| bebitza a întrebat:

Cat de mult se poate schimba un barbat dupa casatorie?
ce implica viata de familie?

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Depinde de casnicie. De obicei atunci cand un barbat devine sot el devine mai responsabil si mai ordonat. Dar sunt unii pentru care casnicia e ceva banal si atunci nu se schimba prea mult.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Depinde de barbat ...depinde de femeia pe care o are langa el.depinde de greutatile pe care sunt nevoiti sa le depaseasca in viata ...depinde cat de bine comunica si depinde de cat de multa iubire si respect exista intre amandoi.

| arrriadna a răspuns:

Se poate schimba mult sau putin, in functie de felul in care evolueaza relatia si, sa spun adevarul, in functie de "cum il invata nevasta"... Am o prietena al carei barbat a inceput ajutand-o la treburile casnice si a terminat cu "ma duc sa joc CS!". Oricum, de-a lungul anilor, amandoi partenerii se schimba si nu doar fizic.
Asadar ceea ce conteaza e calitatea dialogului si felul in care abordeaza situatiile. Si depinde de "ceea ce conteaza cel mai mult" pentru fiecare.
Viata de familie?!?! Maaaiculitzaa. Pai asa: de la facut piata/ planificat timp liber/ planificat banii/ planificat fiecare zi si concediul si tot la a va pune de acord in momentele cand unul are chef si celalalt n-are (de orice, de ex a avea chef sa vedeti un film). Sau unul are chef sa se plimbe si celalat sa doarma. Si "d-astea".
Conceptia mea e urmatoarea. Sotul meu este pentru mine cel mai bun prieten, persoana pe care o iubesc si respect and so on, este un parinte pentru mine cand simt ca am nevoie de unul, este amantul meu, colegul de apartament, este prietena mea cea mai buna, este singura persoana care stie cum arat "cel mai bine" si "cel mai rau" si de care nu ma jenez niciodata sa ii spun ca am hemoroizi daca am asa ceva (!), este fratele si sora mea. Eu sunt pentru el parinte, frate, sora, prieten, iubita (adica mergem la meciuri si bem bere dar si romantismul e romantism, daa?!?!), amanta si nevasta.
Pt mine asta e viata de familie. Vezi si tu ce mai zice lumea pe-aici si ajungi la o concluzie.

| cristinela a răspuns:

Nu se schimba.Sau nu asa cum ai vrea tu.Naravurile raman aceleasi. Poate doar sa devina putin mai matur, mai responsabil.Sa nu crezi ca o sa se schimbe de dragul tau.Tocmai,dupa ce esti pe numele lui o sa ii pese mai putin.
Viata de familie inseamna sa imparti totul cu cel de langa tine>dragoste, intelegere, tot ce tine de casa, sa va ajutati reciproc, sa stii sa iti speli rufele in doi, cand e cazul, necazuri...

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

In primul rand incepe sa cheleasca. Dupa cateva luni incepe sa aiba o privire goala, deznadajduita. Se va refugia in vicii si hobiuri simple ca sa aiba pentru ce trai. Va afla crudul adevar si anume ca nu se merita mai nimic in general si va deveni lenes si se va ingrasa. De aici incolo deja este in depresie, nu ma mai vorbi, nu se va mai barbieri, dus ocazional. Berea ii va deveni aftershave. Va iesi in halat de baie si papuci sa ude florile din fata blocului chiar daca e iarna. Tot in halat se va duce si la servici daca nu-l vei opri tu.

| georgiana a răspuns:

Casnicia este `nodul destinului`in care se innoada rational firele a doua vieti, chiar acolo unde nu suntem capabili sa intelegem aceasta ratiune. Fritz Kuenkel
Daca va iubiti si va dedicati trup si suflet unul altuia, imposibil sa nu gasiti o `latura` care as va atraga si sa nu fi avut habar de ea...si cum se spune `casa de piatra`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin casatorie, unii barbati, inteleg stabilitate.altii vad in cel de langa el o persoana care sa-i astepte acasa, oricand indiferent de imprejurari. Dupa ce fac pasul acesta, avand stabilitate sau pe acel cineva, considera ca acea persoana este proprietatea lui iar aceasta ii va "inghiti" toate nebuniile fara sa comenteze iar atunci cand are nevoie de ea sa fie acolo pentru el.Totusi chiar si asa, mai dvrme sau mai tarziu acest barbat isi va da seama de raul pe care il provoaca insa va fi mult prea tarziu pentru o reconciliere!
O parere happy

| dgvfm a răspuns:

Salut linutza, sunt george, din cernavoda, parerea mea sunt doua categorii de barbati dupa casatorie, unul care tine la familie, unul care dupa ce se casatoreste, crede ca totul ii apartine, femeie, copii, avere, dreptul sa judeci, dreptul de a raspunde. uneori cel care este de casa se poate schimba, poate sa te insele, daca atunci cad esti cu el, nu ve-i face ceva nou, sa schimbii cate ceva, uite de exemplu, in viata sexuala, dupa o casatorie de 10 ani, vei vedea ca incepe o monotonie, ceva plictisitor, intotdeauna, trebuie sa vezi cum se comporta cu tine, daca te mai iubeste ca la inceput, daca ii mai place cu tine in pat, daca nu s-a plictisit de tine, trebuie sa incerci sa schimbi cate ceva, dar si tu la randul tau nu trebuie sa stai pasiva la asa ceva, deoarece, te vei trezii, intr-o zi ca-ti va spune,, dragostea mea nu te mai iubesc, am pe alconeva, tu esti urata, nu mai faci sex cu mine, nu te porti frumos cu mine, asa ca pa si la revedere, amandoi trebuie sa vorbiti sa vedeti ce-si doreste fiecare, amandoi sa fiti fericiti.