| VargaRobi2 a întrebat:

Ceau tuturor.Am dat anul acesta Bacalaureatul l-am picat la matematica din pacate.De cand o aflat taicameu tot mai mult prin baruri sta se imbata, vine tarziu noaptea acasa ma inchid in camera pentru ca stiu ca este extrem de agresiv o bate pe mama, am primit o palma saptamana trecuta iar luni noaptea a spart un geam cu un scaun.Ce sa fac chiar sunt disperat.

Răspuns Câştigător
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Esti destul de mare deci trebuie sa iti dai seama ca tatal tau nu se imbata din cauza ca ai picat tu la bac ci pentru ca este alcoolic. Nu trebuie sa te inchizi in camera ci sa ii iei apararea mamei tale. Nu inteleg cum poti sta in camera in timp ce mama ta ia bataie...
Sfatul meu este sa iti cauti ceva de munca, sa o iei pe mama ta si sa plecati la bunici sau, eventual, la alte rude pana reusiti sa va puneti ordine in viata. Veti fi mult mai linistiti pentru ca nu veti mai fi victimele unei persoane care are probleme serioase.

8 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Fa-mi si mie un scenariu cu viata ta peste 5 si un altul peste 10 ani. ai picat la bac si gasesti scuze sa inveti. te ascunzi cand tatal tau o bate pe mama ta, sper macar sa ai curajul sa suni la telefonul copilului (daca nu ai credit - nu stiu daca e gratuit sau nu, pergi la directia de asistenta sociala si protectia copilului din orasul tau) si + pacanele, aparate sau cum vrei tu sa le zici?
deci astept scenariile. si fii sincer cu tine (nu cu mine) si fa sa fie cat mai realiste cu putinta.
do something and do it now.

| BiuL a răspuns:

Sa inveti hello! sa treci in toamna. invata si cand e el pe acasa sa te vada studiind sa se mai relaxeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa inveti,sa raspunzi eforturilor lui,de a face din tine un om,responsabil. orice tata vrea savada in baiatul lui,un barbat,un supravietuitor,un invingator. examenul maturitatii de care pe voi va doare in cur ori nici in cur nu va doare, pentru parinti chiar inseamna ceva.e o incununare a eforturilor lor de a va ajuta, de a va asigura tot ce va trebuie, de a ajunge sa aiba si ei o nadejde in voi mai tarziu, intr-o lume care devine din ce in ce mai cruda.varga? in lumea asta fara studiile necesare esti o victima.am eu una care la fel ca tine,nu voia sa fie tocilar, dar nici la scoala nu s-a mai dus.a vriyt sa fie smecher si a ajuns un fraier, fara studii, fara experienta in nimic. fara o calificare care-si cauta de munca de trei ani, si da vina pe patroni.asta o spun pentru toti prostii care gasesc o scuza si cred ca e rau sa fii tocilar.NU.NU E.cartea si munca merg mana in mana.asa ne-a crescut comunismul si Dumnezeu nie martor ca nu a facut rau.cand terminam scoala eram si muncitori de nadejde.relele nu se discuta.sant destule si acuma.

| ONElena11 a răspuns:

Sa te pui pe invata si sa te asiguri ca iei bac-ul in toamna. Si intri la o facultate buna

| AtheistForever a răspuns:

Telefonul copilului 116 111 : http://www.telefonulcopilului.ro/

| VargaRobi2 explică:

Am incercat sa gasesc de lucru toata lumea experienta.....bacalaureat.De invatat am mai incercat la un prieten cate ceva dar problemele de acasa...

| VargaRobi2 explică:

As sta sa invat da ma cheama prietenii la aparate si sa scap de acasa merg cu ei si mai bag si eu un 10, 20lei

| Felys a răspuns (pentru VargaRobi2):

Lasa prietenii un timp ca de aia nu ai luat bacul ca in loc sa stai cu burta pe carte mergeai cu prietenii, ei nu te ajuta cu nimic ba din contra te incurca si nu iti poti face un viitor calumea