| Mihai1972 a întrebat:

Ce parere aveti despre relatia intre doua persoane, care dupa mult timp au constatat ca sunt verisori de gradul 2? Stiu si eu, suna destul de ciudat, dar pana intr-un anumit punct nu s-a stiut absolut nimic in legatura cu asta, era atat de frumos, apoi a venit vestea asta! Astept niste sfaturi, niste raspunsuri serioase, va rog frumos fara caterinca, multumesc de intelegere!

14 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Singurul motiv pentru care sunt interzise relatiile si casatoriile intre neamuri este structura genetica aproape asemanatoare, ceea ce poate duce la nasterea copiilor cu anumite malformatii!
Biserica "interzice" relatiile pana la grad 7!
Legea nu permite casatoriile pana la grad 4 inclusiv de rudenie (se termina la veri de grad I).
Varul de grad II, se afla deja in grad 5 de rudenie, asta inseamna ca se pot casatori! In unele cazuri de exceptie sunt ingaduite si casatoria intre rude de grad 4 (adica veri de grad I)
Cei care au studiat dreptul pot confirma ceea ce am scris mai sus!

| itscloudyoutside a răspuns:

Nu e foarte grav. Din câte ştiu eu, verişorii primari nu pot avea o relaţie, însă dacă sunteţi verişori de gradul 2 nu cred că ar exista vreo problemă. Şi până la urmă singurul lucru care contează e faptul că vă iubiţi, aşa că lăsaţi la o parte acest detaliu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU la "Dragoste si Sex"!

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate ( sau alte motive ), deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

Pentru alte detalii despre "regulile" de pe acest site CITEŞTE Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Toate cele bune.

| viotedy a răspuns:

Daca n-au stiut asta e.mearga mai departe.

| inconscient a răspuns:

E doar parerea mea, sau ai mai pus o intrebare asemanatoare acum cateva saptamani? thinking Ar cam trebui sa va despartiti...asa cred ca ar fi cel mai bine!

| anonimg a răspuns (pentru inconscient):

Sunt si eu de acord cu tine.
"Tot ce nu vine din incredintare e pacat." (Romani.14:23)
Mihai1972, daca unul din cei doi nu sunt pe deplin incredintati ca nu este pacat, atunci ei fac un pacat, iar constiinta ii condamna. Nu se poate trai in felul acesta.
Sfatul meu este sa pui o pauza relatiei, si in timpul acesta sa cercetezi cu deamanuntul Biblia. Daca vei intreba pe preoti, intreaba cel putin 2 sau 3, si sa-ti explice si de ce raspunsul lor va fi da sau nu.

| inconscient a răspuns (pentru anonimg):

Corect! E mai complet raspunsul tau! Daca nu vrea sa ne urmeze sfatul, treaba lui...

Răspuns utilizator avertizat
| BSwwatch a răspuns:

Asta e,asa a fost destinul, si daca se despart ce? se retrage..., wtf, fapu-i consumat, Casa de piat din partea me!

| lolylolypops a răspuns:

Dragule, sa fim seriosi...veri de gradul doi? Nu are nimic, ma!
Dar aia care se intalnesc frati dupa nu stiu cati ani, se casatoresc, fac copii si dupa isi dau seama ca erau frati? Veri de gradul 2 nu are nimic, inainte chiar asa era traditia sa te casatoresti cu un var/verisoara. Daca va iubiti fiti linistiti, iubiti-va in continuare!

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Pai... daca va iubiti, nu cred ca conteaza. Bine, spun asta doar daca sunteti verisori de gradul 2, pentru ca daca sunteti de gradul 1 cred ca ar trebui sa va desprtiti. Daca e de gradul 2... eu zic sa ramaneti impreuna. Am si eu o colega careia i s-a intamplat asta si nu s-au despartit! Succes!

| Tess a răspuns:

Hmm, este o mare dilemă. Părerea mea, strict persoanlă, este că nu sunteţi chiar aşa apropiaţi (prin sânge). Personal nu mi-aş face o problemă dar lumea... e mult mai drastică. Întrebaţi părinţii ce gândesc. E nasolaă treaba cu ei. Îmi pare rău. Legal puteţi să şi vă căsătoriţi. Biserica vă poate pune beţe-n roate. Nu vă luaţi după lume. Uitaţi-vă în sufletul vostru. Baftă multă.

| Mihai1972 explică:

Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri, si ca nu m-ati luat la misto, sa spun asa, cu situatia de fata! Ea mi-a zis ca nu ma poate considera un verisor, nici nu vrea sa se gandeasca la asta, deci nu stiu.

| Mariiaamariiaa a răspuns:

Eu zic ca nu are nimic, am studiat genetica si verisorii chiar si cei primari au un numar foarte mic de gene in comun, acelasi risc ca verii primari il au si femeile trecute de 35 de ani. Daca nu sunt boli genetice in familie nu e nicio problema. Cunosc doi oameni care sunt frati si au 3 copii impreuna si sunt sanatosi. Civil va puteti casatori fara nicio problema, si daca erati veri primari va puteati casatori, dar la biserica va trebuie dispensa din cate stiu.