| Lilia2621 a întrebat:

Ce pot sa-i daruiesc iubitului meu? Suntem de 5 luni impreuna, nu vreau sa-i cadonez ceva prea romantic, nici prea scum. Ceva simplu ce poate sa-i placa mult. Jocuri video nu! Are 27 ani, e cantaret de muzica rap, nu prea ii plac sarbatorile de craciun. Va rog ajutooor!

14 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Un instrument muzical.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Un tricou/bluza, accesorii daca poarta, cd-uri cu muzica sau o rezervare pentru o zi la un spa.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand "a cadona (cadonez) " este un pleonasm! Raspunsul la intrebarea ta: eu zic sa ii daruiesti un tricou stil rap (cel mai important, lun si larg) cu un colaj de poze cu voi.

| Salontanul a răspuns (pentru NoName0x0):

Cuvantul "cadonez" nu este in dictionarul limbii romane dar nici nu este "pleonasm". În lingvistică un pleonasm (din grecescul πλεονaσμóς pleonasmos, exces) este exprimarea unei idei folosind mai multe cuvinte decît este necesar. Se zice "cadorisesc": http://www.dexx.ro/index.php?a=term&d=Dictionar+explicativ+roman&t=cadorisi
Cadonez este o greseala de exprimare.

| Lilia2621 explică (pentru Salontanul):

Nu stiam, chiar multumesc mult pentru corectare. (sunt de multi ani peste hotare asa ca cred ca este normal sa fac greseli de acest gen)

| Salontanul a răspuns (pentru Lilia2621):

Ok. Ma bucur ca nu te-ai suparat. Inseamna ca esti o femeie inteligenta ceea ce este mult lucru pe acest site unde abunda persoane care nu stiu de cat sa sara la gat.

| Lilia2621 explică (pentru Salontanul):

Nu am de ce sa ma supar. Din greseli se invata happy

| NoName0x0 a răspuns (pentru Salontanul):

Buna! Raspunsul tau vine ca o completare la al meu. Nu stiam cu certitudine ca nu exista cuvantul, insa am vazut clar ca acela contine 2 verbe care puse impreuna "a cadona" formeaza un pleonasm (a (face) cadou + a dona). Nu m.am documentat, doar am observat asta. happy

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Un album de muzica rap cu artistul lui favorit ar fi bun

| farfuriaverdex a răspuns:

Un dvd cu muzica in genul care il prefera sau un film, sau bilete pentru amadoi la cinema sau ceva funny de purtat

| rem1x70 a răspuns:

Hmm... si mie imi place Rapp-ul
E cam greu chiar daca sunt baiat.
Baietii in general sunt atrasi de sporturi cum ar fi Footbal-ul.
Incearca sa cumperi 2 bilete la un meci de Footbal pentru voi 2.
Daca nu, cand el e plecat de acasa, incearca sa faci ceva de mancare la cina, pune petale de trandafiri pe pat si sa va uitati la un film bun. Poate ii mai pregatesti si un cadou mic ascuns.
Ps: stiu ca e cam penibil dar asta mi-a venit in cap.

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a răspuns:

Cauta ceva care sa ii aminteasca de tine mereu... o bratara... o minge. laughing ceva vezi tu

| Iulii_Iulia_1995 a răspuns:

Un album foto. Sa pui pozele de la inceputul relatiei pana in prezent