| AnaBejenaru a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii gelosi si invidiosi?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca as avea de ales ce defecte sa aiba cel din langa mine, as prefera sa fie invidos prin defintie decat gelos.Detest din tot sufletul sa fiu controlata sa dau raportul cuiva, sa pun unde si cu cine ma aflu si de ce.SRI sau ce?laughing

| TeoPT a răspuns:

Pai asa suntem noi cu totii: "Daca ala are ceva si vreau si eu sa am. In loc sa ma zbat, sa lupt ca sa am acel lucru mai bine imi vars nervii pe el sau ma duc ii dau in cap si ii iau acel ceva"

altceva nu am de comentat.

Abh
| Abh a răspuns:

Mi-e mila de ei. Din pacate, asa sunt ei "setati" sa simta, dupa parerea mea gelozia si invidia sunt slabiciuni ale caracterului, izvorate din nesiguranta.

| 인스피릿 a răspuns:

Well, cu totii suntem un pic gelosi si invidiosi, dar intr-o anumita masura. Uneori e bine sa fi gelos, pentru ca asta demonstreaza ca tii la persoana respectiva. Cat despre a fi invidios, nu stiu ce sa zic. Adica intr-o anumita masura e bine, cum a zis si 7h30, nu trebuie sa ii dai in cap persoanei respective pentru a-i lua acel ceva. Uneori suntem invidiosi pe calitatile trupesti, si asta nu se poate lua. Dar daca vorbim de-o haina sau un pix, e in regula, ne place, mergem si ne cumparam si noi, dar in niciun caz nu luam nimic de la persoana respectiva.

| RUMBURAK a răspuns:

Din pacate sunt oameni bolnavi.nu reusesc sa se bucure cu ceea ce au si doresc ca nimeni sa nu realizeze ceva mai mult ca ei.trebuie ocoliti pentru ca prin actiunile lor iti vor provoca doar suferinte psihice. chiar fizice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii invidiosi... fac tot posibilul sa ii tin departe de mine. Nu sunt genul de persoane pe care le suport. Oamenii gelosi...depinde cat de gelosi. Uneori putina gelozie nu strica. Dar cea dusa la extrem deja devine o problema si acei oameni demonstreaza ca nu au incredere in partenerul lor si chiar in ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat despre unii cat si despre altii, nu am o parere buna desi toti suferim la un moment dat, important e sa nu fie cronic, atat gelozia cat si invidia face rau spiritului si e bine sa-l mentinem sanatos, nu stiu care e mai grav, cred ca invidia desi gelozia mi se pare la fel de grava