| A02Sniper a întrebat:

Salut TPU,mereu mi-am petrecut sarbatorile cu familia,acum find deja la liceu incepe sa para destul de stresant/trist pentru mine neavand prieteni mai deloc,si cum ar fi normal o iubita.
Ideea e ca nu socializez foarte mult deoarece sunt cam timid, poate si frica de a intra in penibil.
Find intr-un oras mic toata lumea cunoaste pe toata lumea...(suna cam aiurea) dar asta observ pe Facebook.
Cum as putea sa nu mai fiu asa singur, sa interactionez, sa imi fac o prietena/prieteni.

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Salut, comunica cu cei din jurul tau, fii calm in orice situatie si lumea te va cunoaste.Crede-ma,o sa stii cand o sa dai peste prietenul adevarat, nu trebuie sa-l cauti tu pe el... poate te cauta el pe tine.
Si nu te schimba pentru altii.Nu incerca sa devii altceva pentru simplu motiv de a fi acceptata in diferite grupuri.Sunt persoane la fel ca tine peste tot, mai bune.
In final iti ofer 3 reguli:
-Comunica;
-Fi tu insati;
-Ofera ajutor.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa scapi de timiditate, citeste articole si carti de autoeducare pe aceasta tema.
Si vreau sa zic ca e o prostie asta ca la varsta ta e o normalitate sa ai iubita. Cine seteaza aceasta normalitate? Nu-ti faci o relatie pentru ca enormal sa ai o relatie, ci pentru ca tii la persoana respectiva.

| FaraNumePls a răspuns:

Treceam prin aceleași lucruri, eu zic ca ar trebui sa încerci să arăți mai bine, dacă îți spune cineva ceva să îi răspunzi cu aceeasi moneda si daca nu ai prea mult curaj sa vb cu cineva ( mai important ) poți să o faci prin intermediul rețelelor de socializare (Facebook, Instagram...).
Si ușor ușor poți deveni mai îndrăzneț și acum sincer ce ai de pierdut?!
Mult succes si apropo dacă ai pătrățele si ei arătos (sexi) arată că tu așa ești și o să ai o prietena curând.
Baftă! happy

| A02Sniper explică (pentru FaraNumePls):

Arat destul de bine, dar treaba e ca majoritatea fetelor pe care le cunosc isi baga pl mai mult ca baietii.
Sau cea care pur si simplu imi place din liceu, ar fi cam aiurea sa ma bag in seama fara sa stiu mare lucru despre ea.
Cum am zis, find intr-un oras mic nu prea poti sa mergi in multe locuri sa incerci sa conversezi mai mult, si pe retelele de socializare nu poti realiza mare lucru.