| Hyperion7 a întrebat:

Ce părere aveți despre iubiții geloși? Este vorba de iubire sau de fapt e un fel de invidie mascata?

Răspuns Câştigător
| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Un om gelos este un om slab...

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate fi de asemenea si o afectiune psihica, gelozia obsesiva

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gelozia este o emotie complexa data de lipsa de incredere in sine, frica de abandon, respingere. La unii este ajunsa la nivel de boala. De aici si faptul ca se ajunge la crima, uneori.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca-s de aruncat la gunoi!

Gelozia este o boala psihica grava, care naste certuri, degenereaza in violenta, distrugand vieti si familii si in final duce la separare si divort. In cazuri grave, duce la sinuciderea partenerilor, afectati de mintea bolnava si manipularea celui gelos.
Gelozia nu este invidie, ci control si manipularea persoanei pe care pretind ca o iubesc, cei gelosi.

Este unica afectiune de care am fugit toata viata si este sfatul pe care-l dau tuturor: "fugiti de omul gelos"!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este iubirea de obiect. Îl vrei obiect propietate personală.

| dullcat a răspuns:

Depinde de gradul de gelozie. Unul mic denota ca persoana tine la tine si nu e nimic anormal aici, insa unul ridicat, care cauzeaza probleme si conflicte de ambele parti, denota probleme destul de adanc inradacinate la respectivul/respectiva, care daca raman netratate se vor proiecta si pe relatiile cu altii.

| OldSoul a răspuns:

Este mai mult vorba de nesiguranta, si de egoism decat de invidie.

| CleanHeart a răspuns:

Daca e gelozie ușoară, e acceptabilă și de înțeles dar daca e gelozie toxica infierioritate scrie pe fruntea băiatului, se simte nașpa că poate pierde o fata atât de drăguță și nu e sigur pe el dar noi încrederea o iubim la un băiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de slăbiciune și o stima de sine scăzută. Un om sigur pe el și care își cunoaște partenerul/a și are încredere în el/ea, nu va fi niciodată gelos. Gelozia e atributul celor slabi.

| Sekim a răspuns:

Interesanta intrebare. Ce e mai interesant e cum vad oameni care vorbesc doar despre o parte a paharului, un lucru mic, dar care ne spune foarte multe daca avem ochi si creier. Singurul raspuns mai ok a fost al lui dullcat.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Are frica de a pierde tot ce iubește cu Adevărată de asta este și gelos. Da Bine ca alți... Jale cu ei sunt uni care jale...

| Jessica1235 a răspuns:

Dacă într-o relație nu exista deloc gelozie acolo clar nu există iubire. Dar dacă există mult prea multă gelozie deja nu mai este în regulă fiindcă va dori să controleze absolut tot. Cu cine ieși, cu cine vorbești, cât timp ești plecat de acasă, când ajungi acasă de la lucru, etc

| Ararat a răspuns:

Bolnavi. Nu e nici iubire, nici invidie, e lipsa de incredere in sine combinata cu proiectia propriei persoane. Stiu ce ar face ei in locul altora sau ce fac deja, si atunci dezvolta paranoia.

| andrei056 a răspuns:

Iubire degradanta.