| anonim1efect a întrebat:

Cum as putea da de o fata care sa doreasca o relatie serioasa si de lunga durata? Nu am timp sa caut prin baruri sau pub-uri - am un job care imi ocupa majoritatea timpului. Multumesc.

16 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Din ce am citit din raspunsurile tale, stai cam prost cu timpul. O fata asa cum ti-o doresti tu, exista si se intreaba acelasi lucru ca si tine. Nici ea nu are timp si asteapta sa rasara de undeva.

Problema este ca asteptarea a devenit prea lunga si munca i-a acaparat viata.

Stiu ca e greu sa o gasesti, dar poate nu cauti unde trebuie. Poate trece pe langa tine si tu nu stii.

Incearca sa iesi cu prietenii si sa nu ratezi nici o ocazie de a-ti largi cercul de prieteni.

Cunosc persoane la fel ca tine, dar incearca sa isi traiasca viata fara a face prea multe compromisuri. Uneori e bine sa te mai lasi si dus de val si sa nu incerci sa mai detii controlul atat de mult.

Sper sa gasesti ceea ce cauti.

| LaLaura a răspuns:

Pai, cred ca pur si simplu, pe strada, la jobul tau. adica nu trebuie sa o cauti tu, chestia cu relatie vine de la sine. si pentru o relatie de durata trebuie munca, sa va completati sa aveti timpul necesar sa stati impreuna, e cam aiurea ca jobul tau iti ocupa tot timpul, cand o sa mai ai timp si de iubita ta? in pauza? Cand o sa fie momentul o sa gasesti acea persoana care sa isi doreasca sa aiba o relatie cu tine. O seara buna.

| BiuL a răspuns:

Simplu, discutand. Cand dai de o fata care iti place si stii cate ceva despre ea (nume, varsta, ocupatie, hobbyuri etc) intreaba-o ce isi doreste ea la momentul actul din punct de vedere emotional. Unde gasesti fete? Pe facebook (poate suna aiurea dar functioneaza si poti vorbi cu ea fara stres si iti poti da seama usor daca va potriviti sau nu inainte sa iesiti), la job, la facultate, intreaba-ti prietenii daca stiu fete single, rudele, in parc, la sala de sport.
Din cate am mai citit pe aici, problema e ca lucrezi prea mult. Te apreciez pentru faptul ca ti-ai facut o cariera, insa daca tu consideri ca pentru a avansa in cariera e nevoie de timp si efort, de ce nu consideri ca de aceleasi lucruri e nevoie si pentru o relatie? Nu poti sa ai o relatie cu un sms pe zi si o intalnire pe saptamana, Nu stiu incearca sa iti mai organizezi cumva programul sa ai timpu si de viata sociala si intima. Si incearca sa iti gasesti si un hobby. Am sentimentul ca tu cand te intalnesti cu o fata discuti doar despre job, chestii d-astea. Pe mine m-ar plictisi un tip care nu are pasiuni, hobby, care nu face nimic decat acasa-serviciu.

| SkyPilot a răspuns:

Cauta comunitati de oameni care au pasiunile tale si poate ca ai sa gasesti acolo pe cineva. A doua facultate e un loc foarte bun. Poate si afacerea. Daca nu te descurci sa gasesti ceva legat de activitatile tale, este mult mai greu pentru ca invarti prea multe bile deodata. Cand gasesti pe cineva trebuie sa iti faci mult timp pentru ea, nu sa fie ceva de o jumatate de ora inntre alte doua jumatati de ora. Fa-ti timp in week-ends sa alergi prin parcuri sau sa calaresti o bicicleta. Sau sa faci ce este popular acolo unde locuiesti.
Ai putea incerca sa cunosti pe cineva pe un site de matrimoniale dar atentie, sa fie cineva din zona ta, nu dezvolta o relatie cu cineva pe care nu poti sa vezi aproape imediat ca vei avea surprive neplacute.

| pietrean a răspuns:

Fericirea si iubirea,nu se gasesc la magazin de vanzare,trebuiesc cautate mult si pastrate cu multa greutate.
Prin baruri si pub-uri ma indoiesc ca o sa gasesti ceea ce iti doresti pentru binele tau,viitorul tau. Poate o pitipoanca de doi bani,care ar merge cu tine daca ai avea multi bani in buzunar,masina zbengoasa si daca ai fi incult ca si ea, ai gasi mai mult ca sigur.
Asa ca, munca ta, poate lua si o pauza cand si cand, sa mai iesi cu baietii, fetele din anturajul tau.Altfel,nu numai ca nu o sa-ti gasesti perechea ci o sa devii un zombi, un nesociabil si nu cred ca asta vrei.
Deci, totul depinde numai de tine, cum iti dramuiesti timpul, pentru munca dar si pentru relaxare!

| adeluna a răspuns:

O relatie in care cei doi sunt total diferiti poate fi incitanta si provocanta, poate deschide orizonturile amandurora, dar eu una cred ca, pe termen lung lung, mult mai trainica si mai comoda e o relatie in care cei doi pot sa aiba bucuria de a imparti (macar cateva) pasiuni si interese.
Aceste fiind zise, daca vrei o relatie serioasa si matura, trebuie sa cauti persoana potrivita in locul potrivit. Daca barurile si puburile nu sunt genul tau, nu o cauta acolo. Nu ar avea sens sa intalnesti sa te streduiesti sa te prefaci ca esti altfel decat esti, doar pentru ca pe termen lung vei obosi si te vei frustra.
Cred sincer ca cele mai bune sanse le ai facand ceea ce-ti place, ceea ce te defineste. Daca acum esti pasionat de jobul tau si esti dispus sa iti investesti majotitatea timpului si energiei in directia asta, poate solutia ta ar fi sa cauti sa.ti largesti sfera profesionala. Inplica.te in proiecte si sarcini noi, care sa te puna in contact cu oameni noi de la alte departamene, alte firme, alte orase. Incearca sa calatoresti in interes de serviciu, nu rata nicio ocazie de networking. E imposibil sa nu gasesti la un momentdat o fata la fel de inteligenta si capabila ca tine, care poate pe moment e la fel de ocupata, dar se simte la fel de singura.
Relaxeaza-te si nu fa din a cunoste pe cineva un scop. Gandeste-te la asta mai degraba ca la o posibilitate la care te deschizi, gandeste-te ca poti in orice moment sa cunosti persoana potrivita. Ateapta intalnire cu curiozitate si cu certitudinea ca se va intampla pana la urma, nu cu disperarea si amaraciunea ca nu ai timp si o vei rata.
Intre timp intreaba-ti in gluma colegii cum se descurca cu amorul, cum de au timp de asta, cum si unde si-au intalnit partenerii. Probabil isi vor aminti data viitoare cand vor avea o cunostita potrivita sa ti-o prezinte.
Bafta!

| az123 a răspuns:

Poate nu e usor, dar crezi ca vei putea gasi o relatie "serioase" pe retele sociale, sau baruri? putin probabil. poate urmatoarele informatii te vor ajuta pe viitor:
http://www.jw.org/......-potrivit/

| anonim1efect explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. In ultimii ani de zile m-am axat foarte mult pe dezvoltarea carierei. Recunosc ca salariul nu e de ici de colo. Problema e ca lucrez de la 8 pana la 20-21 seara. Sa nu ma intelegeti ca sunt singuratic sau ca nu am mai avut relatii. Pur si simplu nu gasesc ceea ce caut. Am incercat sa dau de fete pe placul meu si prin alte locuri: parcuri, biblioteci, muzee si tot asa. Dar degeaba. Sau poate sunt eu prea pretentios in materie de fete. Caut "fata desertului" din opera lui Coelho Alchimistul - deci e foarte mult de munca. Recunosc ca am incercat si tehnici de seductie cu un succes cat de cat ok, dar nu sunt genul care sa minta intr-una ca sa obtina putina atentie sau sa cladesc o impresie falsa despre mine.

Nu ma intelegeti gresit. Nu sunt disperat. Doresc doar cateva sfaturi de la voi. Va multumesc din nou pentru raspunsurile voastre si pentru timpul acordat.

Am iesit si cu fete de pe retele sociale. Unele sunt ok, iar altele nu. Cert e ca nu cred ca am iesit la plimbare mai mult de 2 sau de 3 ori cu aceeasi fata. De multe ori ceea ce era in realitate era enorm de diferit fata de ce era in poze sau in descriere.

Cat despre anturaj. Am avut acum multa vreme un anturaj. Din pacate acel anturaj a luat-o pe o cale mai stramba si a trebuit sa plec. A fost o decizie foarte buna.

Cat despre pitipoance. Nu le suport. Imi place sa discut, pe langa vorbele de zi-cu-zi, si subiecte filozofice sau psihologice. Cu o pitipoanca nici nu am ce discuta. Nu ma omor cu o bucata de carne cu 2 silicoane. Unele am vazut ca nici nu stiu sa scrie si sa vorbeasca corect.

| pietrean a răspuns (pentru anonim1efect):

Poate standardele tale sunt prea ridicate si de aici neimplinirile tale.Nu este sanatos sa speri la ceva ce nu se poate realiza.Nu toata lumea poate sa fie perfecta,chiar cred ca nici nu exista o astfel de persoana! Cred ca ar fi si o monotonie in relatie daca totul ar merge struna.
Putina "imperfectiune"face viata mai incitanta,plina de neprevazut,de surprize.
Poate ar trebui sa fii mai ingaduitor,in primul rand cu tine,sa nu mai visezi la acea fata,copie fidela a modului tau de a fi.
Asta nu inseamna sa cobori standardele tale! Dar cu putina ingaduinta, poate o sa-ti gasesti acea pereche care sa te completeze.
Eu cu sotul meu, suntem doua firi orgolioase, incapatanate si totusi, iata ca au trecut 42 de ani de casnicie.Dar cu unele sacrificii mai mult din partea mea.Am luat viata asa cum mi-am facut-o,cu bune cu rele, cu multe neprevazute(si bune, dar si mai multe rele), cu multa munca din partea mea si cu mai putina din a lui, dar.....asta-i viata.
Asa ca,poti sa-ti cauti aleasa inimii,acolo unde iti face tie placere sa mergi:in biblioteci,muzee,la un film bun, intr-un concediu(TREBUIE sa-ti faci timp liber si pentru organismul tau, pentru limpezirea creierului tau). Lasa "fata morgana", nu mai visa la ea, ca.......nu exista!
Sa auzim numai de bine si cat de curand sa ne-o "prezinti" pe noua ta prietena!

| anonim1efect explică:

Va doresc multi ani inainte. Credeam ca sunteti mult mai tanara. Dumneavoastra cati ani imi dati dupa cum scriu si cum ma exprim?
E adevarat ca sunt foarte pretentios si e adevarat ca exista fel si fel de oameni. Sunt sigur ca exista si o asemenea fata. Nu urmaresc doar o relatie sexuala de cateva zile si apoi pa-pa. Astfel de chesti se gasesc pe toate drumurile. Dar ceva special nu gasesc pe nicaieri. Ingaduitor sunt ch fetele, dar din pacate nu se ridica la standardele minime ale mele. Macar sa stie cate putin din toate. Consider ca viata inseamna mai mult de a-mi intemeia o familie si de a avea nepoti, apoi inchid ochii si s-a sfarsit povestea.
E adevarat ca fiecare dintre noi este special in felul nostru de a fi. Dar uneori trebuie ca modurile noastre de viata sa se si potriveasca. Cand eram mai mic mereu mi-am dorit sa am un serviciu banos si sa nu duc lipsa grijii de maine. Acum imi traiesc visul cu ochii, dar din pacate nu am cu cine impartasii aceasta bucurie. Ce rost are sa ai o viata fara griji si plina de bucurii, daca nu ai cu cine sa o imparti? Pana la urma fiecare isi are rostul sau, dar trebuie facut si la varsta potrivita. Singuratatea este foarte grea. Altii vor ceea ce altii au, iar cei ce au isi bat joc de ceea ce au.

| anonim1efect explică:

Pe langa servici citesc, pictez, desenez, fac sala, am si o afacere proprie, urmez a doua facultate si dau si de carnet. Deci nu am numai acel serviciu.

| anonim1efect explică:

Din pacate la facultatea unde merg nu se dezvolta relatii de prietenie absolut de loc. Automat imi voi face timp pentru acea persoana, nici nu s-ar pune problema de timp. Asa cu fetele nu am probleme, dar din pacate diamante pretioase nu se gasesc pe toate drumurile. Asa pot foarte simplu sa aplic tehnici de seductie cum am aplicat si in trecut - dar nu doresc sa construiesc o relatie cu cineva pe minciuni. nu doresc sa par cineva ce eu nu sunt. De exemplu la abordare se precizeaza ca trebuie sa ii starnesti interesul fata de viata ta. Daca eu muncesc si am cateva activitati in timpul liber, nu o sa incep sa spun ca ma plimb prin toata tara sau prin strainatate - pentru a-i trezi un interes incredibil fata de mine. Iar o fata cu capul pe umeri nu o sa puna niciodata botu' doar la cateva vorbe aruncate in vant. Am incercat pe site-urile de matrimoniale, dar fetele nu se ridica la asteptarile mele. Iar acum site-urile de matrimoniale sunt pline de profile false. Nu zic ca nu sunt si exceptii, dar sunt foarte rare.

| anonim1efect explică:

Din pacate cercul meu de proeteni a devenit foarte restrans din cauza unor lucruri care nu au depins de mine: unii au plecat in strainatate, altii s-au apucat de lucruri "mai putin legale" si a trebuit sa rup legaturile. Se spune ca esti definit de persoanele care te inconjoara. Ei bine prefer sa ii am aproape pe cei care au aceleasi idealuri ca si mine sau cel putin macar sa avem cateva idei in comun. Etica si morala le consider "litera de lege". Dupa tine, Sonya, unde crezi ca s-ar gasi astfel de fete? Ca ma duc sa verific si sa le abordez fara sa mai stau pe ganduri. Multumesc.

| sonya a răspuns (pentru anonim1efect):

Fetele astea nu le gasesti oriunde. Poate intr-un restaurant la final de weekend pentru a se relaxa dupa o saptamana plina. La un film inconjurate de prieteni, care sunt putin reticente cand un strain vine si le abordeaza.

Nu stiu, dar cam asta fac fetele pe care eu le cunosc, nu inseamna ca toate fac acelasi lucru. Dar nici nu poti pleca cu abordarea ca nu gasesti. Insista si cauta, macar sa cauti.

Cat despre prieteni, cercul ti-l largesti daca vrei acest lucru cu oamenii pe care ti-i doresti. Ii triezi incetul cu incetul, dar important este sa vrei sa ii cunosti.

| anonim1efect explică:

Asta asa este. Dar din nou intervine problema timpului. Sa vad cum reusesc sa imi gestionez timpul. Voi aplica ce mi-ai zis chiar din acest week-end. Ms mult.

| anonim1efect explică:

In cele din urma mi-am facut o gramada de timp liber pentru a ma axa pe proritati, dar din pacate nici dupa atata timp nu am avut succes. TPU voi ce spuneti? Credeti ca mai am vreo sansa in aceasta privinta?