| crina2332 a întrebat:

Craciun fericit tuturor!
Sunt intr-o situatie disperata si chiar am nevoie de niste sfaturi.

Eu si fostul meu iubit am fost intr-o relatie timp de 7 ani,este singurul barbat din viata mea si nu ma inchipui langa altcineva,problema este ca acum o saptamana m-a inselat,el stia ca sunt in stare sa ii iert orice cu exceptia acestui lucru si totusi a facut asta.

A fost la ziua unui prieten comun,eu nu am putut sa merg si s-a culcat cu o tipa dupa ce s-au imbatat pe acolo, nici acum nu imi vine sa cred, suntem impreuna de cand aveam amandoi 13 ani si nu am stat niciodata despartiti,ma simt ingrozitor,il iubesc mai mult decat pe mine nu stiu ce sa fac,el ma roaga sa ne impacam se vede clar ca si el sufera ca si mine,dar pur si simplu nu pot,l-am rugat sa nu ma puna in situatia asta si exact asta a facut,de fiecare data cand ne intalnim incerc sa ma tin tare ca sa nu ii dau sperante,dar cand sunt acasa singura plang mereu,nu a dus lipsa de nimic in relatia cu mine,a avut si libertate nu am fost niciodata genul ala de tipa inchisa la minte,am incercat mereu sa aduc lucruri noi in realtia ca sa nu intervina monotonia, nu imi pot explica de ce a facut asta, oricat de beat ar fi fost nu scuza cu nimic asta.
Ce ma sfatuiti sa fac?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Lasa-l un timp sa vezi cat se chinui sa te ia inapoi. Daca depune eforturi mari si chiar iti arataca regreta, poti sa incerci sa-i mai dai o sansa.

| danay72 a răspuns:

Doar tu poti decide. Unii decid să ierte, alții nu. Dar aplică sfatul, tot ce vreti sa va facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel.

| xSega a răspuns:

O să te insele si a doua oară dacă a făcut asta o data, rămâne la alegerea ta dar te va înșela din nou

| M7Seven a răspuns:

Esti sigura ca este prima data? Poate au mai fost si alte situatii si tu nu stii de ele.Trebuie sa te gandesti si la faptul ca a fost la ziua unui prieten comun, deci era foarte probabil sa se afle de mica lui aventura si totusi nu l-a interesat. Tinand cont de asta este posibil ca in alte imprejurari sa fi facut la fel, dar nu am de unde sa stiu asta asa ca merg pe ideea ca tu ar trebui sa iti dai seama.In al doilea rand pune in balanta sentimentele tale pentru el, daca crezi ca merita o a doua sansa.Ai spus ca sunteti impreuna de la 13 ani, da e greu pentru ca te-ai obisnuit cu persoana dar de cele mai multe ori aceste relatii care sunt din copilarie nu rezista, apare dorinta de ceva nou, si poate ca nu aveti nici experienta necesara de a sti daca sunteti unul pentru altul.

| MihaelViorel a răspuns:

Daca a gresit odata mai greseste si alta data.Lasa-l in plata domnului.

| Blondina12 a răspuns:

Hey,stiu ca este greu mai ales ca ati fost immpreuna foarte mult timp,dar din punctul meu de vedere varianta corecta este sa va despartiti,lucrurile nu vor mai fi niciodata la fel, el nu te-a respectat, iar un barbat care nu te respecta nici nu te iubeste, nu l.a obligat nimnei sa beie si sunt sigura cu tipa nu l-a violat, deci scuzele de genu ar trebui sa te lase rece, stiu ca e greu sa o iei de la capat dupa 7 ani dar dupa mine asta ar trebui sa faci, curaj si fi puternica.

| Gabris77 a răspuns:

Bună scumpo. Uite care i treaba. Ai și tu dreptatea ta. Sa nu l poți ierta. Si sa suferi. Pana la urma nu e nevoie sa ceri cu sfat aici. Tot ce contează cu adevărat este ceea ce simți și vrei tu. Pot spune ca și eu am avut relații în care am fost înșelata și uram chestia asta mereu am făcut o. Dar gândește te ca totuși e atâta timp. Prima iubire și prima dragoste adevărată el a fost. Nu zice nimeni sa l ierți din prima și sa te prefaci ca și cum nimic nu s ar fi întâmplat. Nu. Ar fi o nedreptate fata de tine. Oamenii la bautură nu mai gândesc. De exemplu ia pe cineva în brate și crede ca i alta persoana. Nu mai realizează cine esti. Dacă totuși el te cauta și observi ca suferă atunci înseamnă că ceva este. Si ca a făcut greseala asta care da. Este de neiertat. Dar poate nici nu a realizat. A făcut chestia asta și a doua zi când s-a trezit a început sa l macine vina. Ia l de mana. Pune l lângă tine și discutați. Spune-i tot ce are pe suflet și lasă l și pe el sa facă asta. Nu contează ca ești vulnerabila. Ca plângi sau ceva. Nu mai încerca să fi tare. Doar fi sincera și arătați adevărata fata. Pentru ca după părerea mea nimeni nu te cunoaște mai bine ca el. Spune i asa: Nu ma despart de tine dar nici nu te iert. Te las sa mi fi în continuare alături. Dar fără sa mai am încredere în tine. Dacă ma iubești cu adevărat și regreți. Atunci fa tot posibilul sa te iert și sa am încredere în tine din nou. Si astfel. Va trebui sa înveți sa nu mai pui la suflet tot. Sa l testezi. Sa vezi cum gândește, ce spune, ce simte, ce face și numai astfel îți vei da seama dacă el te mai merita sau nu. Va fi greu. Nu spune nimeni ca nu va fi. Dar va merita pentru ca astfel. Vei știi ce sa faci.