lasati textele. Frumusetea poate fi relativa asa cum spunea NoName de exemplu pentru cineva poti fi urit pentru altcineva frumos. Dar la un moment dat frumusetea conteaza 100%. Asa vazuta sau nevazuta de cineva. Ca deh si maimutele au suflet si uneori chiar bun, dar zau asa sa trebuiasca sa te saruti cu vre-una.ti se taie maioneza. Cat at fi de Cita inteligenta sau buna la suflet daca nu esti impresionat de "frumusetea" ei.e zero. Frumusetea insa nu este o constanta ci este o variabila. Depinde de la caz la caz, pentru Tarzan s-ar putea sa fie frumoasa si o maimuta laughing

| DeEAஐ a răspuns:

pai sa zicem...70%devil

| cuore a răspuns:

Frumusetea fizica se stinge in ani, capacitatea de a comunica cu partenerul si un suflet cald conteaza cel mai mult in viata.

| Lylly a răspuns:

Pai sa stii ca dupa parerea mea conteaza destul de mult, chiar daca toti spun ca ar conta mult mai mult interiorul.
Toti inainte de a nu face un iubit/a ne uitam la exterior.
pentru mine conteaza 65%

| Nana18 a răspuns:

Pentru mine 50% la 50%

| NymphetamineGx a răspuns:

Sincer. cred ca primul raspuns e cel mai inteligent. 70 %. hai sa lasam filozofiile de gen " sufletu conteaza etc..." ca prima oara cand te indragostesti de o persoana nu cred ca o faci de suflet ( in majoritatea cazurilor )... desigur caracteru conteaza dar cam 30 %. Daca nu ai o fata armonioasa langa tine degeaba e perfect ca si caracter, suntem totusi oameni, sa nu ne mai mintim ca numai caracteru conteaza talk to the hand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult pentru ca nu ma gindesc decit la sex si iar sex la naiba.Multi vor spune ca gindesc aiurea si sint imoral. Poate dar am la activ 3 tentative de sinucidere pentru mine si o reusita.Nu-i o mindrie dar se pare ca e mult mai bine sa mergi direct decit sa ocolesti prin nu stiu ce hirtoape morale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0%.zero la suta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte mult. Cine sustine contrariul inseamna ca este urat/a cu draci, sau are ceva tigle lipsa la mansarda. Suntem atrasi de sexul opus, in primul rand de imagine. Daca mai este si inteligent/a, atunci este OK!

| Ea_1881 a răspuns:

50%

| Dante81 a răspuns:

Daca inseamna = conteaza, atunci DA

| Sion a răspuns:

Frumusetea fizica as zice ca ar conta in proportie de 40%, iar restul de 60% ar trebui sa fie justificat de frumusetea interiorara.Acuma depinde de persoana.Ex:
-unu mare cu ceafa lata: conteaza doar frumusetea fizica a partenerei
-o papusica de fata, umflata cu botox-la fel ca cel de sus, frumusetea fizica conteaza in proportie de 100%
-o persoana matura si inteligenta,cu capacitatea de a duce o discutie pana la capat--->Pentru o astfel depersoana frumusetea fizica conteaza mai putin, dupa cum ziceam mai sus, undeva la 35-40%

E doar o parere happy