| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați face dacă soacra ar vorbi urât cu partenerul vostru? V-ați băga?

23 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

In mod normal e intelept sa nu te bagi, dar daca lucrurile persista voi interveni: "ce ai bre cu fata asta, ce ti-a facut?" Cand parintii te jignesc de fata cu altii e cam umilitor, nu pica bine.

| Mosotti a răspuns:

Normal, cum sa nu ma bag?!

| Freya1 a răspuns:

Bai sincer pe mine ma deranjaza cumplit chestia asta.
Si eu cu partenerul meu ma mai cert dar in momentul in care cineva ii vorbeste aiurea ma cam aprind.Sincera sa fiu strang din dinti si ma abtin sa intervin, dar daca vad ca el nu riposteaza il trag deoparte si il avertizez pe el pana nu provoc un scandal sa isi potoleasca parintele pentru ca daca o sa imi sara mie tandara va iesi mai urat, in fond e mama lui si el isi permite mai multe cu ea.Dar recunosc ca intervin spunandu-i lui sa riposteze daca nu e de vina.
Nu stiu daca e corect cum procedez dar adevarul e ca am nimerit sa fiu cu baiati prea buni pentru parinti lor si nah.

| LPCTSTR a răspuns:

Adica ma-sa vorbeste urat cu el. Nimic, las-o in pace ca rezolva ei doi.

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu tati, ma bag si rezolv problema, nu-mi las partenerul calcat in picioare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mosotti):

Decat sa fii obtuz si sa te bagi in treaba lor, cu un anumit procent de necunostinta de cauza, mai bine stai locului si astepti sa-ti intrebi partenerul dupa, caci presupun ca esti o creatura rezonabila si cu o ratiune relativa.

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai daca stau in casa cu ei cum sa nu stiu motivele? A zis soacra, adica mama partenerului meu. Ca daca abuzeaza parteneru ii zic lui sa inceteze, daca soacra abuzeaza, o sa-i zic ei sa termine, normal ca te bagi cand stii treaba, nu aiurea.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti pus pe caz singular si izolat.
Cine naiba reuseste sa locuiesca cu socrii?
Si de unde stii ca este nevoie de interventia ta daca nu ai un context? Te arunci cu capul in gol si vezi unde duce cearta? Da-o dracu', hai sa fim si noi rationali.

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca ai stii cati locuiesc cu socrii, ca multi la inceput nu au unde se duce. Cum sa nu vad contextul daca vad cand si de ce a inceput cearta, ca doar is acolo.

| Nemessys a răspuns:

Este fix problema ei, nu a mea. Nu m-aș baga deloc.

| Werrich a răspuns:

As chema popa sa o sfinteasca.

| AliGab a răspuns:

Nu! Dar i-as spune lui in particular sa o ierte si sa se impace cu ea ca totusi este mama lui.

| CleanHeart a răspuns:

M-as baga doar sa linistesc apele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. M-am grăbit și am formulat aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate stie ea de ce face asta, nu m-as baga

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru început,nu,nu m-aş băga,i-aş lăsa să-şi rezolve ei singuri problemele, dar dacă aş vedea că deja a trecut o perioadă, iar lucrurile dintre ei tot aşa au rămas, aş interveni, mai ales dacă l-aş vedea pe el tot timpul bosumflat şi ar apărea şi probleme între noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vorbi cu el in particular, pentru a il face sa inteleaga ca nu trebuie sa accepte asa comportament pe langa el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si i-as spune ca el trebuie sa se maturizeze si sa fie barbat, si toti vor vorbi cu el asa cum doreste el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general nu ma bag in chestii negative, dar daca e vorba de partenerul meu, da, m-as baga. Mi se pare firesc sa ne luam apararea reciproc de cate ori e cazul.

| Jus7t a răspuns:

Depinde ce îi spune și de ce îi spune lucrul ăla.

| mdc98 a răspuns:

Da.

| Unsfatbun a răspuns:

Nu ai ce să faci! Doar nu e problema de ieri. Așa a văzut la mumă-sa. Barem să fi ținut și ea cont de nora ei. Dar de unde dacă nu este sănătate...

| UniData a răspuns:

As lua apararea celui de langa mine. Asta faci cand tii la cineva. Tu cred ca nu tii la el pentru ca altfel nu ne mai intrebai pe noi ce trebuia sa faci.