| OrdanKarris a întrebat:

Considerati ca in ziua de 14 februarie - St. Valentines Day ar trebui:
1. el sa faca cadou ei?
2. ea sa faca cadou lui?
3. ambii sa-si faca cadouri reciproc?
4. fiecare sa-si faca cadouri?
5. ambii sa evite aceasta zi?
6. sa se desparta/divorteze in sau dupa aceasta zi?

Cu argumente daca se poate.

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Sa evite, nu avem absolut niciun motiv sa sarbatorim asa ceva. Apoi, de Dragobete, care e romaneasca, nu mizerie vestica, sa-si ia cadouri reciproc.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești fecior și gentleman totodată, aplică pct. 1

dacă ai nevoie de argumente, aplică pct. 6

| Maria3458 a răspuns (pentru sierra1):

3 asa e frumos reciproc eu sunt single deci ((((

| venividivici2017 a răspuns:

Depinde in ce ipostaza esti.Normal,banuiesc ca ambii ar trebui sa isi ofere ceva simbolic.

| Andreeush a răspuns:

Cel mai frumos ar fi ca ambii parteneri să își ofere ceva simbolic.

Bula
| Bula a răspuns:

5.

Mai bine Dragobete, e de-al nostru.

(n-am inteles versiunea 3: cum sa-mi fac cadou RECIPROC? Sa-si faca este reflexiv, nu e "reciproc" big grin )

| OrdanKarris explică (pentru sierra1):

Din fericire pentru mine, nu-s nici fecior, nici gentleman happy Si sa stii ca sunt multe cupluri care evita ziua asta sau nu le pasa la fel cum sunt si multe cupluri care se rup de Valentines Day pentru ca acele cadouri erau mai importante decat mariajul/relatia.

| sierra1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

"Si sa stii ca sunt multe cupluri care evita ziua asta sau nu le pasa"
or fi...
dar să știi că sunt mult mai multe cărora le pasă și găsescu in ea (ziua de cara zici) un moment de bucurie

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Plato):

Cel mai bun raspuns.

| OrdanKarris explică (pentru sierra1):

Eu personal evit aceasta zi din simplul motiv ca intentionez sa aflu ce fel de persoana am langa mine. Daca e chimie intre cei doi si mai ales daca ea este innebunita dupa el, crede-ma ca el nu trebuie sa ii cumpere nici un cadou. La polul opus daca el nu-i cumpara ei cadou, FIX in acea zi, parca se deschid portile iadului. Astea fiind mentionate nu prea cred ca e o mare pierdere daca o muiere din categoria a 2-a se face disparuta din viata lui, doar pentru ca nu si-a primit ofranda de Valentines Day. happy

Pentru mine Valentines Day in trecut a fost mai mult o obligatie decat moment de bucurie. Singurele persoane care vad in Valentines Day un moment de bucurie sunt fix alea care nu au decat de castigat/primit chestii in acea zi, adica femeile. Probabil esti femeie si de asta militezi pentru ziua asta.

| OrdanKarris explică (pentru Plato):

N-as fi crezut ca te voi desemna castigator, dar sunt de acord cu tine la partea cu evitatul. Cel mai bun raspuns.

| sierra1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

E opinia ta

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu dau importanta nici unei zile, ma obosesc sarbatorile in general. Fac un cadou daca stiu ca are nevoie de ceva. El daca imi face cadou ma bucur pentru gest dar daca ma iubeste stiu asta si fara cadou. Cand primesc flori sincer mi se pare risipa si in plus imi pare rau de acele flori caci le voi arunca in cateva zile, in schimb recunosc ca gestul, atentia ma bucura. Nu am fost niciodata prea romantica, apreciez cadourile dar nu mi place spiritul de turma. Sarbatoarea asta mie mi se pare usor penibila, si cred ca e ok pentru adolescenti. Dar am vazut ca toata lumea e pro aceasta sarbatoare, poate nu o inteleg eu. Acum depinde cu ce motiv intrebi. Daca partenera/ partenerul e genul care apreciaza aceasta sarbatoare, e posibil sa ti faca cadou si ar fi dragut sa ti cont

| DevilRock a răspuns:

Ambii ar trebui.

| mihai69 a răspuns:

WTF is Valentine's day?!?

| Adry05 a răspuns:

Mi se pare mai fain sa "investiti" banii de cadou ca sa aveti parte de o zi frumoasa impreuna, sa faceti ceva dragut sau sa luati vreo cina romantica ceva intr-un loc mai special. Eventual mai pot fi luate si ceva "Cadouri" simbolice precum flori si/sau ciocolata