| RAY a întrebat:

Credeti ca de la o anumita varsta trebuie sa te gandesti la a forma o familie? cam cand ar fi varsta aia?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Da, la modul ideal am putea da cate o anumita varsta pentru orice lucru pe care il facem in viata. Dar realist vorbind, o familie faci in primul rand cand ai cu cine, cand gasesti persoana potrivita. Apoi, la fel de importanta ca si iubirea e stabilitatea financiara. Ai nevoie de un serviciu si de o locuinta (si in chirie e ok, daca iti permiti sa platesti chiria). Replicile astea gen "ar fi cazu sa te insori ca ai 30 de ani" sau "hai sa facem un copil desi suntem muritori de foame" sunt niste cretinisme ale unor oameni care traiesc in vise. Mai bine mori neinsurat/nemaritata si fara mostenitori, decat sa aduci pe lume un copil pe care sa nu fii in stare sa il cresti, educi

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nimic nu se face impus.
Faci doar daca simti tu.
Este placut/frumos sa iti faci familia ta asa cum crezi tu si nu impus/obligat de nimeni.
Am familia mea/am un sot iubitor alaturi de 27 de ani si 2 ingerasi minunati happy
Varsta ideala este atunci cand simti si cand crezi ca sufletul pereche iti raspunde cu aceeasi moneda happy
O seara bunahappy

| RAY explică (pentru caramela):

De asemenea si tie

| Λndrei a răspuns:

Familia nu ți-o formezi pentru simplul fapt că trebuie, sau că te obligă vârsta.
Ea trebuie să aibă niște rădăcini, trebuie să plece de undeva. Persoana potrivită o să te încurajeze să iei această decizie la momentul potrivit și atunci vei știi asta.

| RAY explică (pentru Λndrei):

Si daca ti frica de asta ce faci?

| Λndrei a răspuns (pentru RAY):

Frică? De unde? De ce ți-ar fi frică să ai o familie?
Eu unul nu aș vrea să am o familie. Sincer aș vrea să am bani mulți și să fac tot ce vreau eu fără să mă gândesc la responsabilități happy

| RAY explică (pentru Λndrei):

Si eu as vrea la fel

| RAY explică (pentru Λndrei):

Mi-a spus o fata ca la varsta mea trebuie sa ma gandesc la o familie da cu cine plus ca inseamna multe resposabilitati nu?

| Λndrei a răspuns (pentru RAY):

Bănuiesc că atunci când spui familie te referi și la copii. Automat a avea un copil înseamnă "multe responsabilități", pentru că acel copil va crește și va fi educat cu ajutorul tău.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu nu cred ca exista o anumita varsta totul vine din interior.Eu cam pe la 24 de ani am sintit ca ar fi cazul sa cunosc pe cineva cu care sa intemeiez o familie.La 25 am cunoscut pe sotul si la 27 de ani m-am casatorit.Dar aveam prietene care la varsta respectiva aveau deja copil de 2-3 ani si erau care s-au maritat dupa 30 de ani.Am destui prieteni si prietene de toate virstele si pot zice ca nimic nu pierd cei ce astepata cu intemeierea familiei dupa 25 de ani.

| RAY explică (pentru gemeni6226):

Unii vor sa ma grabeasca spre insuratoare ce sa le fac

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Asta e o prostie! Eu am doi copii un baiat si o fata.Baitul 22 fata 25. Fata deja are acelasi prieten de 6 ani dar niciodata nu am zis de ce nu va luati.O sa se ia cind o sa creada ei de cuviinta.E viata lor e soarta lor si omul are voie sa se amestece numai sa le ajute in alt sens nu.Nici mie nu mi-au impus parintii nimi consider o traditie buna si continui in acest sens.Iar baietii si mai mult decit fetele au o varsta in sus nelimitata in a intemeia o familie. Cand se simt ei pregatiti altfel nu o sa iasa de acolo o familie echilibrata daca barbatul nu e pragatit pentru acest lucru.

| Dolcos_Melania_2000 a răspuns:

Eu zic după 25 de ani... consider ca de atunci începi sa fii mai matur și sa înțelegi în ce consta o familie și rolurile acesteia .....trebuie sa te gândești bine la ceea ce vrei cu adevărat sa faciwinking