| Lorenyk a întrebat:

Ce pot face atunci cand am o mama vitrega care nu ma suporta? Care azi se poarta frumos, iar maine tipa ca de ce am venit in vizita la tatal meu (eu stand la bunicii din partea tatalui dupa divortul parintilor). Asa patesc eu. Am fost intr-o zi acolo, acum vreo 2 ani, invitata, ca fara sa ma invite, nu pot sa ma duc in casa tatalui meu, nu cumva sa ii deranjez, si ea mi-a zis: nu puteai sa stai si acasa? Iar cand plecam in concediu, trebuie sa existe certuri, sau cel putin mici rautati. Se poarta frumos numai dupa o cearta cu tata...Si atunci stiu sigur ca se preface... Dar din cauza acestei situatii, eu nu mai sunt la fel de apropiata de tata, in sensul ca nu mai pot sa petrec mult timp cu el. Cand am pus problema sa ma mut la ei, ea a zis ca nu primeste in casa ei o needucata si ca n-am ce cauta la usa ei...Desi eu niciodata nu am jignit-o cu nimic, nici macar n-am contrazis-o vreodata... Nu inteleg...

Răspuns Câştigător
| andreea8888 a răspuns:

Nu trebuie sa permiti nimanui sa te tina departe de tatal tau, si cand o face careva, nu ii lasa loc de vorbe si riposteaza, dar numai impreuna cu tatal tau, pentru ca acolo isi dovedeste iubirea de parinte, ce ti-o poarta!
Daca in schimb el, este inert si tacut in fata actualei sotii ce tie nu iti este mama biologica, cand ar trebui sa iti ia apararea si sa faca orice ca sa te aduca in apropierea s-a dat fiind faptul ca ii esti fiica, inseamna ca nu te pretuieste si te valuteaza ca fiind un bat in roata noii sale familii!
Explica-i situatia in care te afli tu, spune-i ca te simti ca si cum ai interveni in mod negativ intre cei doi, deoarece mama ta vitrega te face sa te simti in acest fel, si ca daca te iubeste cu adevarat, va stii ce sa faca pentru a te introduce usor, usor viata normala de familie, si nu te va lasa la bunici, departe de el!
Ofera-i imprejurarile in care isi permite sa deschida ochii si sa discute cu tine, fara teama sotiei lui, eventual undeva prin oras, sau acasa, cand aceasta nu este!

Ai grija de tine si de sentimentele tale, fi deschisa cu cei din jurul tau, oricine ar fi, si nu lasa loc de piedici din partea celor ce nu te apreciaza!

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar esti o fata inteligenta care ai stiut cum sa te comporti in situatii dificile.Nu iti face prea mari probleme, important este tatal tau si lupta ca aceasta relatie sa nu fie alterata.

| Linda a răspuns:

Si eu cred ca ei nu-i place de rolul care il ai in viata tatalui tau. Opinia mea este ca pentru tata este foarte greu cand este pus sa aleaga intre copil si sotia actuala. Eu consider ca sotia lui este pe primul loc in viata lui - oricum intr-o buna zi tu te vei casatori si cel mai probabil el cu ea va ramane. Ideal este cand copiii sunt pe locul doi, dar fiecare dintre parinti si mama si tata isi revarsa afectiunea asupra copilului. Cred ca foarte putini oameni reusesc sa iubeasca copilul nascut de altcineva ca pe propriul lor copil. Pur si simplu nu pot. Pe de alta parte tatal tau are datoria de a-ti arata grija si afectiune. Si sotia stia cand s-au casatorit ca el are un copil si asta implica desigur ca si de acesta trebuie sa aiba grija. E bine ca esti intelegatoare si matura si fie ca Domnul sa-ti dea putere in continuare. Ce sa facem, in viata nu le putem avea pe toate. Lasa ca vei ajunge si la momentul - de aceea e super important cum iti vei alege viitorul sot - in care vei avea tu familia ta si atunci fara probleme tu vei fi pe primul loc in viata lui. Stiu ca e dureros sa te simti a doua si intr-un permanent conflict daca sa ti se acorde sau nu afectiune. Bucura-te de ce ai, de relatiile cu bunicii, gaseste-ti prietene bune si las ca Domnul va aduce si dragoste destula in viata ta. te pup.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

E foarte important ca nimeni si nimic sa nu altereze relatia pe care o ai cu tatal tau. Daca actuala lui sotie nu te agreaza si incearca sa va distruga relatia, incearca sa iti intalnesti tatal in alta parte. Iesiti impreuna un oras, la un suc, o inghetata ori plimbati-va prin parc si povestiti vrute si nevrute.
Atitudinea ei agresiva se poate schimba pe parcurs, dar asta nu depinde numai de tine. Oricum, daca pana acum ai fost cuminte si nu ai contrazis-o, nu o fa nici de acum incolo. Bravo tie ca ai rezistat si te-ai purtat frumos cu ea! Probabil ca vrea sa te stie departe de casa ei, de barbatul ei. Chiar daca ea uita ca e tatal tau, voi trebuie sa faceti tot posibilul sa nu uitati asta si sa va petreti mult timp impreuna.

| Ralux a răspuns:

Foarte bune toate sfaturile de aici insa mai trebuie sa pui problema si in felul urmator:tatal tau este casatorit cu femeia aia de 10 ani si tu ai stat aproape tot timpul la bunici. Te-a vizitat mai rar si nu are timp sa stea cu tine si doar in concediu a mai stat cu tine.Este si vina tatal tau! De ce? Pentru ca daca te-ar ingriji ca un tata adevarat ar contrazice-o pe mama ta vitrega si si-ar face timp si pentru tine si MAI ALES si-ar face timp ca tu sa te muti in casa parinteasca.Nu pot sa cred ca tocmai tatal tau nu e atent la asta. E ca si cum nu i-ar pasa de tine.Trebuie neaparat sa vorbesti deschis si cat mai rapid cu tatal tau. Spune-i tot ce ai pe suflet si spune-i intr-un mod discret cat de urat s-a purtat mama ta vitrega cu tine. Tu ai fost o fiica foarte buna: ai acceptat casatoria, nu te-ai purtat urat cu ea desi ea a facut-o. Tatal tau nu vede acest lucru? Ar trebui sa vorbesti despre asta neaparat si cu bunicii tai. Ei poate ar rezolva ceva.Imi pare foarte rau de situatia ta iar in aceste clipe ai nevoie de un prieten care sa te asculte. Sper ca ai un prieten la nevoie! Aminteste-ti ca tu ai drepuri in familie:dreptul de a sta in aceeasi casa cu parintii tai si dreptul de a fi tratata cum se cuvine (asta este chiar si in lege big grin )

Succes si ai grija sa nu fi manipulata! Ia atitudine! Incearca sa rezolvi situatia cat de cat! Si... daca poti... vorbeste si cu mama ta vitrega caci in fond acum face parte din familie.

| jedi_7867 a răspuns:

Ii este frica! Priveste-o ca pe un copil speriat si incearca sa o intelegi cand reactioneaza asa.

| Lorenyk explică:

Am uitat sa spun ca ei sunt casatoriti de 10 ani si, inainte sa se marite cu el, ea se purta foarte frumos cu mine, dar totul s-a schimbat chiar din ziua nuntii, iar de atunci e din rau in mai rau... Tata nu prea are timp, lucreaza intr-una si ne vedem cam 5 minute pe saptamana cand vine sa ma viziteze la bunici. E adevarat, am mai fost si impreuna la mare, la munte dar stau in permanenta cu frica ca sotia lui poate da nastere unui scandal... va multumesc mult pentru sfaturi.

| Lorenyk explică:

Da, am vorbit si cu tata, a fost si de fata de multe ori cand mama mea vitrega s-a purtat urat cu mine, au fost de mai multe ori in prag de divort dar el s-a razgandit. bunicii stiu foarte bine ce e in sufletul meu fiidca ei imi sunt cei mai buni prieteni in situatia asta, insa, nu prea au ce face... cu mama mea vitrega am vorbit de multe ori, dar intotdeauna neaga ca s-ar fi purtat urat cu mine, desi stie bine ca a facut-o. iar de cle mai multe ori cand o rog sa avem o discutie deschisa, sa ii spun tot ce am pe suflet, imi spune ca o sa vorbim, dar nu are timp. i-am dat intr-o zi un mal foarte lung in care i-am spus exact tot ce am eu pe suflet, insa mi-a raspuns cu un mail sec, din care se intelegea foarte clar ca nu a sensibilizat-o nici un pic tot ce i-am spus... tata si cu ea au un copil, fratele meu vitreg, care are 7 ani si zice ca nu se poate ocupa si de mine si de el. tati imi face toate poftele, imi da bani de cate ori ii cer, imi ia cadouri scumpe, calculator, telefon, etc, dar... asta nu compenseaza faptul ca nu pot petrece mai mult timp cu el... acum, de cateva luni, ea se poarta frumos, in urma unui conflict cu tatal meu, insa ma intreb cat va dura? de cate ori am fost impreuna cu ei in aceste cateva luni, mi-a fost teama sa nu iasa iar scandal, deoarece si alta data s-a mai purtat frumos un timp dupa ce s-a certat cu tata, dar doar un timp, apoi iar a iesit scandal...

| hanry a răspuns:

Ei dar ce viata mai duci... si oricum asculti de aia?

| plangacioasa a răspuns:

SIncer aici tatal tau este de vina.inceraca sa vorbesti cu el...

| bibi_9393 a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa aud asta! Si eu am parte de asa ceva dar am stat de vorba cu tatal meu si i-am zis clar ca, daca nu va remedia situatia va pierde propiul copil caci eu nu merit din greseala lor sa sufar! Eu iti pot sune doar sa fi tare, sa fi puternica! Si atunci cand vei gasi un prieten, viitorul sot te rog alege-l cu grija, caci in viata trebuie sa treci prin multe! Hai sa incercam sa vedem partea frumoasa a lucrurilor si tu la fel! Bunicii tai te iubesc mult, gandeste-te ca viata ta nu sta in inima mamei tale vitrege! Iar in legatura cu tatal tau spune-i ce simti si vei vedea ca totul va fi mai bine! O sa vezi! Fi tare draga mea! Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg... din pacate eu am o problema si mai grava. Mama este plecata in strainatate iar tata a adus o alta femeie in casa care imi face zile fripte pentru ca eu stau cu ei si cu sotul meu. Spre deosebire de tine eu nu am putut sa ma abtin si ne-am certat ca la usa cortului. Tata a ajuns sa fie un catelus al ei care nu suporta nici sa ma vada ba chiar mai mult a indraznit sa imi dea si o palma din cauza ei, el nedand decat o data in 23 de ani in mine. Am ajuns sa imi soresc sa nu mai vin acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa ceva patesc si eu.numai ca prietena lui, cauta motiv de cearta mereu si are impresia ca eu si cu tata o vorbim pe la spate.eu nu mi-am vazut tatal de 20 de ani si acum ca sunt langa el, avem multe sa ne spunem dar nu putem din cauza ei, in plus ea se tine mereu dupa mine, imi verica telefonul, calculatorul, orice numai ca sa vada ea ce vorbesc cu tata. ea este foarte slaba are cam 30 de kg si am fost cu ea la spita si in plus mai este si gravida, dar problema este ca vrea sa fie alintata iar eu nu sunt genul de persoana pentru a face lucrul asta.de cand sunt cu tata nu am avut ocazia sa vorbesc si eu cu el, avem multe sa ne povestim dar vreau sa stau doar eu cu el.