| anonim_4396 a întrebat:

Va salut, ce ar trebui sa fac intr-o familie cu un tata pentru care viata inseamna numai bautura? Poate pot schimba ceva.

Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
In astfel de situatii, tu ca si copil din pacate nu prea poti face nimic si fie ca vrei sau nu, cu sau fara voia ta, asisti la lucruri neplacute care nu ar trebui sa se petreaca intr-o familie. Copiii sunt cei mai traumatizati atunci cand vine vorba de astfel de comportamente din partea parintilor. Faptul ca nu au un camin stabil, nu au o persoana cu care sa comunice, sa-i asculte si sa-i inteleaga, asta are un impact psihologic extraordinar asupra tanarului in cauza.
Singurul lucru pe care il poti face in situatia de fata, este sa fii puternic/a, sa fii rational/a, sa nu te pierzi usor cu firea, iar din cauza acestor probleme sa te inhaitezi cu cine stie ce prieteni sau sa faci alte lucruri care iti pot dauna.
Iti doresc sa ai liniste, pace in suflet, fericire multa si putere sa treci peste toate obstacolelel vietii.

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

Poti sa incerci sa schimbi ceva, dar sa nu te astepti la vreun rezultat.

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Nu cred ca poti face altceva, decat sa te rogi pentru el, dar si pentru tine si mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi de intelegere sad

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa-mi multumesti, ti-am dat un sfat bun, imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E genul de om ingust la minte care nu vrea sa recunoasca ceva cand i se reproseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit pe un site un post al unui baiat care suna cam asa : ''buna seara.am 28 ani si am un tata alcoolic..de cand ma stiu.acum nu mai locuiesc cu familia...doar in vizita.Am trait toata viata cu frica, frica ca vine acasa...ca urla..ca sparge..ca o loveste pe mama, el a trait toata viata avand un scop, sa faca bani de bautura. Daca nu era mama nu-l interesa daca avem ce manca, daca avem cu ce ne imbraca sau incalta.Dormeam iepureste tot timpu cu aceeasi frica. daca vine si ne face rau? E tatal meu si poate ar trebui ajutat dar..intr-o viata de om pe care a avut-o el nu s-a gandit deloc la noi? El nu a avut remuscari? Niciodata nu a vrut sa auda de tratament.Nu stiu cum il mai suporta mama zi de zi beat, eu plang si acum doar cand aud ca ridica vocea.psihic m-a distrus, oare e pacat sa zic acum ca il urasc? Ca vad cum in continuare o distruge pe mama? Plecata fiind din tara traiesc in continuare cu aceeasi frica: oare cat va mai rezista mama?''

La mine in prezent e fix la fel si nu stiu cum sa opresc toata prostia asta.

| feraryyy78 a răspuns:

Trebuie sa arati ca esti afectat de ceea ce face si cand nu se afla in stare de ebrietate sa vorbesti cu el, dar fara sa-ti fie frica.

| llljk a răspuns:

Ai două posibilităţi;

1- după ce consumă alcool dacă nu e agresiv şi poate fi suportat, ai răbdare pînă ce termini studiile şi ai trecut peste 18 ani poţi emigra în stăinătate la o rudă sau prieten şi începi o altă viaţă acolo totuşi nu trebuie să îţi părăseşti părinti in cazul ăsta ci să îi ajuti.

2- dacă e agresiv cînd consumă alcool si te agresează fizic, sexual, sau orice altă formă.cei de la TELEFONUL COPILULUI îţi stau la dispoziţie şi îţi vin în ajutor.

http://www.telefonulcopilului.ro/

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Daca si el vrea sa fie ajutat poate merge in centre pentru dezalcoolizare, daca nu vrea atunci nu prea ai ce face.capul sus si multa bafta