| Sofer a întrebat:

Cred ca majoritatea dintre voi ați avut un prieten/a de care va plăcea și va doreați o relație cu ea/el, care ulterior au întrat într-o relație cu cineva. E adevărat ca va doreați sa se despartă ca să puteți sa ii luați locul și sa fie doar a voastră acea persoana?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu am avut problema asta niciodata

| Ofiintă a răspuns:

Nu.
Asta este o mentalitate de adolescent.
Ca și adult, mă gândesc altfel.
Contează să găsesc pe cineva potrivit mie și nu să râvnesc pentru cineva față de care nu sunt sigură dacă este sau nu pentru mine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai pe la gradinita tin minte, imi placea de una din liceu parca. Dar nu stiam prea multe despre ea laughing

Dupa insa... daca imi placea de cineva si acea persoana forma o relatie cu altcineva, imi pierdeam interesul si nu prea mai conta. De ce sa vreau sa se desparta? Doar daca era cu acel baiat asta este, asa a trebuit sa fie. Eu imi vedeam de treburile mele.

| Freya1 a răspuns:

Nu,nu m-am gandit niciodata in felul asta.
Daca a fost să îmi placă de cineva si acel cineva sa se cupleze, singurul lucru pentru care as fi vrut sa se despartă ar fi fost ca sa sufere nu sa il iau eu, pentru ca nu il mai luam clar.Nu imi prea place sa adun de pe la nimeni mai ales daca eu il plăcea si el ma ignoră, sau o cunoșteam pe fata respectiva.

| Frank51 a răspuns:

Nup. Doar in eventualitatea in care partenerul s-ar fi dovedit unul nasol. You're a bad person.

| SilentRain a răspuns:

Nu, din punctul meu de vedere iubirea nu presupune egoism, e mult mai fericit așa de cat ar fi cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Eram prin clasa a 6-a, si asteptam mult si bine degeaba! Dupa aia cand s-a repetat situatia nu am mai asteptat ca prostul sa se desparta ca stiu ca nu avea rost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu frate cum adică ma place da se pune cu altul
Dacă ia pe altcineva sa se ducă naibi ca nu stau da sufăr nu se face asa

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Glacyer se referea ca tie iti placea de ea si iti doreai o relatie cu ea ci nu ei de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am avut.
Dar daca as fi avut, da, probabil as fi vrut sa se desparta.

| StefanChriss a răspuns:

Odata ce era prietena cu mine, inseamna ca nu ma interesa ca potentiala partenera, deci nu aveam de ce sa imi doresc asa ceva. Pe de alta parte, uneori cand prietenii intra intr-o relatie, devin asa de acaparati de relatie ca aproape ii pierzi, caz in care DAA! abia astept sa se desparta si sa-mi recuperez prietenul/prietena laughing))

| Jouliete a răspuns:

Eu cred ca încerci sa îți justifici propriul mod de gandire ceea ce nu e rau fiindca încerci sa actionezi in mod corect si nu vei sa gandesti gresit. Într-un fel e normal sa îti doresti ca persoana pe care o placi sa fie doar a ta, dar gandeste-te ca poate acea persoana e fericita acum si asta este important sa îti sacrifici fericirea ta pentru a ei, nedorindu-i o despartire. Pentru ca gandeste-te: ca ea sa se desparta trebuie sa sufere in relatia cu acel baiat, iar tu nu ar trebui sa iti doresti asta pentru ea din moment ce o placi, trebuie sa ii vrei doar binele, indiferent ca acestea sunt doar ganduri si nu actionezi in vreun fel, conteaza si acest fapt in personalitatea ta.

| dimdem a răspuns:

Trebuie sa ajungi la realizarea ca daca persoana isi doreste pe altcineva, in contextul in care stie ca tu esti atras de ea, atunci nu va potriviti. Nu conteaza ca tu vrei sa fii cu ea - nu ai de ce sa vrei, pentru ca o relatie cu cineva care clar isi doreste altceva nu are cum sa mearga oricum.

Da, probabil am patit asta. Dar, la fel ca ceilalti care au raspuns, eram de o varsta mult mai mica.

| Gigi777 a răspuns:

Nu poti sa fortezi pe cineva sa te placa, deci nu are rost sa-i desparti. Inseamna ca acea persoana nu este interesata de tine, cauta pe altcineva.

| Bianca1203 a răspuns:

Da,la toți ni-s-a întâmplat. asta?