| sceletul31 a întrebat:

Cea mai proasta mama? Da! Normal! Eu am cea mai proasta mama din lume,si o sa vedeti de ce chiar acum,probabil vi se pare ingrozitor dar prin asta trec eu zi cu zi,si normal,tata a divortat de mama,deci nu imi acorda nimeni respect, ok, sa incepem.Acum vreau sa va spun un motiv foarte enervant in viata mea:Acum 2 ani mi-am strans bani sa imi cumpar si eu un Playstation 3, totul inregula pana mama a gasit unde ascundeam de ea banii,eu i spun sa nu i ia ca imi trebuie sa imi cumpar ceva,zice ok,dar urmatoarea zi cand voiam sa fac comanda,ce credeti? Nici un ban,serios,nimic,ma duc si o intreb unde sunt, ea zice ca ia trebuit la ceva, in mintea mea era gen:chiar pe toti? Zice ca o sa mi dea inapoi dar si acum in 2015 tot acelasi lucru zice. Urmatorul lucru,ea e o psihopata zic eu,de ce? In fiecare zi ma bate,ma loveste,am multe rani pe corp,si de astea,dar cel mai rau este odata cand aproape am murit din vina ei,normal nebuna mi-a zgariat gatul cu ranga,serios,ce nebuna! Noroc ca erau acolo bunica si matusa mea,care sunt normale si m-au dus la spital,dar mama mea,nu, de ce sa vina? De ce sa ma duca la spital, ca doar are ea treburi mai importante de facut.Nu imi da nici de mancare,doar atat ca mai am si eu ceva bani,care nu i ia si imi iau si eu ceva chipsuri dar in rest nimic,oricum si daca imi da de mancare,parca mancarea e otravita sau arsa,si nu vrea sa se impace cu idea ca nu stie face de mancare,pe mine ma trateaza ca un sclav,adica eu fac curat in toate camerele,eu fac curat in scara blocului eu spal hainele,ar trebui sa ma pun pe invatat sa gatesc,cine stie ce imi da ea,sa nu mentionez ca,ea deja mi-a stricat toti banii pe mancare,adica ea mananca pizza,si chesti de astea si mie imi da paine goala,un mustar si o ceapa,ce mama am! Nu mai suport,abia astept sa gat facultatea,sa am un serviciu si sa imi cumpar o casa,unde sa fiu doar eu,acolo o sa imi mut toate lucrurile mele,toti banii, fara ca cineva sa i ia, si pe cainele meu.Acum dupa ce ati auzit prin ce trec, voi ce parere aveti? vi se pare normal? eu m-am obisnuit sa traiesc cu monstrul asta timp de 14 ani.

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Intr-o lume plina de pacat si nelegiure, unde fiecare isi urmeza inclinatile propriilor inimi firesti, este si normal sa se intample lucrurile acestea. Dar multumim lui Dumnezeu ca nu ne-a lasat sa luptam singuri cu raul. Tu de ce lupti de unul singur, cand tot cerul este la dispozitia ta ca sa iti vina in ajutor?
Ca pe un frate te sfatuiesc: este timpul sa cauti pe Dumnezeu. In singuratatea ta, pe genunchi, cere-I Bunului nostru Tata ceesc sa-ti vina in ajutor. In gandul tau, in cuvintele tale, spune-I Lui tot ce ai pe suflet si El te va asculta. Nu mai lupta singur cu greutatile vietii acesteia. Sa nu o urasti pe mama ta. Ea nu Il cunoaste pe Dumnezeu si de aceea se poarta astfel cu tine. Caci daca Dumnezeu nu stapaneste inimile noastre, altcineva le va lua in stapanire. Daca mintea ei nu judeca sanatos, inseamna ca a trecut prin multe lucruri. Nu o ura; ci plangi pentru ea inaintea lui Dumnezeu. Cere-I lui Dumnezeu sa puna in inima ta dragoste pentru ea. Tu de altfel, trebuie sa te stapanesti pe tine insuti, dar si stuatia din casa. Prin rugaciune vei indeparta spiritele rele care gasesc placere sa faca o atmosfera apasatoare si incordata in casa. Daca este nevoie, Dumnezeu va trimite toti ingerii din ceruri; dar trebuie sa-L rogi. El nu va intra cu forta in casa ta asa cum face cel rau si ingerii lui. Prin rugaciune El va primi acceptul tau ca sa intervina in viata ta si a intregii case. Te sfatuiesc sa iei lucrurile in serios.
Nu esti tu de vina pentru cele intamplate in casa; vina ta va fi aceea cand poti sa faci ceva pentru a indrepta lucrurile -pentru a le reface- si nu faci. Si ceea ce pot face este sa ceri ajutorul divin. Este greu? Este usor? Tu decizi. Puterea este in mainile tale; intinse in rugaciune poate nu poti schimba lumea, dar poti schimba viata ta si a casei tale.
Citeste si cartea aceasta: http://www.google.ro/......http?/url

| Fatamuntilor a răspuns:

Incep cu sfarsitul, ai 14 ani, esti abia in scoala generala sau in primul an de liceu,si tu vrei la facultate?
Cine crezi ca te va intretine pana atunci? Tot,,proasta'' de mama,asa-i?

Modul in care tu iti descrii mama arata ca ar cel mai mare dusman,nu fiinta care ti-a dat viata.
Nu contest faptul ca exista asfel de mame!
Vorbeste cu cineva are sa ai incredere,un profesor de la scoala, de exemplu.
In primaria oricarui oras exista asistenti sociali care se ocupa cu protectia copilui.
Daca tot ce spui tu se va dovedi a fi adevarat, mama ta va fi decazuta din drepturi, iar tu vei ajunge intr-un centru de plasament. Daca nu vei dat in plasament la o familie vei sta acolo pana la majorat. Apoi, Dumnezeu cu mila.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mama ta, intr-adevarn u are cea mai buna atitudine posibila. Insa, inainte sa o condamni incearca sa vezi si lucrurile pe care le face pentru tine. La 14 ani ai tendinta sa fii razvratit impotriva tuturor si sa iti vezi parintii ca pe niste dusmani. Nu este normal sa te loveasca sau ca ea sa manance pizza si tu paine, insa te-ai gandit ca este posibil ca si tu sa o provoci uneori? Incearca sa discuti calm cu ea, sa iti indeplinesti indatoririle, sa eviti pe cat de mult conflictele si sa vezi cum decurge situatia.
Daca nu merge si tot nu merge, poate reusesti sa stai mai mult pe la alte rude. Pe la tata, bunica, matusa etc unde stii ca esti cat de cat in siguranta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
cred ca mama ta sufera de o depresie majora, dar totusi respect-o, asa cum este pentru ca asa se cuvine unui om, trebuie sa respectam pe oricine, rabda si poti merge la un psiholog pentru a discuta profesional cu cineva specialist in domeniu.
O zi buna.

| piticelm a răspuns:

Hai ca iar ai visat aseara. Daca te duceai la spital ''zgariat cu ranga'', imediat ar fi venit politia, apoi protectia copilului, apoi te-ai fi carat.Lasa-ne ca nu avem 12 ani sa credem povestile tale despre nemurirea sufletului.

| emignon a răspuns:

În primul rând,o consolă de jocuri nu te ajută să te destinzi cu adevărat.
Ca să nu mai spun că am trecut de mult de vârsta majoratului și n-am avut niciodată așa ceva.
Există jocuri mai folositoare,și au utilitate practică cele care se pot juca în aer liber: volei, fotbal, coarda, șotron, etc.
Dacă mama e atât de violentă, poți trimite poze cu rănile pe care ți le face pe corp la Digi24 sau la oricare alt canal de televiziune de știri care primesc informații și de la public. Sau la ProTv.
Cu privire la alimentație,spre deosebire de pâine,care dacă e integrală, e un aliment vital, pița nu numai că nu e considerată aliment, însă nu conține alimente sănătoase, ci dăunătoare și toxice. Din experiență vă spun. De obicei mănânc pița odată la 2 ani,nici atunci cumpărată de mama.
Cu privire la violența mamei, ați putea fi ceva mai harnică la școală și acasă,mai respectuoasă,mai tăcută și mai distantă cu dumneaei?
Posibil majoritatea mamelor,și fiind educate acasă când au fost fetițe într-un mod de gândire parțial defectuos influențat și de comunism și de privațiunile și crizele materiale de atunci - care și pentru generația actuală de adulți își arată colții și încă cu pași repezi -,din fericire au învățat că pentru a se distra nu au neapărat nevoie de lucruri materiale scumpe,ci că o pot face mai simplu și mai sănătos, păstrând banii pentru mâncare,haine și necesități, nu se deschid atât de mult la dorința copiilor de a avea consolă de jocuri și a mânca pița, care, recunosc, nu sunt cele mai sănătoase lucruri.
Există un site web care te poate ajuta realmente să îți însușești o optică sănătoasă cu privire la percepția despre lucrurile materiale și îmbunătățirea relației cu părinții și cu alți oameni. Situl se numește www.jw.org. Îți recomand din suflet să lecturezi cu ceva mai multă atenție cartea Tinerii se întreabă.
Îți doresc succes, și pune-te pe școală și pe învățat, ca să ajungi să-ți cumperi și ceva ce îți va plăcea mai târziu în viață, când lucrurile nu vor depinde numai de alții.

| Satana_Costin_1997 a răspuns:

Hooo fratiorule esti in pericol din cate am citit eu du-te frate la bunicata la taicatu stai acolo sa manance pizza toata viata maicata si eu strang bani si daca baie nevoie parintii mei le dau da mi da inapoi ca fac urathappyhappy

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Asta e un caz grav. Din pacate, multi copii trec prin asta. Pur si simplu isi bate joc de tine.
Cu ce te pot sfatui? Suna la telefonul copilului, spune-le prin ce treci si cate rani ai. S-ar putea s-o pedepseasca pe mami :)
Uita-te pe www.telefonulcopilului.ro ca sa te lamuresti despre ce este vorba pe site. Acolo le gasesti si numarul.
Sau daca mai rezisti putin, sa mai cresti. Sa devii barbat. Sa vedem daca mai are curaj sa te loveasca:)

| RobertoTo a răspuns:

Esti u inversunat acum impotriva ei pentru ca nua ai Playstation 3 dar chiar nu cred ca ese asa rea cum crezi tu sau iti plateste cu aceeas moneda pentru ca te vede asa inversunat si pornit impotriva ei ar trebui sa mai lasi de la tine si sa-i arati un pic de afectiuni, incercati s-a comunicat si sa ajungeti la o intelegere si atunci ea o sa considere ca meriti si tu pizza -)))) Tu incerci sa-i arati latura negativa a ta iti este frica sa o lasi sa vada cum esti tu de fapt.Eu te inteleg perfect am trecut si eu prin asta si acum imi pare rau de comportamentu meu si nu spune asta un tip de 30 de ani ci unu de 20 deci incearca sa o dai la pace cu ea su un Playstation 3 nu te poate face fericit invata intai sa apreciezi ceea ce ai inainte de a te plange de ceea ce nu ai ( parintii tai chiar si divorati vor fi mereu alaturi de tine si mama ta nu are nici o vina ca s-a despartit de tatal tau cand 2 persoane nu se mai inteleg nu ai cum sa le tii impreuna daca chiar ii iubesti lasa-i sa fie fericiti cum vor eu ca pana la urma fiecare dintre noi sunte stapani pe vietile noaste ) ai grija de tine si incearca sa vezi lucrurile din alt unghi vor pare mai diferite nu vb cu toti ciudatii cum ar fi AntoineNecsulescu care este un poponar infect care te vede asa inversunat si suparat si nu are intentii bune cu tine tinand cont ca re la poza de profil 2 barbati care se saruta

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RobertoTo):

Este foarte trist sa vezi persoane atat de tinere, la 20 de ani atat de homofobe si cu atat de multe prejudecati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertoTo):

Tare poza aluia.Si mai are si solutii la probleme dinatea.Gen „vino la mine ca iti dau pizza cate vrei". Poate se lipeste de ceva puscarie.Netul e plin de persoane din astea.

| AntoineNecsulescu a răspuns:

Buna! Auzi, daca vrei te pot ajuta, dar aceste probleme le putem discuta intr-o cinversatie altundeva, spre exemplu facebook sau Yahoo Messenger. Crede-ma ca iti pot da sfaturi. Putem discuta foarte deschis. Imi poti da vreo adresa sau facebook-ul tau? Scuze ca sunt mai direct, dar daca pot ajuta, as face-o cat mai repede