| Cksihja a întrebat:

Ce ați face dacă sunteți singuri la părinți și aflați că aveți un frate sau o soră?
Care ar fi reacția voastră sinceră, ați încerca să luați legătura sau ați ține totul secret.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce stare de spirit am, poate o caut la plictiseala so cunosc dar daca nu imi arde nu tin cont

Bula
| Bula a răspuns:

Problema este complexa si trebuie tratata cu mare tact!
In fond, este vorba de viata a cel putin doua familii care, in caz de o "mica" greseala, se pot chiar destrama!

Intai, discret, as incerca sa aflu cat mai multe despre el /ea.
M-as informa si depre anturajul lor, dar si despre relatia dintre parintii nostri biologici comuni.
Dupa ce as sti relativ suficient, l-as intreba discret (intre patru ochi) parintele meu a cui este acel frate /sora.
Nu in ultimul rand, poate as asculta si cealalt parinte a fratelui/sorei mele, de asemenea discret, intre 4 ochi.
Cand mi-am format o imagine mai complexa, este posibil sa-l /s-o contactez pe fratele /sora vitrega si - in functie de personalitatea lui/ei i-as spune /sau nu ca suntem frati.
Acest lucru insa ar fi mai bine sa afle de la parintele cu care traieste (si nu de la mine, un necunoscut pana atunci)!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost singur la parinti. Tata a divortat si s-a recasatorit si am doua surori. Ma inteleg cu ele perfect! Baiatul sotiei mele (nu este baiatul meu) are un frate tot asa si se inteleg bine. Vrem nu vrem suntem frati!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand totusi o varsta si nu 12-13 ani l as cauta. Depinde si de situatie totusi. Ca pot fi situati si situatii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aș dori să îi cunosc. Căci carnea mea și a lor, este la fel, cu aceleași gene primite de la părinți.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu conteaza genele, cont cum se comporta, cum v-ati intelege ca oameni, dar si eu as vrea sa il cunosc daca aveam un frate sau sora.

| Mosotti a răspuns:

Daca as afla ca am o frate sau sora, aia este, nu e nici o problema, as vrea sa cunosc pe sora sau fratele, e okey.

| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa fiu răutăcioasă, dar nu mi-ar pasa.As vrea sa ii aflu numele sa vad pe Facebook cum arata dar nu am lega neapărat ceva prietenie sau frăție.
Am un frate pe care il stiu de mica, am crescut impreuna si tot nu avem treaba unu cu altul.Nu ne-am certat sau ceva dar nu prea avem chestii in comun.

| LPCTSTR a răspuns:

In postura de frate intre o sora mica si una mare, pot spune ca nu mai am nevoie de nimeni.
Crede-ma, e mai bine singur.

| JicaContra a răspuns:

La romani e o vorba: sangele apa nu se face...

| RKBlue a răspuns:

Sa zicem ca as avea un frate.
Personal, l-as cauta, adica e un fel de mister care trebuie elucidat, nu-i asa?

| Reghqen a răspuns:

Aș fii bucuros, l-aș căuta iar atunci când am să-l găsesc o să ne batem în fiecare zi în joacă laughing

| Cristina788 a răspuns:

M-aș bucura. E foarte bine să ai o rudă apropiată.
E foarte trist dar
Părinții îmbătrînesc și mor iar tu ce o să faci singur?

| Itm1 a răspuns:

Depinde și de situație.
Nu este târziu niciodată pentru a-ți cunoaște fratele sau sora ^^