| utilizator9 a întrebat:

Ce se intampla daca in timp ce dormi cineva iti vorbeste si practic iti induce niste vise pe care nu le poti controla?(si evident ca iti dai seama dupa ce se termina visul, pentru ca te trezesti si observi ca nici ea nu dormea-doar se prefacea)

10 răspunsuri:
| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Nu se intampla nimic

| utilizator9 explică (pentru Caba_Ciprian_2000):

Vorbesti din experienta sau doar iti dai cu parerea?

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns (pentru utilizator9):

Si una si alta
Oricum visezi nasol

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva decat daca se ocupa cu hipnoza ceia ce nu cred ca e cazul la tine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. daca esti in somn profund nu se intampla nimic. 2. daca doar esti in semiconstienta: te trezesti si reactionezi in mod constient la ce ti se spune/induce

| sierra1 a răspuns:

Somnul este o formă apropiată cu transa indusă. Da, se pot face multe ăn această situație.
Uite câteva:
Mai jos sunt cateva exemple utilizate in transa, in care Milton aplica majoritatea tehnicilor enumerate:

Ex.1: Doresc sa experimentezi cum te trezesti de la gat in sus, in timp ce corpul tau ramane intr-o transa profunda. Descopera cum mintea ta este ceva diferit de corpul tau. Descopera cum nu ai control asupra corpului precum si faptul ca el functioneaza si de unul singur;

Ex.2: Andre Weitzenhoffer a dezvoltat un graphic al sugestionabilitatii. Nu cred ca este implicata vreo sugestionabilitate in starea de transa. Tot ceea ce faci este sa trezesti amintiri, intelegeri si ganduri care in mod obisnuit nu sunt constiente;

Ex.3: Herb Speigel vorbeste despre miscarile oculare si afirma ca oamenii care nu prezinta aceste miscari nu sunt hipnotizabili;

Ex.4: Probabil ca a trecut mult timp pana sa decoperi ca mainile tale erau ale tale. Apoi ai descoperit ca nu poti sa-ti culegi mana. Singura metoda de a culege propria mana era sa apuci mana stanga cu mana dreapta sau mana dreapta cu mana stanga;

(metoda de lucru a lui Milton Erickson)

| minrest a răspuns:

Se poate intampla asta, dupa cum e posibil si ca cineva sa creadaca i s-a intamplat, pentru ca sufera de mania persecutiei. Dar sa luamcazul in care cineva iti face asa ceva. Tu dormi, si esti foarte usor de sugestionat, mai usor decat daca ai fi in transa hipnotica. Asa ca esti la mana persoanei respective. Orice iti spune, iti apare intr-o forma sau alta in vis. Tot ce poti sa faci este sa dormi separat de ea.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Daca exista acea persoana vreau si eu sa o cunosc. Poate -mi schimba si mie visele, platesc cat cere.Banuiesc ca si armata sau SRI-ul ar fi interesate de acea persoana.Mai este libera, mai are timp?

| gabriielaaa a răspuns:

Domr cu televizoru aprins si se intampla de multe ori ca ce aud sa-mi infuleteze visele deci se poate

| utilizator9 explică (pentru minrest):

Daca dorm cu una in pat, vorbeste langa mine noapte; daca dorm in alta casa singura mai e un tampit care nu doarme noptile si vorbeste pe langa gard sau arunca pietre pe geam sau pe acoperis; daca ii spun cuiva imi spune ca mi se pare; tu ce ai face? eu as denunta la politie, dar au cunostinte si acolo si eu tot asa raman; ce sa fac sa ma mut din zona?! ar trebui sa existe niste legi pe lumea asta, ca nu toata lumea isi permite sa doarma la hotel