| corinutzamicutza a întrebat:

Ce sa fac fratele meu face numai nazbati si mama nu ii spune nimic. Daca sparge ceva ma cearta pe mine si lui nu prea ii zice nimic. Daca fac eu ceva ma certa pe mine. Ieri era mama acasa si el m-a luat la bataie si i-am spus lui mama dar nu i-a facut nimic si cand i-am dat eu lui cu palma i-a spus si mama m-a certat si mi-a dat si o palma.Dece? Tine mai mult la el?

12 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Poarta si tu o discutie cu mama ta si spune-i tot ce ai pe suflet! Spune-i ca te deranjeaza ca ea nu e corecta cu amandoi. Tine-i un discurs d-ala' serios poate merge big grin.

| Tweetymrrr a răspuns:

Este şi el mai mic şi de aceea face numai năzbâtii. Copilăreşte, se joacă, strică ...nu trebuie să te deranjeze asta, e foarte normal! Cât despre faza cu iubitul mai mult să ştii că ai tăi te iubesc şi pe tine, doar că tu, presupun că eşti mai mare ca el şi de aceea se comportă altfel.
Succes!

| ZvT a răspuns:

Mai bine obraznic decat introvertit. In majoritatea cazurilor parintii sunt mai atenti cu cel mai mic. O sa vina si timpul cand atentia ti se v-a acorda tie.

| Biuka a răspuns:

Sunt fix in aceeasi situatie oh go on

Nu ai ce face

Vesnica replica " El e mic "
Pana meah`. raised eyebrows Mereu patesc ca si tine.
El face totul pe dos, eu fac totul bine
dar ea vrea perfectiunea straight face
Iar de la el nu se asteapta la nimic oh go on

Deja am inceput sa ma obisnuiesc.
Gandeste-te doar ca va creste el mare

Si va avea si el mai multe responsabilitati de purtat happy

happy

| papusikatha a răspuns:

Nu, mama ta va iubeste pe amandoi la fel, numai ca tu esti mai mare si ar trebui sa nu te pui la mintea lui, incearca sa vorbesti frumos cu el, sa ii explici si sa creezi intre voi o relatie de sora si frate mai mic, castiga-i respectul si astfel nu ve-ti mai avea probleme. Si eu am un frate mai mic, la fel pateam si eu, toate oalele erau sparte in capul meu.Nu iti mai face griji, vorbeste cu mama ta si spune-in ca intr-un fel te simti ocolita si crezi ca nu e corect sa platesti tu pentru greselile lui. Ai sa vezi ca situatia o sa se schimbe. Pupici

| miolina a răspuns:

Apropo, cati ani are fratele tau? Ce face tatal tau cu propriul fecior? Nu-l intereseaza fiul? Si cand fiul va ajunge la varsta de 30 ani, un obraznic, ce va spune tatal tau? Va avea un fecior mieros ca o fetita de gradinita si nu-i va conveni.De ce-l apara mama ta? El e mai important decat femeia?

| Carton a răspuns:

E tampita

| IAmSoDifferent a răspuns:

Pai daca e mai mic si tu mai mare ii ia apararea ca na... e mai mic si de aia. incearca sa porti o discutie cu mama ta si vezi ce se intampla... sau filmeaza cu tel sau camera ce face si arata-i mamei tale. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce face. Mamele, in general au un cult pentru baieti. Si acolo unde e fata si baiat, de la fata sunt toate asteptarile. Am o nepoata de 22 de ani. Are un frate de 18. Ea e anul 2 la master si lucreaza. El nu a terminat nici liceul, nici la munca nu se duce. E un puturos din cale afara si familia tot pe el il tine in brate si il cocoloseste, fara sa-i spuna nimic. Iar in capul ei se sparg toate. Indiferent ca e mic sau nu, un copil trebuie apostrofat pentru greselile lui. Si niciodata nu e prea mic ca sa nu inteleaga ceva. Pentru ca mai tarziu va ajunge prea mare ca sa mai poti face ceva.

| larry11larry a răspuns:

Cati ani are?

| Angelblack a răspuns:

Corina chestia asta se datoreaza varstei tu esti mai mare si esti responsabila fata de el este mic este rau da e fratele tau la fel imi spunea si mie soramea si patea ca tine da soramea e mai mare ca mine cu 3 ani si sa stii ca aici nu e vorba ca tine mai mult da el e mai mic si ii acorda mai multa atentie stiu ca nu e drept dar cand o sa ajungi la 19 ani ca mine si el o sa aiba 16 o sa intelegi

| D0olc3 a răspuns:

Este groaznic! Trebuie neaparat sa stati un piculet de vorba. Nu se poate! Ai suparat-o cu ceva? Intreab-o! De ce face diferenta intre voi doi? Sunteti amandoi copii ei. Nu sta pur si simplu, fa ceva! Daca vezi ca nici nu vrea sa te asculte, nu continua cu intrebarile caci exista si planul B. Ajut-o cat de mult poti cu treburile din casa : fa cumparaturile, du gunoiul, spala-ti singura farfuria, scoate catelul afara la o plimbare, da cu aspiratorul prin casa. Apoi, urmatoarea etapa, este : LINGUSIREA. Poarta-te cat mai frumos cu putiinta : vorbeste frumos, prefa-te ca intotdeauna parintii au dreptate, multumeste-le pentru fiecare lucru (bani de buzunar, mancare, ca ti-au adus telecomanda), cumpara-i flori mamei tale, sau ia din gradina, daca nu, poti cumpara o ciocolata, este usorrrr.Si inca ceva : lasa de la tine. Daca fratele tau te bate incearca, NU sa ii zici mamei tale, ci sa vada ea singura ( dar ai grija cum faci asta ).FI DESTEAPTA! vei reusi! da tot ce ai mai bun!