| lofyy a întrebat:

Ce pot face daca nu stiu sa socializez deloc si nu am nici un prieten, nici in liceu nu am socializat si mereu am fost fricos si inchis in mine si timid? Nu am fost niciodata mai increzator si fericit, mereu am fost negativ si trist, ce pot face sa schimb asta? Nu poti merge afara in parc si sa vorbesti cu toata lumea pe care o intalnesti, cum poti invata sa socializezi real nu online, daca nu ai prieteni si esti singur?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ești în locul perfect, cu toti știm sa dam sfaturi dar nu ascultam de ele nici măcar noi dar alți, vezi ce pasiuni ai cauta pers ca tine

| ardei33 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci e sa

V O R B E Ş T I

sa vorbesti cu persoane nu necesita nici un fel de skill special, O Faci efegtiv si nu o sa ai problema asta, pe scurt daca vorbesti o sa iti vina sa o faci mai mult si o sa incepi sa socializezi.

| anuta1992 a răspuns:

"Nu poti merge afara in parc si sa vorbesti cu toata lumea"
Eiii daa, ba uite-o fa-o. Daruieste o bombonica fiecarei persoane de care "ti-e drag" vizual, unei batranici, unei fete, unui copil. Te va ajuta sa interactionezi, sa nu-ti mai fie "frica".
Fa glume, si omul cand te vede vesel, iti va raspunde tot la fel.
Poate chiar si o fata vrea sa-ti zica ceva, dar vazandu-te de ex la o masa cu capul in pamant, isi schimba si ea starea. sad
Ce iti place sa faci? Ai un hobby? Iti place sa faci sport? Inscriete undeva intr-un colectiv mai mare, sa vezi spiritul de echipa.
Incearca sa intri intr-un grup de prieteni prin intermediul unei verisoare/var.

:*

| Escapefromreality a răspuns:

Împrietenește te cu oameni care împărtășeasc aceleași pasiuni cu tine, sa aveți același spirit, pentru început, ca să îți formezi o latura empatica și sa scapi de rușine. Din Colegii de clasa pe care ii ai e imposibil sa nu fie nimeni cu care sa te poți împrieteni, și sa petreceți timp împreună. În plus, când vezi o persoana de seama ta, te poți baga cu ea în seama, întrebând lucruri simple, pentru a remarca dacă persoana își dorește sa comunice cu tine, și cu cât pare mai interesat de discuția, cu atât te poți împrieteni mai repede.