| GEORGEL2012 a întrebat:

Daca bunicii mei au o casa si teren extravilan in care statea tata ( bunicii au murit, la fel si tata) matusile mele ( surorile tatalui) pot dezbate mostenirea fara mine, avand in vedere ca certificatele de deces sunt la ele?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa bunicii tai, mostenitorii sunt tatal tau si matusile tale.
Dupa decesul tatalui tau sotia ramasa in viata (mama ta) precum si copii lui sunt mostenitori de drept (inclusiv tu).
Ca urmare, fiecare ramura de mostenire trebuie dezbatuta la procedura de succesiune.

Nu este obligatorie primirea mostenirii, se poate renunta la ea.
Odata primita, partea de mostenire se primeste de cei care acceptat-o.
Mostenirea consta atat din valori (imobile, mobile, etc), dar si din cota parte a eventualelor datorii mostenite.
Din acest motiv, prima data se intreaba fiecare potential mostenitor, daca accepta sau nu mostenirea, iar doar celor care accepta li se spune din ce consta mostenirea si se imparte daca e cazul.

| relian a răspuns:

Deci bunicii tai au avut o proprietate sau mai multe si is morti deja corect? Nu a facut acte nimanui corect? Daca asa stau lucrurile in cazul asta Tu nu ai nici un drept pe nicaeri.In cazul asta participa la mostenire doar copii bunicilor nu altcineva, doar copii acestora nu nepoti nu vraja marii.Acum daca mama ta are dreptu sincer asta nu mai stiu, dar logic vorbind cred ca nu are nici mama ta nici un drept.Ca urmare mostenirea se poate dezbate doar de catre copii directi ai bunicilor tai si atit.Cel mai bine referotor la mama ta este sa intrebi un notar, ca nu te costa nimic si stii sigur cum sta treaba.Ce stiu sigur e ca tu nu ai nici un drept indiferent de situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot dezbate mostenirea fara mama ta daca traieste. Daca nu traieste nici mama, atunci nu pot dezbate mostenirea fara tine sau un mostenitor sin partea tatalui tau.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca este bunic patern, mama nu are nici un drept. Nu da indicatii false.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza unde sunt certificatele de deces. Trebuie sa te prezinti la notar pentru dezbaterea mostenirii. Din ce scrii, nu inteleg daca vrei sau nu vrei sa accepti mostenirea. Daca nu vrei, e suficient sa trimiti o renuntare la mostenire, facuta la orice notar. Dar daca vrei mostenirea, trebuie sa te prezinti.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

A, daca suspectezi ca ele vor sa te inlature de la mostenire, mergi la notar si fa o declaratie de acceptare a mostenirii. Stie notarul ce si cum trebuie. Nu stiu cit costa.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Am incurcat putin destinatarii. Scuze!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

De ce comentezi acolo aiurea cand eu am fost in situatia asta. pamantul bunicului din partea tatei, a fost dezbatut de mama. Sotia decedatului are automat parte pentru ca o cheama ca pe sotul ei.intra la mostenire automat.

| GEORGEL2012 explică:

Dar mama are dreptul la teren? ( avand in vedere ca proprietatea nu era pe numele tatalui?