| anonim_4396 a întrebat:

Multi spun ca intr-o relatie serioasa trebuie sa ai o anumita varsta, lasand la o parte parintii mei care sunt de aceeasi parere. Voi ce credeti? Dragostea are varsta?

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sigur ca are!
Altfel iubesti la 15 ani, altfel la 25 si complet altfel la 35 de ani!
Naiv si copilaros la 15 ani, cand pentru o privire aruncata altcuiva esti in stare sa plangi o noapte intreaga.
Cu avant si speranta la 25 de ani, cand deja incepi sa-ti faci vise de familie, cochetezi cu gandul casniciei si alinti ideea viitorilor tai copii.
Extrem de serios si responsabil la 35 de ani,cand iti pui soarta si patima in mainile omului cu care imparti o casa, o familie, intreaga viata si viitorul tau fericit.
Esti tot tu, si la 15, si la 25 si la 35 de ani, dar sufletul tau are mereu alte nevoi si ii corespund mereu alte lucruri, oameni si fapte, e tot mai greu de umplut acest suflet...
Daca la 15 ani, un sarut te face sa simti ca zbori o saptamana, la 25 de ani nu va fi la fel, un sarut cel mult va putea tine locul unui salut de buna dimineata!
Vei dori sa imbratisezi si sa fii imbratisat, sa oferi si sa te oferi, sa te simti satisfacut inclusiv fizic, psihicul depinzand mult si de aspectul asta.
La 35 de ani,deja ai langa tine persoana pe care ti-ai ales-o sa-ti fie alaturi in viata si sufletul ti se umple cu satisfactii si impliniri realizate impreuna,"noi" il inlocuieste firesc pe "eu", patima e in toata splendoarea ei si fericirea devine tangibila si durabila.
Este si motivul pentru care o relatie serioasa si durabila e bine sa se infiripe intre persoane de varsta apropiata, cu aspiratii similare, cu vise asemanatoare, cu perceperea lumii exterioare apropiata.
Am vazut de destule ori pe site "am 16 ani si sunt indragostita de un baiat de 24, dar..."
Acest "dar" este imposibilitatea celei ce posteaza sa inteleaga ca diferentele dintre ei sunt deja mari si, poate, de netrecut.
O fata de 16 ani,de exemplu, viseaza iesiri la discoteca, plimbari prin parc, sarutari la coltul blocului si sms-uri la fiecare jumatate de ora, in timp ce un baiat de 24 de ani,viseaza o virgina care sa-i fie fidela o viata,cu care sa aiba copii,in discoteca n-ar calca decat pentru satisfactia optica,in nici un caz sa danseze,la plimbare prefera sa mearga cu masina si sarutarile ar trebui sa fie urmate de o noapte fierbinte.
Daca ii spui lucrurile astea fetei,te blesteama si considera ca ai ceva cu ea,fara sa inteleaga ca,de fapt,incerci sa o protejezi de la a sari etape serioase in viata si de la a imbatrani prematur.
Orice,trebuie facut la timpul lui,exista un curs firesc, calm si netulburat al lucrurilor, o ordine nescrisa a vietii, care odata incalcata aduce numai ponoase si pareri de rau.
Dragostea are varsta, sa fii sigura.

| Zenithf a răspuns:

Dragostea nu are varsta, dar depinde de maturitate.

| mona a răspuns:

Dragostea nu tine cont de varsta

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru mona):

Sa te vad la brat cu un columbeanu.

| mona a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

La cati ani am...mi se pare ceva normal

| DNSK a răspuns:

DA! din punctul meu de vedere, are!

| Azµre a răspuns:

Da! De la 18 ani în sus!

| Oana92 a răspuns:

Are si nu are! Depinde de varsta si de diferenta de varsta. Daca relatie incepe la 17 ani si partenerul are undeva la maxim 27 e destul de ok, daca incepe la 12-13 cu aceiasi diferenta exista niste probleme. Plus ca nu inteleg relatiile intre persoane de varste complet diferite, gen Moni-Iri, nu inteleg cum poate exista iubire intre ei.

| DeKoniec a răspuns:

50 % -50%
-Daca iubesti la 10 ani, este o iubire imatura plina de roz si jucarii
-daca iubesti la 15 ani este o iubire a descoperirii in care vrei ca totul sa iasa perfect si bineinteles..NU NU iese nimic, fiind varsta la care te desparti de parteneri ca de pixuri (bun ex rolling on the floor )
-Dupa 20 de ani intervine maturitatea si iubirea prinde responsabilitati
-Daca ai peste 28 de ani deja exista o iubire protectoare fata de partenerul din cuplu.
Acum daca o fata de 11 ani, place un baiat de 25 de ani? cam cum ar arata acea iubire? Imagineaza-ti exemple din acestea....parintii tai.a mei sunt "uniti" ei avand deja varsta maturitatii.
Succes!

| Șurubelniță a răspuns:

Mai, dragostea nu tine neaparat de varsta, ci de intelegerea dintre cele 2 persoane. Acum, evident ca o data cu varsta vine si intelepciunea, cel putin asa ar trebui. Totusi, exista cazuri ca o relatie serioasa sa existe si intre tineri de 15-16 ani care se inteleg si care reusesc sa treaca impreuna peste toate piedicile.

Dragostea mai tine si de respectul reciproc, de maturitate si rationament.
In orice relatie vor exista certuri, vor exista neintelegeri, insa in aceste cazuri cei doi porumbei nu trebuie sa se certe, sa ameninte cu despartirea, sa nu-si vorbeasca cu zilele, ci trebuie sa discute si sa ajunga la un anumit numitor comun.

O data ce se gasesc 2 persoane care pot indeplini aceste conditii, sa se respecte, sa aiba incredere unul in celalalt, atunci se poate vorbi de o relatie serioasa. Daca nu, atunci e doar apa de ploaie.

| RexCuParuCret a răspuns:

Da, daca esti un om care e integrat bine in societate si e normal mintal atunci da are varsta.

| Anonymous95 a răspuns:

Nici nu puteam sa o spun mai bine ca DeKoniec. Si eu sunt de aceiasi parere.

| MakePeaceNotWar a răspuns:

Nu cred ca dragostea are varsta dar, asta la maturitate, mi se pare absolut irational o relatie in care fata are pana in 18 ani iar baiatul e major... sa zic o diferenta de peste 6 ani.

Cu exceptia cazurilor in care fata e minora cred ca dragostea nu are varsta.