| Farcas a întrebat:

Ce sa fac sa ma inteleg mai bine cu mama mea? Se poarta f urat cu mine.Imi cauta prin lucruri, daca vreau sa vb ceva cu ea parca nici nu ma asculta si imi raspunde cu un,, da,, sau altadata nu zice nimic.de curand am primit ceva bani de la bunica mea si nici nu mi-a i-a dat, ea luat ea(vroaim sa`mi iau o geaca, dar cu toate ca mi-a luat bani nu mi-a cumparat nici geaca) si vreau sa spun ca tot timpul imi ia din bani fara sa`mi zica.am o sora mai mica vitrega si toata atentia i-o da ei.astazi trebuia sa mergem in oras sa luam cadouri pentru luni de 8 martie la diriginta mea si a luat`o pe sora mea au plecat de acasa si nu au mai venit nici acum.Internetul nu mi`l plateste, de 1 saptamana mi-a taiat si abonamentu la telefon si tot o rog sa mearga sa mi`l plateasca dar spune ca nu are timpstraight face E adevarat ca nici eu nu ma port atat de bine cu ea, adica o ignore si nu prea vorbesc cu ea, dar fac asta doar pentru ca imi face mult rau si ea nu`si da seama.nu am pe nimeni, si ma simt foarte singurastraight face

16 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Doamna Corina e o ' doamna ', eu am sa fiu chiar mai rea decat mama ta. Daca mama ta s-a schimbat, se datoreaza faptului ca tu ai inceput sa emiti pretentii, si cred ca nu sunt orice fel de pretentii. Deci, ca sa ma fac inteleasa (bine): spui ca mama ta iti ia din bani, din care bani te intreb eu? Ai muncit tu pentru acei bani? Chiar daca i-ai primit cadou, cand mama ta are nevoie de bani, poate sa-i ia. A gresit ca nu ti i-a cerut, dar cred ca stia raspunsul tau si cate discutii s-ar fi iscat. Trebuia sa-i dai tu mamei banii cand i-ai primit de la bunica-asta a asteptat si dansa. Plateste destul pentru tine. Tu stai cu banii la saltea, vrei geaca, mama plateste telefonul. Fac bine strainii cand trimit copii de mici la munca. Daca ai munci numai o zi, o singura zi, ai vedea cum se traduce acest cuvant ' am castigat bani ', nu ' am primit bani '.

| Razvan a răspuns:

Indiferent de cat rea ar parea mama ta sa stii ca nu e asa.Noi n-avem niciun drept sa ne judecam parintii, ei fac totul spre binele nostru, muncesc zi si noapte ca sa ne tina in scoli si e normal sa fie stresati.Incearca sa vorbesti cu ea nu sa o ignori e mai rau asa.Prin comunicare se pot rezolva atateahee hee
Iart-o pentru datile in care te-a facut sa suferi nu a fost cu intentie si cere-ti iertare pentru datile cand ai facut-o la randul tau sa sufere.Si luati-o de la capat.Pana nu e prea tarziuhappy

| Farcas explică:

Am lucrat si in acelasi timp am fost si la scoala. si stiu cum ewinking

| 16.laura.16 a răspuns:

Pai hai sa dam un exemplu de maturitate si sa descutam deschis cu ea. Poti incepe de 8 martie cu un cadou frumos si un mesaj care sa-i ajunga la inima. Cum suna?

| andrutsy a răspuns:

Poy.trebuie sa o respectsi si uh pe ea :X pentru.ca e mama ta tongue.si de asta poate se poarta asa cu tine.incearca sa fii mai.nu stiu cum! mai respectoasa sau mai prietenoasa nu stiu cum sa iti sp.cu mama ta :X

sper sa te ajute cu ceva!

| Symona a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...sad u crezi ca face diferente intre sora ta si u? y cred ca nu vrea asta sau e intr- perioada mai nasoala...sad poate isi mai revinehappy incearca sa vorbesti cat mai mult cu ea ca nu iti vrea raul ci te iubeste in mod egal cu sora ta :X
Iart-o pentru datile in care te-a facut sa suferi nu a fost cu intentie si cere-ti iertare pentru datile cand ai facut-o la randul tau sa sufere.Si luati-o de la capat.Pana nu e prea tarziu

love strucklove struckbig grin

| Lawrence a răspuns:

Cam pe 25% aşa e si maicamea.

| Silviu591 a răspuns:

Poate i`ai facut ceva rau in trecut.nah.nu trebuie sa se razbune dar totusi. vorbeste cu ea. ajut`o la treburile de prin casa. fa ceva.nu astepta

succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iese fum fara foc, draga Timea. Cred ca aveti amandoua cam acelasi tip de temperament, adica coleric. Stii ce se spune ca vorba dulce mult aduce. Din tot ce ai scris se pare ca te referi numai la tine, suna putin a egoism, nu crezi? In orice relatie se mai si da, sau mai bine spus, ce dai aia si primesti. Un sfat: in adolescenta gandeam ca tine, acum nu, viata a avut grija sa nu ma scuteasca de diverse frustrari, m-ar fi ajutat daca in copilarie as fi facut din mama mea o prietena, asta nu inseamna ca nu o iubesc, o iubesc enorm si crede-ma dragostea adevarata merge mina in mina cu respectul. Deci, roga-ti mama sa stati de vorba ca doua colege si prietene, pune tu intrebari, de ex : de ce e suparata, cere-ti iertare daca ai suparat-o, uite vine 8 martie si ca majoritatea fetelor de varsta ta probabil nu ai suficienti bani sa-i faci un cadou, dar crede-ma cred ca i-ar place sa o ajuti la ceva ( bucatarie, curatenie, la lectii/supravegherea surorii celei mici). Si vei vedea ca va dori sa se recompenseze, fa-o din suflet nu din interes, ca sigur mama va simti diferenta. Sa stii ca pentru toti ( adulti, copii) este destul de greu astazi sa ne gestionam emotiile, banii, rabdarea, compasiunea, dar se poate, incearca, oricum cand daruiesti te vei simti mai bine. Atunci cand vrei ceva, ai grija la ton, nu cere imperios, roga frumos si apoi multumeste. Sper sa-ti mearga din ce in ce mai bine, si sa ai o noua prietena: MAMA TA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna/domnul gigiro a avut cred cel mai inteligent raspuns posibil straight face. inca ma mir cat s-a gandit inainte sa scrie acele randuri. Eu inca sper ca era beata/incostienta/drogata etc sau ca a scris in gluma. Dude, logic ca te enerveaza maica-ta, si pe mine ma enerveaza super rau, poti sa faci cum vrei... sa te impaci cu ea, desi imaginea ta ar avea de suferit daca te-ai impaca direct cu ea, ai putea sa o ajuti discret si mici atentii gen :'ce mai faci mama, cum a fost la servici 8-), etc'. Si inainte sa ma bata astia de pe site, daca vrei totusi sa ii arati cine e sefu' (eu am avut o perioada) da-i mucu laughingia-te in gura cu ea cu fiecare ocazie... una dintre voi o sa cedeze; si un sfat super folositor : gaseste-ti un sprijin, gen prieten/iubit/prietena etc. Succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vb frumos.si ajut-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea tu ar trebui sa faci primul pas. arata ca tu esti mai destept/desteapta decat ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai du-te la o prietena de ata si stai acolo un timp si mamaei tale o sa ii fie dor de tine si o sa te roage sa vii acasa si o sa iti faca toate gusturile dar sa nu stie unde esti sa isi faca griji

| ErolNuri a răspuns:

Farcas nu stiu ce sa zic,incearca sa discuti cu ea... daca nu merge asta arata-i ca vrei sa te intelegi cu mama ta de exemplu dimineata cand sti ca e ora ei de trezira pregatestei o cafea du-te la ea spune-i buna dimineata ce mai faci mama, daca nu merge nici asta intreab-o mama ma iubesti? sunt copilul tau si nu imi dai putina atentie de ce te porti asa cu mine, spune-i cum te simti cand ea se poarta urat cu tine! Cunosc multa lume cu aceeas problema ca a ta si astora le-au dat un rezultat.Imi pare rau pentru tine sper sa te ajute cu ceva astasadnu uita fa tot posibilul sa vorbesti cu ea chiar daca tipa la tine sau nu iti acorda 1 minut sa vorbesti cu ea.Ai grija ce faci cu drag Nuri!

| miki_7705 a răspuns:

Mama mea e un pic mai buna ma rog ea a mai fost casotarita o de aia si din fosta casatorie are un baiat mai mare ca mine uneori se ia de tata ca el ma favorizeaza pe mine si nu pe el ma deranjaza mil da mereu exemplu pe ell si m-am saturata cu mine nu vb frumos vb doar urat cat ma chinui eu sa ii fac pe plac nu pot si chiar ma doarre vreau intati sa fim prietene si dupa mama si fica dar vad ca nu se poate cand suntem in vacantele de vara se poarta asa de frumoss mrg vara asta am fost fara fratele meu pentru ca el e deja mare si vrea sa de suca singur si sa puratat atat de frumos cu mine si hchear mia plecut dar mereu cand incepe scoala se schimbacryingcryingcryingcrying

| XLraulLX a răspuns:

Fa-ti singur curat in camera zi de zi si cerei scuze la fiecare ora cand faci ceva rau. Spune-i ca te simti singur si ca vrei sa petreci mai mult timp cu ea