| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care nu isi lasa parteneri de viata la munca (sau sa munceasca in anumite locuri in cazul barbatilor) din cauza geloziei?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt cazuri cand au motive intemeiate, dar sunt si cazuri imaginare.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Gelozia oricum nu e buna.
In cazul locului de munca mi se pare o prostie, cred ca persoanele in cauza nici nu dorm noaptea bine.
Probail barbatii ar trebui sa lucreze intr-un colectiv unde nu sunt femei laughing

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Nu e ok, oricum nu e buna gelozia.
Eu as lasa placerea asta pentru femei, sa fie ele geloase.
Chiar daca unele zic ca daca nu esti gelos nu iubtesti.
Uneori mai sunt si exceptii, chiar au motive.
Dar in mare parte exagereaza ca niste disperati.

| Adry05 a răspuns:

Mai proaste sunt persoanele care stau cu asemenea oameni.

| RAY a răspuns:

Acei barbati nu au incredere in partenerea lor,unde nu e incredere nu de durata relatia respectiva, e doar suferinta atat, stiu pentru ca si eu eram paranoic cu prima iubita, era sa o inchid in casa ca nu cumva sa ma insele cu cineva, e cand ti a luat zborul s-a dus la primul, la cel mai bun asa zis frate tradator, asta e

| Hammurabi a răspuns:

Gelozia e o mare tâmpenie.
Nu știu dacă mulți înțeleg că nu poți ține cu forța pe cineva lângă tine. El/ea stă lângă tine numai pentru că apreciază ceea ce ești, cum te porți, cum gândești... și multe altele.
Dacă stă lângă tine numai pentru că e indrăgostit/ă de portofelul tău, deja știi că te va înșela, deci oricum nu e o noutate.
Altfel nu e greu de înțeles că nu ești stăpânul nimănui și nimeni nu e obligat să-ți accepte aberațiile de nici un fel. Nu-ți place că vreau să am un loc de muncă? Pa! Ești liber/liberă să gasești pe cineva care acceptă rahaturile tale. Chestia e reciprocă.

| PersonajFictiv a răspuns:

Cel mai bine e sa te desparti atunci cand nu ai incredere in partenerul tau,nu are rost sa continui o relatie simtandu-te asa,mereu paranoic ca cine stie ce face si cu cine.
Daca simti ca nu te iubeste destul incat sa nu te insele,pleci din relatie.

Nu e ok sa te desparti pentru ca esti gelos fara ca ea sa fi facut ceva,adica sa fi gelos pentru ca ai stima de sine scazuta,esti paranoic ca ea face altceva si nu ceea ce iti zice tie ca face.
Dar poti avea si dreptate,sa fie genul de femeie care nu-i ajunge un singur barbat si da,ai motiv sa fi gelos,dar gelozia iti transmite ca nu ai incredere in acea persoana,te simti tradat,fa ceva cu ea,ori te desparti, ori ai o discutie cu ea ( in caz ca esti tu problema ) si incerci tu si o rogi si pe ea sa te ajute / inteleaga sa treci peste probeleme astea, sa citesti ceva carti si eventual sa mergi si la psiholog.
Sunt cazuri in care cei gelosi pierd controlul si isi bat nevasta de exemplu.
Sa reprimi emotia asta nu e ok, te imbolnavsti si explodezi in timp.
Trebuie sa scapi de ea cumva.

Acum fiecare face ce poate si ce vrea, dar daca o persoana te iubeste cu adevarat nu te inseala, e sincera cu tine si loiala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce munca.Probabil ca nu ar trebui sa conteze, ei ar trebui sa aibă oricum încredere in partenera lor, dar si eu as fi geloasa in anumite cazuri daca as fi in locul lor.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu cazuri (cunosc si eu) in care barbatul a spus "Stai acasa faci mancare curatenie nu mergi tu la munca pentru ca stiu eu de ce vrei sa mergi acolo sa te bulaneasca aia".
Da ai dreptate daca iti merge femeia sau barbatul intr-un loc plin cu femei sa plin cu barbati dar nu cred ca partenerul tau ar face asta daca stie ca te deranjaza.Dar nici asa paranoia

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mda e aiurea sa-i interzici sa muncească pentru ca tu nu ai încredere nici in tine, nici in partener/partenera.Nu văd de ce ar sta cineva cu o așa persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca munceste oare mai are timp de tine?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune? Gasesti un program normal de munca si are si timp ca daca nu atunci cum facem "Nu mai mancam luna asta si nu ne platim taxele ca trebuie sa stai acasa sa ai timp de mine"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,din cauza ca muncesc "in anumite locuri", nu am pe cineva in acest moment.
Nu stiu ce au barbatii astia?thinking
Niste prosti!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde muncesti?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Intr-un loc mult prea indecent si imoral, din punctul multora de vedere.happy

| Adrian1555 a răspuns:

Uite cum cred eu
Fiecare barbat are impresia ca o femeie poate sa fie sedus de alt barbat
Eu inteleg ca tu vrei sa te angajezi dar barbatul tau nu te lasa din cauza geloziei
Pai daca aveti bani sa va intretineti dim ce lucreaza el nu e asa rau financiar, dar pe plan de viata la tine e mai greu pentru ca orice femeie se descarca atunci cand pleaca la serivici, stie ca are o ocupatie, eu zic sa vb cu el si sa gasesti un loc unde sunt doar femei, gen salon de infrumusetat care este doar pentru femei, asa nu ar mai avea motivie daca esti incojjurata de femei all time
Bafta

| Freya1 a răspuns (pentru Adrian1555):

Nu era vorba de mine vorbeam la general.Eu nu sunt de acord cu oameni care sunt atat de posesivi.E clar ca nu poti sa iti lasi partenerul intr-un mediu in care nu te simti confortabil ca se afla dar se poate discuta asta.Si iar despre veniturile lui nici asa nu e bine sa munceasca numai el ca sa poata sa iti reproseze pe urma si daca in caz ca va despartiti sa nu sti sa faci nimic

| Adrian1555 a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate, scuze ca am presupus gresit!

| Ione1712 a răspuns:

Acesti barbati de obicei, sunt posesivi si relatia cu ei nu duce nicaieri. Nu poti sa stai acasa toata viata doar ca asa vrea el. Incearca sa vorbesti cu el si sa cadeti de comun acord decat sa va certati, sa va fie bine amandurora! Succes!

| Freya1 a răspuns (pentru Ione1712):

Nu era vorba neaparat despre mine