| NuConteazaNumeleee a întrebat:

Credeti ca la 20 de ani pot fi niste persoane suficient de mature pentru a se casatorii? Oare o relatie/casatorie de acest gen poate rezista o viata sau se termina in divort? Astept pareri...

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de persoane. Foarte putin pot, fiindca pentru o casnicie ai nevoie pe langa intelepciune si maturitate de o oarecare stabilitate. Doi oameni de 20 de ani cu joburi suficient de stabile incat sa se poata intretine ca familie sunt rari, fiindca la varsta asta oamenii in general invata, isi desavarsesc pregatirea. Totusi cred ca este posibil daca iubirea este adevarata si ambii sunt dispusi la mari sacrificii.

| fabiola a răspuns:

Unii au 20 de ani si sunt maturi, stiu ce vor de la viata, au o slujba, isi continua si studiile, iar altii au 40 si inca nu stiu ce cauta pe drumul vietii!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este prea devreme la 20 de ani!
Societatea de azi nu mai este cea de acum 30-40 de ani, când o fată dacă nu era măritată la 18-19 ani, după 20 era considerată bătrână, la fel și băiatul, el avea "derogare" să fie consideat bătrân după 23 de ani.
În prezent căsătoria apare după 27-30 de ani, motivele sunt multe: locul de muncă, locuință, stresul cotidian care ne macină pe toți sistematic, etc.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
eu m-am casatorit la 17, 5 cu 25 de ani in urma, nu imi pare rau ca am facut acest pas..am o casa minunata/2 ingerasi minunati si un sot iubitor care ma ajuta si este langa mine ori de cate ori am nevoie..inainte se stia de rusine, iar iubirea era iubire, nu erau interese la mijloc, nu se umbla dupa vanat comori si masini si alea alea, astazi fetele vor bani/masini/iti zice te iubesc dupa 5 minute, cu cat contul e mai gras, cu cat "iubirea" e mai are.
acum difera si de persoanele in cauza. daca se iubesc si sunt oameni simpli, se casatoresc si da, poate sa dureze, dar multi tineri nu mai vor obligatii din cauza/frica angajamentului. locuri de munca nu/casa nu/copii nu vor sa aiba si de ce sa isi ia un angajament daca fata cedeaza din prima? asa ca e greu de dat cu parerea daca e ori nu durabila casnicia in ziua de azi...maturitatea o capeti in timp si din trairi!
O zi frumoasa sa aihappy

| mgtow a răspuns:

La cate prostii induram in viata sansele se reduc drastic ca o familie sa se tina pe labe tot timpul.

| baru a răspuns:

Sall. Nu cred ca este vorba de maturitate......cred mai mult in sansa, noroc, etc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Nu vrreau sa te descurajez, imi spun doar parerea.Inainte cand vremurile erau mai bune, si la 20 de ani toata lumea avea un loc de munca, deci traiul era acceptabil, era ceva normal ca doi tineri sa se casatoreasca in jurul varstei de 20 de ani.Erau durabile pentru ca toata lumea avea de munca si toata lumea avea bani la cec.Desigur ca in aceste conditii casatoria dura, erau alte obiceiuri, casatoria era sfanta, era o rusine sa divortezi sau sa avortezi.Azi insa,multi din cei casatoriti in preajma acestei varste,nu duc casatoria pe termen lung, intervin destule probleme, pentru ca chiar daca unii nu cred, dragostea mai trece prin stomac, lipsurile si bevoile nesatisfacute duc la certuri si neinteleger, etc.Cunosc cupluri care s-au casatorit la 19 ani si mai sunt si azi impreuna, dar...numai de dragul copiilor sau al familiei. Nu zic ca nu e posibil ca casatoria nu va dura, dar la aceasta varsta inca mai zburda hormonii.Parerea mea, o decizie buna este sa se ia in jurul varstei 25-27 de ani.Am spus, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe tipologii de oameni, depinde de persoane, dar eu as sugera ca casatoria sa aiba loc dupa 30 de ani, eu vreau ca pana la 30 de ani sa-mi traiesc viata la maxim abia apoi casatoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,sunt suficient de mature, insa n-ar trebui sa se grabeasca, e cam repede la 20 de ani, mai pot astepta totusi pana la 30.
Intai sa se termine o scoala, sa se gaseasca un loc de munca, iar apoi putem vorbi de o casatorie.
Orice relatie se poate termina in divort, sunt unele cupluri care se desparte dupa 7 zile, o luna, un an, chiar si mai multi ani.
Te pup!

| AndyLavy a răspuns:

Suficient de mature? nu. cauta informatii pe internet despre aceasta varsta, vei gasi destul de multe. insa nu ne nastem invatati, invatam pe parcurs, daca exista iubire, respect, rabdare atunci o relatie poate functiona. Daca pleci de la premisa ca nu se poate, si iti pui tot felul de semne de intrebare nu vei reusi, insa daca esti optimist si crezi in tine in partener si in acea legatura dintre voi, este foarte posibil sa mearga. depinde doar de voi. Cel mai importante sunt sentimente, si sigur, sa aveti o situatie finanaciara astfel incat sa puteti sta singuri sa va intretineti. NU incurajez casatoriile in care tineri casatoriti stau in continuare cu parintii. asta mi se pare cea mai mare prostie pe care un cuplu poate sa o fata.

| xanderblackx a răspuns:

Cu siguranta. la 20 de ani inca nu ai o experienta in ceea ce priveste convietuirea in 2 (chiar daca stati impreuna de ceva vreme, sunt sigur ca nu mai mult de 2 ani), apoi inca nu aveti nici experienta sociala sa cunoasteti oamenii, referindu-ma la omul de langa voi... iar mai apoi din punct de vedere financiar, va trebui sa va descurcati singurei, pe la varsta voastra, tinand cont de vremurile pe care le traim, nu prea sunt sanse foarte mari de izbanda... ganditi-va de cateva ori buna inainte sa faceti vreun pas de genu'