| believe a întrebat:

Cei care sint in virsta mai,, sensibila" aveti probleme de comunicare cu parintii vostri? ce faceti pentru a calma spiritele si pentru a ramine copiii inteligenti de care acestia ar trebui sa se mindreasca?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu ma cert decat extrem de rar.Nu pot sa ma cert, nu imi gasesc cuvintele si imi vine sa rad si chiar rad facandu-l pe partenereul/a de scandal sa rada si el/eaoh go on
N-am cum sa ma cert cu ai mei.Nici daca as vrealaughing

| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu am avut probleme de comunicare cu ai mei pana la vreo 19 ani (pana am intrat in faculta) pentru ca pur si simplu am fost firi diferite si nu doar ca am fost mereu "rebela" dar asa sunt si acum. Nu am facut tampenii, gen fugit de acasa sau alte prostii din simplul respect fata de mine insami, sau poate un instinct mai bun de conservare. Dar nici nu am facut ceva "din convenientza sociala" (daca nu voiam eu sa merg undeva, nu mergeam chit ca ramaneam singura acasa; am considerat ca nu toti adultii merita respectul meu si cam lasam cunostintele alor mei cu gura cascata cand tutuiam direct...). Pe de alta parte si mama a inteles cum/ cine sunt si a recunoscut ca "imi facea morala pentru ca trebuia, ca parinte, sa o faca", m-a incurajat sa merg pe drumul meu.
Comunicarea nu inseamna decat sinceritate pana la urma si cat de bine fac fata si parintii si copii cand adevaruri neplacute sunt "puse pe tava" e partea a doua (reactia ta cand nu iti place ce auzi nu depinde de ei, la fel cum nu depinde de tine cat de bine reactioneaza altcineva cand spui lucrurilor "pe nume"). Acum, depinde si de mediul in care esti daca asa ceva este incurajat.
Pt calmarea spiritelor... Well, pana treci de cateva examene unde se vede "cat te duce capul" recomand varianta "zi ca ei si fa ca tine"- dupa ce faci ca tine si iese bine poti sa te lauzi si parintilor laughing

| perla a răspuns:

Eu sunt parinte asa ca, cand eram copil daca era scandal si am trecut prin multe ieseam din casa si plecam. pana se calmau spiritele!

| scarly86 a răspuns:

Problemele cu parintii persista si cand esti mai mare datorita diferentei mari de varsta, mentalitate, obiceiuri, etc, singura modificare este ca o data cu varsta ti se 'permite' si apararea, si contrazisul, si argumentarea.in principiu, parintii trebuie sa stie doar de scoala, ceva boli daca apar, in rest in marea majoritate a parintilor nu reactioneaza bine la probleme in dragoste, relatii, etc.

| ary a răspuns:

"Vorba dulce, mult aduce". Si parintii au fost la randul lor copii.

| puiuc a răspuns:

Poi in primul rand le pui intrebarea de la ce va certati dupa acea incerci sa le zici cine are dreptate dar fara suparare, eu zic ca o sa ii calmezi asa fac eu intre parinti mei cand ii mai ia cu cearta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omorativa ca nu aveti la ce trai