| marinamary a întrebat:

Ce sa fac? mama mea nu ma lasa intr-o excursie in turcia, fiindca spune ca sunt prea mica (am 12 ani), dar sunt cu profesoara de franceza care este foarte severa si nu o sa ne piarda din ochii. Mentionez ca profesoara mea face aceste excursii de multi ani! si merg foarte multi copii DIN TOATE CLASELE! spune ca e pre scump (15 milioane cu totul) si ca o sa vorbeasca cu tata si chestii din astea! Vacanta e dabea la vara! o saptamana! Ce sa fac sa o conving? crying

14 răspunsuri:
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Si diriga mea face o excursie din asta si e la Paris, dar e foarte scump vreo 12 milioane si cu banii pe care ar trebui sa ii am in buzunat va iesi cam 15-16 milioane.Parintii nu ma lasa pe bine din cauza banilor, cred ca si ai tai tot la fel. Oricum, esti prea mica si Turcia e departe.In plus, ai spus ca vor fi copii din toate clasele, cine stie ce o sa se intample daca o sa vina unul dintr-a 12 de exemplu? Poti sa le propui parintilor sa mergeti toata familia in Turcia[cred ca ar iesi mai ieftin], si asa cred ca va fi mai bine. Poate ca nu o sa fie prea distractiv, dar macar va petreceti timpul impreunawinking.Iti urez multa bafta!

| alexuts28 a răspuns (pentru SingleStarOnTheSky):

Ufi, Am fost in Turcia si nu are cum sa iasa mai ieftin de 15 milioane, acum serios, crezi ca se cere un milion biletul de avion? plus hotel plus mancare? Parintii mei au platit 500 de euro de persoana hotelul, plus biletele de avionwinking.Eu nu am platit hotelul ca atunci aveam 12 ani happy

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru alexuts28):

E foarte scump si stiu ca nu poate sa coste un milion toata calatorialaughing sa spunem asa.Dar eu doar dadeam un exemplu personal.Si in plus cred ca ar fi mai bine daca ar merge cu parintii ei in vacanta, decat cu colegii.Si poate nu in Turcia, poate putin mai aproape sa isi petreaca timpul.

| alexuts28 a răspuns (pentru SingleStarOnTheSky):

Da, ar fi bine sa mearga cu familia, dar ea cred ca doreste cu colegii ei.

| mona a răspuns:

Sincer si mie mi se pare scump cand te gandesti ca e doar o excursie dar daca iti doresti atat de mult sa mergi fa orice sa ti convingi mama, spune-i ca vrei sa lucrezi undeva sa ti faci banii pentru excursie sau ca iti aduni alocatia, spune i ca faci economie la orice pentru ca iti doresti mult sa mergi macar odata intr o excursie in afara tarii[asta daca nu ai mai fost].

| IMC90 a răspuns:

Inveti sa scrii corect in limba romana

| JiHyun a răspuns:

Ca sa o convingi arata-i ca esti responsabila si ai grija de tine. Poate niste note bune la scoala o vor indulci.Dar daca parinti tai cred ca este prea scump, nu ai putea face altceva decat sa incerci sa strangi si tu macar 2 lei.

| WhoWhoWho a răspuns:

Eu zic sa faci banii singura ca de convins e greu. si stiu ca nu ai cum sa faci banii asa ca buh bye vacanta.

| SuntFata a răspuns:

Pai draga te inteleg eu am 13... dar totusi, are dreptate [daca as fi intr-o situatie ca si tine si mie mi sar parea nedrept] ceea ce vreau sa spun este ca e mult prea scump pentru o saptamana si parintii tai trebuie sa faca eforturi mari ca sa iti dea banii plus ca mai ai nevoie si de bani de buzunar ceea ce inseamna ca ai nevoie mai mult de 15 milioane.Nu conteaza cat de severa e profesoara nu conteaza de cat timp face excursii si nu conteza cu ce clase le face si chiar nu conteza in ce tara te duci...conteaza sa te gandesti si la parintii tai care trebuie sa munceasca destul de mult pentru atat de multi bani si la cate griji isi fac pentru tine chiar daca esti cu o profesoara sila cat de multe alte lucruri ai putea face cu banii aia.sa stii ca 15 milioane nu se gasesc in copaci
deci inainte de orice gandeste-te daca merita sa dai 15 milioane pentru o singura saptamana. poti sa gasesti o excursie mai ieftina si poate mergi cu parintii si sa va distratii toti ca o familie

| SOriilica a răspuns:

Stiu cum te simti spune-i ca daca nu te lasa sa mearga ea cu tine daca nu ii convine laughing

| Beny95 a răspuns:

Ii spui ca este o ocazie unica si ca nu ai vrea sa o pierzi.ii mai promiti ca o sa fii o eleva silitoare 10 ani de acum incolo

| dartmen a răspuns:

Pai eu zic c are dreptate deoarece este prea scumk si uh esti prea mica...adica intelege ca nu mereu putem avea ce ne dorim cand vrem.adica poate o sa zici c nu te-am ajutat cu nimic dar totusi incers sa iti dau un sfat.adikorcum poti incerca sa fi responsabila sa ii arati ce meriti sa mergi mai ales daca esti premianta daca nuh nu prea ai sanse. oricum succes

| emagirl a răspuns:

Pai stiu cat de mult iti doresti dar poate ca intr-adevar este prea scump pe criza aceasta iar tu trebuie sa intelegi conditiile parintilor in momentul acestea nu sunt foarte bune vor mai fi excursii aceasta este parerea mea. ei iti doresc numai binele merita sa fie si ei intelesi de tine in situatia in care sunt...

| danielanicoleta a răspuns:

Iii spui ca iti doresti mult sa mergii...si macar o sa mai vezio si tu lumeah...Dai funda!