| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti sa faci daca parintii tai se cearta in fiecare zi dar nu vor, sa zicem din comoditate sa divorteze. Eu am acum 26 de ani si in curand ma voi muta din casa parintilor pentru oricum nu mai suport sa-i aud. Ma intreb insa daca e corect sa-i parasesc pentru ca ei imi reproseaza ca nu-mi pasa. Normal ca imi pasa dar nu mai pot sa stau acolo din cauza certurilor, m-am saturat si le-am spus ca vreau sa am si eu viata mea. Am impresia ca sunt un fel liant intre ei si nu mai vreau sa fiu chiar daca doare. Cum sa-i fac sa ma inteleaga? A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Muta-te! Lor ar trebui sa le pese de sanatatea ta fizica si psihica. E posibil si ca tu sa te ascunzi si sa nu le arati/spui ce simti legat de ei si de certurile lor si de aici sa fi tras concluzia ca nu iti pasa. Poti sa le spui ca te deranjeaza ca se cearta prea mult, dar nu stiu daca vei rezolva ceva. Eu zic sa te muti, sa-ti vezi de viata... si sa mai mergi sa-i vizitezi din cand in cand. Daca va vedeti rar si nu mai locuiti "sub acelasi acoperis" va fi mult mai usor sa pastrati o relatie ok. Nu ai cum sa-i faci sa se inteleaga... Asta tine doar de ei... Si daca ei nu vor... Nu ai ce sa faci.

31 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa vorbesti separat cu fiecare din ei sa vezi care este motivul pentru care se cearta, ce au de impartit, sa nu te mai implice si pe tine ca ai si tu viata ta, in curand vei fi la casa ta si atunci ce vor face... sunt oameni in toata firea si v-a rade lumea de ei...

| carminaburana43 a răspuns:

Ai perfecta dreptate.Eu am 47 de ani si eu am avut certuri cu sotul dar nu am folosit niciodata ca liant pe copiii.Ba mai mult nu stiam cum sa-i scap sa nu mai fie martori unor astfel de evenimente. Tu daca poti scapa de acel mediu nefavorabil tie.Nu tu esti de vina ca ei nu se inteleg si nici martira lor nu trebuie sa fii.Nu de aceea existi pe lume. E responsabilitatea lor sa-ti ofere tot ce pot ei mai bun pe acest pamint pentru ca tu nu ai cerut viata si daca n-o pot face macar sa te lase liber sa traiesti o viata mai buna lipsita de stres continuu.

| ViVi a răspuns:

Eu am o situatie la fel desi am 14 ani dar bunica mea se cearta cu mama si tot timpul mi se reproseaza mie despre mama ...sau alte lucruri...
eu nu am bagat-o in seama cand tipa ma duceam la calculator si ascultam muzica chiar daca plangeam ca nu mai suportam
am vazut ca nu merge asa ca i-am spus sa ma lase in pace ca am doar 14 ani si deja m-am saturat de familia asta...
m-a inteles o vreme dar tot mai tipa dar mai rar
eu zic sa te muti sau sa le vorbesti
comunicarea in familie e de aur
happy
o zi buna
imi pare rau pentru tine ca stiu ce simtisad

| ing. a răspuns:

Te inteleg perfect.sad
Stiu cum este.Parintii mei se certau incontinuu, peste tot unde mergeam in casa se auzeau tipetele lor.Eram foarte mica atunci, si cred ca am ramas marcata.Eu imi dadeam seama ce se petrece si fugeam in alta camera si izbucneam in plans. Apoi am crescut si imi bagam pur si simplu castile in urechi, sau faceam lucruri care ma distrageau de la certuri. Cel mai mult ma supara ca ei se acuzau unul pe altul in fata mea, ca si cand eu ar trebui sa "tin" cu vreunul din ei.Acum s`au despartit, dupa atatia ani de certuri si e mai bine, avand in vedere ca pot avea o discutie civilizata, chiar daca uneori revin la vechile certuri cand se vad. Sfatul meu:muta`te. E foarte dificil sa-ti vezi parintii certandu`se.Incearca sa le explici si lor asta si cat de mult rau iti fac.
Sper ca te-am ajutat.
>big grin

| adeana a răspuns:

Chiar daca e greu si nu stii de unde sa incepi. trebuie sa vorbesti cu ei. Fie pe rand, cu fiecare in parte, fie impreuna.
Pentru binele lor, pentru binele tau.
Acum mai mult 26 de ani s-au luat pentru ca s-au placut cat de cat (sper ca nu le-a fost impusa casatoria) si si-au dorit un copil. Au datoria sa creasca un om normal, echilibrat care la randul lui sa creasca alt copil si tot asa. Daca ei uita de tine, se cearta aiurea, nu e prea bine. Nu e corect sa-ti reproseze ca-i parasesti. Ar trebui sa iti ofere un mediu ok in care sa traiesti. Fa-i sa inteleaga ce mult suferi si daca se poate fara certuri. ca nu duce la nimic bun tonul ridicat al vocii sad
Si daca nu se mai suporta, sa divorteze, sa puna capat relatiei si sa isi vada linistiti de viata singuri. E mult mai importanta linistea.
Te inteleg bine, plecarea e o solutie pentru tine. insa ei vor continua sa se certe si n-o sa-ti mai vina sa mergi acasa, pentru ca stii ce atmosfera nasoala este.
Sper sa reusesti sa te intelegi cu ei, eventual implica si bunicii, si poate reusesc ei sa-i impace sau macar sa-i faca sa inteleaga prin ce momente treci.

| kathessa a răspuns:

Ar fi trebuit sa fii mutata de mult! Nu e razboiul tau, pleca.

| sorin a răspuns:

Pai la varsta ta trebuie sa iti vezi si tu de viata ta si la un momentdat tot trebuie sa te muti la casa ta, si mai bine pleci cand inca mai poti, si ai sa vezi ca cu timpul or sa isi dea seama ca pot sta si fara tine, si ar fi bine daca certurile dintre ei or sa inceteze dar ma cam indoiesc.Succes.

| sabina59 a răspuns:

Tu trebuie sa iti urmezi drumul tau, deci sa te muti din casa lor. Pentru moment nu se vor schimba pentru-ca sint foarte prinsi de certurile lor, dar s-ar putea ca plecarea ta sa ii trezeasca, si sa ii faca sa se decida si asupra vietii lor. Tu nu trebuie sa te simti vinovata daca pleci. Vina o au ei, pentru-ca au uitat de tine si nu vad ca ai crescut si esti adulta. Ai tot dreptul sa iti alegi strada. Sint si eu mama si am 3 copiii. Toti adulti. Casatoria mea a decurs ceva in genul parintilor tai. Nu am folosit copii mei ca aliati dar, sufeream ca nu le pot oferi o viata linistita de familie. Au fost ei ca mi-au fost de ajutor mie si m-au facut sa inteleg ca am dreptul si eu la o viata linistita. Acum 6 ani am facut pasul de a ma desparti si te asigur ca nu regret. A durat mai mult pentru sotul meu pina a iteles ca este totul sfirsit. De aceea iti spun ca ai dreptul sa decizi drumul tau. Asta s-ar putea sa le deschida ochii si parintilor tai si sa ii faca sa iasa din intuneric la lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor pentru sprijin!
happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am trecut prin aceeeasi situatie si trec... daca poti impaca-i pentru binele tau sa faca acest pas; dar daca nu poti...pleaca si spune-le ca trebuie sa iti vezi si tu de viata ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 12 ani si am o situatie asemnatore dar anm ce sa le fac se certa in continu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.am si eu aceleasi probleme c parinti mei si nu mai suport.creed ca anebunesc nu mai spun ca vor sa se desparta si toate astea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da eu am trecut am 11ani si am trecut prin asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te rog cum ii pot impaca?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, eu am 14 ani si simt ca innebunesc!
Nu mai suport!
Vreun sfat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explicale ce simpti si cred ca vor intelege cu siguranta. sa le spui ideia ta de a te muta. daca stai intr-o camera cu cineva sa ii spui sa iti faca camera ta si usa separata. ori sa iti faca casa ta propre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum este...Parintii te cearta din orice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te inteleg perfect si eu ma confrunt cu asa ceva tataial al meu se cearta in continuu cu mama mea din lucruri din nmic si tot mie mi se reproseaza multe lucruri si lucrul asta ma doare foarte tare si eu simt la fel as vrea sa plec dar eu nu am unde si in plus am doar 13 ani chiar in dimineata asta sau certat rau de tot incat ia uazit toata lumea crede-ma ca eu am plecat in alta camera si am izbucnit in plans deoarece nu mai suportam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt la fel dar numai ca am 15 ani si stiu cum esadsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si eu sint in aceas situatie mai grav se cearta se bat nu stiu cum sai impac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 15 ani si mi se intampla acelasi lucru. Cu exceptia ca se mai iau si la bataie uneori si ma bag intre ei. Aseara era cat pe ce sa incasez una de la taicamiu fiindca m-am bagat cand vroia sa o loveasca pe mama (mama il lovise inainte). Deci nu mai suport. Am incercat toate metodele. Cred ca innebunesc. Acum nu mai am liniste fiindca de cate ori ii vad impreuna stau ca pe ace pentru ca ma tem sa nu se certe din nou. Imi vine sa ma arunc pe geam. >.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum e si a mei fac la fel eu nu mai suport sa aud certuri nu stiu nici eu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mama cu tata se cearta si ma streseaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am trecut inca prin asa ceva dar iti voi da totusi un sfat. Ramai cu parintii tai nu i parasi daca o vei face va fi si mai rau. Poate se vor certa si mai rau. Si in plus de asta ei vor fii mandri de tine si la un moment dat iti vor multumi ca ai ramas cu ei si ca nu i-ai parasit. Eu in locul tau as ramane cu ei nu i-as parasi ba chiar i-as si sprijini. Nu i-as lasa de izbeliste. Le va fi greu fara tine. Acest a fost doar un sfat. Ti-am spus ce as face eu. Dar acum este decizia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 11 ani si parintii mei se cearta ingrozitor.Se cearta rar dar si atunci iese urat.Nu stiu ce sa fac.Nu pot sa fiu nepasator. M pu intr-o camera siplang nu am ce face! OFF sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa ce iti dicteaza inima sa faci! Parintii tai vor intelege ca daca te vei muta, poate vei fii mai fericita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu trec printr-o situatie asemanatoare... Parintii mei se cearta foarte des, dar astazi, tata a zis ca s-a saturat de atatea certuri, si vrea sa plece de acasa, si eu sunt foarte trista, plang toata ziua, si nu stiu cum sa ii impac... Si daca as avea posibilitatea, nu as pleca de acasa, fiindca nu vreau sa o parasesc pe mama care sufera foarte mult.

| mymy a răspuns:

Eu am 13 ani si parinti mei se cearta tot timpul simt ca nu mai suport si eu plang ca si vivi as vrea sa plec departe da nu pot nu am ce sa fac crying

| Andr00 a răspuns:

Eu sunt exact in situatia ta! Numai ca e foarte putin diferit... eu am 12 ani si Parinti mei se cearta de 5 ani de zile! Tata lucreaza in Spania si vine o data la 2 saptamani acasa si sta o saptamana! De fiecare data cand vine ei se cearta! Azi Tata i-a schimbat iala sa nu mai intre MAMA in casa! ei au spus ca eu sunt singurul motiv pentru care nu se despart! pentru ca ma bag intre ei cand se cearta si cand se bat! Acum pe 11/05/11 - la 11 dim tata este chemat la politie! El mi-a promis ca nu o sa divorteze si o sa se impace! dar cum MAMA a dormit la sora ei 2 zile nu cred ca e de aceeasi parere si vrea sa divorteze! Acum sunt aman 2 la politie si sper sa nu divorteze! Tata nu vrea iar MAMA vrea! Sper sa nu divorteze si sa se impace! si sora mamei e cu ei! crying iar verisoarmea e mila de mine ea are 25 de ani!