| Marily1997 a întrebat:

Ce natie sunt eu daca tatal meu e american si mama rusoaica si eu m-am nascut in cu totul alta tara?

39 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti romanca daca te-ai nascut in Romania, daca te-ai nascut in alta tara ai cetatenia tarii respective

| MihaelaDart a răspuns:

Daca esti nascuta in Romania, ai cetatenia romana, desi originea ta este americano-rus...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu ai tu un act de identitate? ce scrie pe el?

| lpavel a răspuns:

Tu esti de natia in ce tara te-ai nascut! Nu conteaza parintii de unde sunt... Dar totusi iti dau un Ex: daca parintii sunt japonezi si au venit in RO, au devenit cetateni Romani apoi te-ai nascut tu, atunci ti esti Romanca. Daca parintii inca nu au obtinut cetatenia Romana dar locuiesc in Ro si te nasti când ei inca nu-s Romani atunci esti japoneza... happy
Sper ca m-am facut inteles! happy

| kar1GaNNN a răspuns:

Americo-rusoaicawinking

| mixxjim a răspuns:

Tu ce natie te simti? Asta e o situatie care o sa se intalneasca tot mai des de acum incolo, cu libertatea asta de circulatie happy La nivelul UE ideea e sa se introduca "cetatenia europeana" si uite-asa se ajunge la "cetateanul universal" happy Psihologic vorbind cred ca poate fi frustrant sa n-ai o identitate nationala clara, dar in ziua de azi nu stiu daca mai foloseste la ceva sa ai. Asa cum ti-a mai spus cineva, mai degraba te poti considera norocoasa, ai de unde alege happy Sanatoasa sa fii, restul mai putin conteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| pufuletziii a răspuns:

Pai e jumatate americanca si jumatate rusoaica, dar cred ca daca de exemplu te-ai nascut in Romania, esti mai mult romanca pentru ca aici ai crescut.

| Marily1997 explică (pentru pufuletziii):

Nu am fost niciodata in Romania.

| Osirius a răspuns (pentru Marily1997):

Lawl! Mama rusoaica, tata american, traieste in china...si vorbeste perfect romaneste...te doare mintea.

| pufuletziii a răspuns (pentru Marily1997):

Si de unde stii romana? Oricum ziceam doar un exemplubig grin.

| Marily1997 explică (pentru pufuletziii):

Tata avea biznes in moldova si ne-am mutat acolo big grin

| Marily1997 explică (pentru Osirius):

Am trait in multe tari asta nu e vina mea, eu nu vorbesc perfect romaneste doar 50%.

| piratuu a răspuns:

Pai ai nationalitatea acelei tari!

Răspuns utilizator avertizat
| Osirius a răspuns:

Oficial, natia e data de locul/tara in care te-ai nascut.
M-am nascut in China, sunt cetatean chinez, nu conteaza ca mama e australianca si tata e turc.

| Marily1997 explică (pentru Osirius):

Eu traiesc in China de cind eram micabig grin

| 16Gabriela a răspuns:

Deci ai o mama rusoaica, un tata american, ai crescut in China dar nu ai fost niciodata in Romania desi vorbesti limba romana straight face Greu de spus..cred ca esti in ce tara te-ai nascut.

| Marily1997 explică (pentru 16Gabriela):

Nu am crescut toata viata in china, in moldova traiesc de la 6 ani 7.

| Marily1997 explică:

Pai m-am nascut in Thailand si am trait in moldova big grin

| clickclicksnap a răspuns:

Esti cetateanul tarii unde te-ai nascut! Datorita faptului ca numele tau apartine tatalui tau esti si amercana iar mama ta fiind rusoaica ai si trasaturi rusesti. Nu trebuie sa te cataloghezi drept "ce natie esti". Esti un om la fel ca oricare altul, nationalitatea ta, de regula, ar trebui sa fie tara in care te-ai nascut sau unde ai cetatenie/ii. Numai bine

| Marily1997 explică (pentru clickclicksnap):

Eu nu sunt ca alti oameni, toti se deosebesc de altii.Si eu m-am nascut in Thailand si am trait doar 2 ani acolo si mama mutat in moldova.Inseamna ca sunt tailandeza?

| clickclicksnap a răspuns (pentru Marily1997):

E mai complicat pentru ca si eu daca ma mut 4 ani in Thailanda si locuiesc acolo, nu inseamna ca sunt cetateanul acelei tari. In prima faza, esti cetateanul tarii in care te.ai nascut. Apoi depinde unde ai mai locuit si daca ai obtinut cetatenie. Poate tara deorigine a tatalui sau a mamei tale. Etic vorbind tu esti americana si rusoaica, pentru ca originile parintilor tai sunt acelea. Ca si nationalitate, depinde unde te.ai nascut de regula, sau unde ai petrecut ei mai multi ani invatand obiceiurile, traditiile, valorile si sistemul de rai al tarii respective... daca mai ai intrebari o sa incerc sa ma mai gandesc si la alte abordari ale situatiei tale... imi scrii. Numai bine, pentru moment sper ca ti.a putu fi de ajutor

| clickclicksnap a răspuns (pentru Marily1997):

Acum unde locuiesti? Si cum de cunosti limba romana? Curiozitate...

| Marily1997 explică (pentru clickclicksnap):

In Shanghai sunt din 2006 si ne vom muta in San Francisco.Romana ti-am spus o stiu ca am trait in moldova.

| clickclicksnap a răspuns (pentru Marily1997):

Nu mi.ai zis si nici nu am citit ce raspunsuri ai dat pe.aici, decat cele adresate mie. Mi se pare foarte interesanta situatiata, sincer sa fiu... nu este cea mai ideala situatie sociala dar nu cred ca asta ar trebui sa.ti fie piedica in viata. sper cati.am put fi de ajutor. chiar mi.a atras atentia intr.un anume mod situatia ta, chiar daca nu stiu toata "povestea". Numai bine

| Marily1997 explică (pentru clickclicksnap):

Tiam scris mai sus ca m-am mutat in moldova si in caz ca nu stii acolo se vorbeste romana.

| clickclicksnap a răspuns (pentru Marily1997):

Usor... calm... am inteles, happy?

| Marily1997 explică (pentru clickclicksnap):

คุณคิดว่าฉันบ้า?

| clickclicksnap a răspuns (pentru Marily1997):

我们开始明白

| Marily1997 explică (pentru clickclicksnap):

Crezi ca nu inteleg? ai scris in japoneza am invatat ceva la scoala in china.

| clickclicksnap a răspuns (pentru Marily1997):

Este scris in chineza traditionala.ce am scris mai sus, in japoneza se srie: 我々は理解し始める probabil se aseamana... si din curiozitate, ce.am scris? :-)

| Marily1997 explică (pentru clickclicksnap):

Dupa ce am inteles eu de aici ai scris:Vom intelege], si literele japoneze se aseamana foarte mult cu cele chineze.

| clickclicksnap a răspuns:

:-) am scris: incepem sa ne intelegem, acand referinta la lucrurile anterioare...

| Marily1997 explică (pentru clickclicksnap):

Da stiu asa scrie la dictionar online, dar de unde stii tu varianta corecta?

| Kidu6 a răspuns:

Chiar daca esti de alta nationalitate si ai crescut in Romania, tot aceasta limba este limba principala, deci nu conteaza.
Esti norocoasa pur si simplu. Gandeste`te ca tu ai ce altii nu au
Daca te`ai nascut in Romania, esti romanca! sper ca te-am ajutat :*

| Denniz_Dennis_1980 a răspuns:

Probabil ca ai tripla cetatenie. Este ciudata asta, dar mult noroc in viata!winking