| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa le spun parintilor ca am o relatie cu o persoana de o alta religie, astfel incat sa nu intre in panica si sa ii fac sa inteleaga ca asta nu va afecta prea mult relatia noastra, in general?

Răspuns Câştigător
| Anelisse96 a răspuns:

Le explici ca religia nu contreaza asa mult daca te il iubesti si pana la urma care e marea problema daca e de alta religie nu inseamna ca nu poti fi cu el..ca pana la urma toti credem in Domnul si ne rugam la Dansul chiar daca facem asta in diferite feluri!

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Da' de ce sa le spui? N-ai cum sa pornesti o cearta sau ce? Ca daca nu porneai una nu intrebai cum sa o faci fara sa se panicheze.

| lo a răspuns:

Un vad, de ce religia unei persoane poate afecta relatia familiala.Fiecare persoana are dreptul sa creada in ce/cine Doreste, sa aiba o religie si s-o practice si sa se schimbe de religie.Trebuie sa fim toleranti si respectuosi cu priviere la credintele alei persoane.Inainte de a avea o religie,suntm persoane,trebuie sa cunoastem acea persoana si un s-o prejudecam in functei de etnie,religie,culoare,sex,nationalitate, opinii. Cere-le alor tai, sa-i dea o oportunitate, explica-le ca te face fericita; cu siguranta ai tai isi doresc sa fi fericita, si cred ca tu esti libera sa alegi cu cine stai.Succes!

| FeriFerika a răspuns:

Le spui ca ai aflat decurand ca persoana pe care o iubesti este de alta religie si ca tea afectat destul de mult dar nu poti renunta la ea, ceva de genuwinking o sa tina

| deea1155 a răspuns:

Sa inteleg ca ori familia ta este foarte religioasa sau iubitul provine dintr-o religie cu reguli stricte gen islam?