| ok1345 a întrebat:

Ce inseamna relatie Toxica? Relatia toxica poate fi determinata dinainte de a incepe relatia in sine? Relatia toxica e rea in sine? Poate fi schimbata? Cui i se datoreaza o astfel de relatie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relație toxică? Păi relație toxică poate fi că ori-ce altă relație adică o relație normală și că toate cele adică certuri și cam atâta ce poate fi mai mult de atâta că nu-mi cred că are ce poate fi mai mult de atâta.

Toxic prin definiție adică lipicios așa nu te lasă să respiri asta este toxic că motorină de la DACIA.

| ok1345 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai iubire si in fum stai pentru cealalta persoana Haha dar mi-a placut comparatia Funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru ok1345):

Ce fum ce iubire?

Eu muncesc doar și Dumnezeu și biserica nu am treabă cu nicio iubire și nicio femeie.

| ok1345 explică (pentru anonim_4396):

Tu sti ce faci in viata, care sunt prioritatile si ce te face fericit. Nu stiu ce zici de Dumnezeu happy, oricum cu totii murim, daca ai crede in next live eu zic ca e o diferenta fata de cineva care nu are speranta si se limiteaza doar la viata asta.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Relatia toxica e o relatie in care esti nefericit/nefericita. Nu poate fi determinata inainte, adesea un partener toxic intr-o relatie devine partener foarte ok in alta. Da, relatia toxica este rea in sine, de obicei pentru ambele părți. Teoretic poate fi schimbata, imsa practic acea relatie va tinde mereu spre toxicitate. Fiind o relatie, ea se datoreaza ambilor. Daca doar unul din parteneri este toxic, faptul ca celălalt nu pune punct relatiei il face la fel de vinovat.

| adryang78 a răspuns:

Un răspuns simplist - o relație toxică este cea în care aspectele negative le depășesc cu mult pe cele pozitive. Spre exemplu, violență verbală și/sau fizică frecventă.
Nu poate fi determinată anticipat, bineînțeles. Până nu se încheagă o relație, nu este relație, nu?
Dacă poate fi schimbată? Aici depinde foarte mult de cei implicați în relație.
Cui i se datorează? Unuia sau ambilor parteneri.

| ok1345 explică (pentru adryang78):

Inteleg conceptul!
Dar se cam contrazice cu mine, de ce? Pai eu cred in unicitatea si valoarea nepretuita a primei relatii, e adevarat nu am avut nici o relatie dar am adulat dorrimta empatie si skilurii, si incurajez pe cei din jur sa isi ia parteneri egali in relatii, a avut nul 2 relatii sa aiba si celalat tot doua, nu se intampla totdeauna, si! aici! se potriveste ce ziceti voi cei ce ati raspuns la intrebarea initiala.Adica dupa prima relatie poti sa devi toxic dar la prima relatie (specificand ca ambi sunt primii cum mi se pare logic) cum poti sa acuzi pe cineva ca e toxic? E el natural... Si de aia consider ca toxicitatea explicata aici e legata de fapt de experiente suprapuse pentru ca il expluatezi sau in cel mai rau caz il urasti pe celalalt si asta din experienta ca nu e nimeni rau pana ii este oferit raul si il adopta. Referitor la ce a zis miruna:cum poti sa intri intr o relatie neincercand sa il cunosti pe celalalt? Sa zicem ca na dupa 3 ani te casatoresti si dupa descoperi ceva nou la el/ea care tu il consideri toxic, de vorbit nu merge dar daca tot e o relatie si cei doi cam stiu acum procedeaza celalalt de ce nu aplica acelasi procedeu contra partenerului un antidot exista, eu nu cred ca nu exista solutie pentru vreo problema in relatie ca nu discutam de IT discutam de suflet facut de Dumnezeu de hat cand...credinta,dragoste,nadejde cu altcineva e mai bine? Nu e toxic sa lasi pe cineva pentru ca asa il cataloghezi tu? Si acum tot exeplul mirunei referitor la gelozie, eu sunt gelos din nastere si mi se pare ceva firesc, nu sa exagerezi si sa ingradesti toate drepturile, fie ca esti fata sau baiat daca vezi ca partenerul tau e putin distras de la tine, ii spui iei masuri.Gelozia este vorba de pastrarea partenerului valoros daca tu esti asa indiferent de libertatea lui, inseamna ca nu are valoare.Si nu vorbim de o valoare bănească care e mult inferioara cele sufletesti ca un om iubitor e mai valoros ca orice de pe pamant. Toxicitatea cu o pot intelege decat ca parte integrata a raului educat si rea vointa pe deoparte si in cazuri expetionale chiar răzvrătire si nedorinta de cooparere din parte celuilalt ( deci si cel care acuza ca relatia e toxica poate sa se insele ca exceptie).Nu vand toxicitatea ca motiv de despartire! Eu asa justific discutia, daca aveti de adaugat ceva astept multumesc.

| Miruna333 a răspuns:

La raspunsul de 5* al lui adryang as mai adauga:
Daca esti capabil sa identifici trasaturi toxice intr- o persoana, iti poti forma o parere despre cum va decurge o relatie cu aceasta. Normal, este o presupunere, insa, daca vezi ca cineva este foarte gelos pana sa incepeti relatia, lucrurile se vor inrautati pe parcursul relatiei.
Poti spune ca este rea pentru sanatatea si fericirea celor implicati, cu toate ca, poti avea o relatie in care crezi ca esti fericit, dar totusi sa induri multe, nefiind constient de asta sau ignorand partile negative. Un fel de oaie neagra, vopsita in roz.
Schimbarea nu este imposibila, insa, depinde cat de grava este situatia. Terapie, efort comun si multa munca.

| ok1345 explică (pentru Miruna333):

Eu am comentat legat de raspunsul colegului si al tau. Daca vrei sa adaugi ceva intelesurilor happy Bucuros

| hipotronic a răspuns:

Salut! Relație e toxică, așa cum spune cineva, atunci când nu te lasă să pleci, dar nici bine nu-ți e. Așadar o relație toxică este una în care amândoi ne îmbolnăvim, psihic, fizic, spiritual. Ne tragem în jos, sunrem lipsiți de energie, tensionați și încordați mereu, iar ceea ce ne ține e tocmai asta, dar mai ales sentimentul familiar, schema noastră, vedem în celălalt un părinte, un om care ne-a crescut și din cauza asta ne e foarte dificil să ne desprindem.

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Doar bunul dumnezeu stie