Stefan
| Stefan a întrebat:

Considerati ca o tanara ce urmeaza sa se casatoreasca trebuie sa stie sa gateasca?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Consider ca o fata ar trebui sa mai "fure' de la mama secretele gatitului. Chiar daca sunteti generatia Mc Donald's, ar trebui sa stiti cate ceva din arta gatitului...Viata nu este usoara in ultimul timp, iar gatitul in casa aduce economie, iar sotul va fi mandru de sotia lui... Dar gasesc ca este placut sa va implicati impreuna la gatit, daca traiti singuri...mancarea cu dragoste este minunata...
Daca nu sti sa gatesti, nu e o nenorocire... Exista o multime de carti de bucate...bani sa fie!
Eu eram fericita sa-l vad pe sotul meu mancand si multumindu-mi ca mancarea a fost foarte buna...
gatitul nu este greu...important este sa inveti ordinea adaugarii ingredientelor...secretele aromelor...si chiar daca vei gresi...cum de fel toate femeile patesc la inceput, nu renunta...Gatitul este o arta...arta culinara!
Incearca sa afli ce-i place partenerului si fa-i mereu cate o surpriza culinara... iubirea va creste ca un cozonac framantat bine!
Succes!

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca orice tanar, fata sau baiat trebuie sa stie sa gateasca. Macar cateva ciorbe si cateva feluri doi, doua-trei deserturi, pentru a se descurca in diferite situatii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca orice tanar, fata sau baiat trebuie sa stie sa gateasca. Macar cateva ciorbe si cateva feluri doi, doua-trei deserturi, penru a se descurca in diferite situatii.

| Flav a răspuns:

Sa spunem ca nu. Dar nici sa n-o aud dupa aia daca e sa bat vreun cui prin casa. laughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am si fete si baieti, toti stiu sa gateasca(nu sunt experti dar se descurca in orice situatie). Nu i-am invatat eu, le-a placut lor sa-mi faca surprize cand veneam de la serviciu, gateau dupa cartea de bucate sau luau retete de pe net. E bine sa stie si fetele dar si baietii sa gateasca.

| EUSIATIT a răspuns:

Da si nu. DACA a invatat de mica de la mama ei ok. daca nu o sa faceti amindoi UN cartof prajit oua etc ca sa nu muriti de foame si apoi luati o carte de bucate si cu rabdare va invata. Nu e o catastrofa asta. Nimeni nu s-a nascut invatat.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da.Este ceva logic.Atata timp cat stau numai ei doi trebuie sa si gateasca cineva.De preferat tanara care s-a casatorithappyDaca nu stie... o mai cheama pe soacra din cand in cand laughing

cami
| cami a răspuns:

Dar nu i-ar strica rau, nici tanarului ce urmeaza s-o ia in casatorie sa stie sa gateasca.
R: nu Neaparat!

| Delia a răspuns:

Nu e obligatoriu, dar ce ai zice daca ar gati impreuna? Ar petrece impreuna clipe placute in bucatarie. Orice activitate impreuna poate fi transformata in clipe de neuitat

| kh1ss a răspuns:

Nu. Tu iti ei sotie sau bucatareasa? daca stie, bine, daca nu... asta e.

| scootsie a răspuns:

Amandoi trebuie sa stiti sa gatiti atat cat sa nu muriti de foame... Apoi invatati impreuna sa gatiti pe gustul vostru deoarece de multe ori mancarea "de la mama de acasa" nu e la fel de buna pentru celalalt...

| SweetCandy a răspuns:

Km da...asta daca ginerica nu e vreun mare crai de Dorobantilaughing

| pepe a răspuns:

Daca nu vrei sa gatesti tu atunci gaseste-ti o sotie care sa stie, altfel vei avea parte de multe experiente neplacute, iar tu vei fi cobaiul.

| greg a răspuns:

Nu e decisiv. Poate invata dupa ce e casatorita. Dar intr-o familie, da trebuie ca femeia sa stie sa gateasca zic eu happy

| Dorinel a răspuns:

Daca va mutati decat voi 2 e logic ca cineva trebuie sa gateasca... tongue

| alinaandrei a răspuns:

Nu! asta se poate invata in tmp. pot invata amdoi... cel mai frumosbig grin si cel mai perfect

| viki a răspuns:

Normal, altfel de ce te mai casatoresti?laughing

| marry a răspuns:

Nu neaparat... poate invata si dupa...parerea mea

| Andreeame21 a răspuns:

Daca nu stie sa gateasca isi angajeza un "ajutor", asta daca are bani suficienti, daca nu cumpara o carte de bucate si ii va fi de folos, poate nu-i vor iesi din prima mancarurile dar exersand va invata.
Totul depinde de "tanara casatorita".

| bugmafia a răspuns:

Viitoare sotie ar trebui sa stie sa gateasca putin mai mult si daca e deschisa si viitorul sot la fel ar putea face experiente impreuna dar si dk nu e deschis viitorul sot tot ar trebui sa stie sa gateasca macar esentialu si pe urma sa invete retete noi.sincer mie mi-ar placea k viitoare sotie sa stie sa faca prajituri ma dau in vant dupa ele.cu cat sunt mai dulci cu atat imi plac mi mult.asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tatal ei are destui bani, nu este necesar. pot merge la restaurant sa manance. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de unde... daca as fi barbat, la altceva as considera ca trebuie sa se priceapa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e taman invers - o tanara care stie sa gateasca urmeaza sa se marite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stefan, tu vezi ce de raspunsuri? din toate a lui Doamne-Doamne se apropie de adevar. dragostea trece prin stomac, la noi la barbati. iar la femei trece prin portofelul nostru.asa ca o femeie cand se marita trebuie sa stie sa gateasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...cu siguranta; eu, cand m-am maritat stiam sa fac doar supa de pui si cartofi prajiti cu oua.sotul meu a acceptat vreo 2 saptamani meniul zilei dupa care a sunat-o pe mama si a intrebat-o daca eu mai stiu sa mai gatesc si altceva. ii era jena sa refuze mancarea si ii era jena si sa imi spuna ca si-ar dori ceva mai mult. apoi a venit mama la mine cateva zile si m-a initiat si pe mine, acum sunt o gospodina de nota 10.stiu sa fac de toate! e adevarat ca dragostea trece prin stomac.mare vorba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam da.In general, femeile sunt responsabile cu gatitul, curatenia, spalatul rufelor etc.

| roinsect a răspuns:

Nu este o regula obligatorie la incheierea casatoriei. O sa invete dupa ce se casatoreste si, daca-si iubeste sotul, o sa-i si faca placere sa gateasca.

| tralala a răspuns:

E bine sa fie cu ceva experienta pentru.ca a sti sa gatesti e si o dovada de pasare pentru. celalalt. O dovada de interes pentru.multumirea celuilalttongue